Kdo by neznal zvonky. Oblíbená květina, která nechybí snad na žádné zahradě nebo za oknem. Zvonkovitý typ květu je velmi atraktivní, většinou nám evokuje něžnou krásu s romantickou atmosférou. Typ květu připomínající malý zvoneček ale nemají jenom zvonky a rostliny z čeledi zvonkovitých (Campanulaceae), najdeme jej i u celé řady dalších květin.
Zvonek (Campanula)
Zvonků je velké množství druhů. Charakteristickým rysem kromě typu květu je i krásná modrá barva. Řada nízkých druhů patří k oblíbeným skalničkám. K těm nejkrásnějším patří zvonek karpatský (Campanula carpatica), zvonek dalmatský (Campanula Portenschlagiana) a zvonek lžičníkolistý (Campanula cochleariifolia). Skalkové zvonky vytváří pěkné, kompaktní a husté polštáře, které kvetou na přelomu jara a léta. Mají rády propustnou půdu a zásadité pH. Preferují polostinné, ale nevysychavé stanoviště.
Aby zahrada brzy zjara rozkvetla, musíte začít už teď s výsadbou cibulovin
Máme tu začátek října a to je ideální čas pro výsadbu jarních cibulovin. Pokvetou totiž brzy zjara a budou vytrvalé. Jak to ale zařídit, když chcete sázet tam, kde není záhon, třeba ve vnitrobloku? Není nic jednoduššího, než je umístit do květináčů. I to má ale svá pravidla. Jak na to, aby prospívaly?
K vyšším zvonkům, které jsou ideální i k řezu patří dvouletý zvonek prostřední (Campanula medium), který se pěstuje v modré, bílé a růžové barvě. Vytváří vzpřímené stonky, které dorůstají 70-90 cm. K vytrvalým zvonkům patří zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia) nebo zvonek bělokvětý (Campanula lactiflora).
Jejich nároky jsou podobné jako u skalkových zvonků, vždy je ale chytré si při pěstování konkrétního druhu informovat o případných specifických požadavcích. V bytě za okny se s oblibou pěstuje tradiční zvonek stejnolistý (Campanula isophylla), a to ve dvou formách – s modrými nebo bílými květy. Modré zvonky najdeme pod označením „ženich“, bílé „nevěsta“. Preferují chladnější a světlé stanoviště. Dobře se jim daří na okně v ložnici nebo mezi dvojitými okny starších bytů.
Skalkové zvonky představují nádhernou podívanou Zdroj: Daniela Dušková
Konvalinka vonná (Covallaria majalis)
Je to nádherná jarní květinka, které u nás roste volně v přírodě, nejčastěji v podrostu listnatých lesů. Konvalinky se ale dají pěstovat i na zahradě, nepřenášejme si ale rostliny z lesa, vždy si je koupíme v zahradnickém obchodě. Zahradní formy mají i pěkné kultivary s růžovými nebo poloplnými květy. Nejvhodnějším stanovištěm pro konvalinky jsou polostinná, vlhčí stanoviště s mírně zásaditým pH. Nejlépe se pěstují v podrostu listnatých keřů a stonky delší dobu ponořeny, obsahuje výluh jedovatých alkaloidů. Při manipulaci s konvalinkami si vždy dobře umyjme ruce mýdlem.
Kokořík se hodí do polostinných zahrad lesního charakteru Zdroj: Daniela Dušková
Kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum)
Je lesní bylina s nenápadnými, ale půvabnými bílými zvonečky. Má podobné nároky, jako mají konvalinky. Kvete na jaře v období května, preferuje polostinné stanoviště a lehce zásaditou půdu.
Kokořík se hodí do polostinných zahrad lesního charakteru Zdroj: Daniela Dušková
Řebčík (Fritillaria)
Krásné zvonovité květy má i řebčík. Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je vyšší, statná cibulovina, kvetoucí z jara ve stejnou dobu jako tulipány a narcisy. Barva květů je nejčastěji oranžová, žlutá nebo červená. Krásným druhem je i řebčík kostkovaný (Frittilaria meleagris), který je nižší a často se pěstuje ve skalkách. Řebčíky mají rádi propustnou půdu obohacenou humusem. Nejčastěji je vysazujeme do smíšených záhonů v lehkém polostínu, nízké druhy pak do skalek.
Půvabný řebčík kostkovaný Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.
Boubelka velkokvětá (Platycodon grandiflorus)
Zvonku je velmi podobná boubelka. Její květy jsou doslova nádherné, veliké, o něco více otevřené, než je u zvonků. Barva může být blankytně modrá růžová nebo bílá. Boubelka vyžaduje slunečné stanoviště a sušší, propustnou hlinitopísčitou půdu. Na zimu je vhodná přikrývka, která chrání před zimním přemokřením. Rostlina nemá ráda hluboké okopávání a přesazování. Dobře se ale pěstuje i v nádobách, proto ji můžeme pěstovat na balkoně.
Boubelka (platycodon), mladá rostlina Zdroj: Daniela Dušková
Cibuloviny
Jsou blízkými příbuznými skalkových lomikamenů, na vaší zahradě nesmí chybět
Heuchera, heucherela, tiarella... podobná jména, podobné rostlinky. Co mají společného a proč jsou tolik oblíbené? Všechny spadají do stejně čeledi – lomikamenovité. K jejich hlavním plusům patří kompaktní hustý růst a pestře zbarvené listy. Listy mohou být růžové, zlaté, červené, s nejrůznější světlou nebo tmavou kresbou. A různým tvarem okraje listů. Dají se mezi sebou perfektně kombinovat, můžeme z nich vytvářet pestré obrazce kontrastních nebo souladných barev.
K dalším rostlinkám s pěknými zvonečky patří i drobné jarní cibuloviny jako jsou bledule a sněženky. Vysazujeme je raději do skupin po větším množství cibulek. V květu pak daleko lépe vyniknou. Krásné jsou i v trávníku nebo pod keřovými skupinami či stromy. Oba druhy jsou plně mrazuvzdorné, nemusíme je nijak přikrývat, ani chránit před mrazem. Kvetou velmi brzy na jaře a patří k milým poslům jara.
Popínavky
Také mnohé popínavé rostliny mají krásné zvonkovité květy. K velmi pěkným a snadno pěstovatelným druhům patří plamének (Clematis). Má celou řadu typů a forem a máme opravdu z čeho vybírat. K půvabným a jemným druhům patří Clematis integrifolia Gazelle, který se hodí na popnutí trelážových konstrukcí a plotů.
Clematis integrifolia Gazelle má drobné bílé zvonečkové květy Zdroj: Daniela Dušková
Tip:
- Pokud máte zvonečky v oblibě, můžete si příští rok vysázet pěkný zvonkový záhonek nebo truhlík.
- Vždy sesazujeme rostlinky s podobnými nároky na pěstování a samozřejmě respektujeme životní cyklus rostlin. Vždy je výhodnější pěstovat jednoleté druhy spolu a stejně tak i dvouletky a trvalky.