Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.
„Máme zahlcené zdravotnictví a odkládají se neakutní operace. Stoupá vztek a agresivita pacientů vůči personálu. Mají pocit, že nařízení udělal jeden konkrétní lékař nebo sestřička a tomu to tedy nandají,“ uvedla Svitavskému deníku gynekoložka Kavanová.
Z oddělení se podle ní stávají covidária. Sestřičky jsou překládány na pomoc pacientům s covidem a jejich služby musí převzít ostatní. „My, lékaři, pomáháme s vizitami na více odděleních,“ popsala Kavanová. „V první linii nestojí jen zdravotnický personál, ale také jejich rodiny. Máme velké množství přesčasů, vidíme mnohem víc neštěstí, jsme unavenější a cítíme bezmoc častěji než před rokem. To vše se odráží na naší psychice,“ vylíčila doktorka.
„Před pár dny jsem měla covid pozitivní rodičku s mrtvým plodem, v ambulanci jen za jedno dopoledne šest telefonátů covid pozitivních vyděšených těhotných žen, jedna z nich již se zápalem plic a druhá s trombózou,“ řekla. V perinatologickém centru, kde také pracuje, měli jen za tento měsíc sedm porodů extrémně nezralých dětí, které vážily do 1 000 gramů. „Za běžný rok jich u nás bývá okolo 17. Naštěstí většina těhotenství skončí dobře a průběh nemoci je mírný nebo asymptomatický,“ dodala.
Těhotným proto doporučuje očkování, některé ženy se však vakcinace obávají. Podle Kavanové jsou tyto obavy zcela zbytečné. „Chápu, že známe vedlejší účinky očkování, jako je zvýšená teplota, zimnice nebo bolesti svalů, mohou u těhotných vyvolat obavy, ale pořád je mnohem větší benefit z očkování jak pro ženu, tak pro dítě,“ řekla s tím, že u pacientek s covidem byl zaznamenán vyšší výskyt předčasných porodů a nízká porodní hmotnost plodu.
Obavy z očkování jsou zbytečné
„Mají i vyšší riziko závažných porodnických komplikací. Výskyt těžkého průběhu onemocnění u těhotné se odhaduje na sedm procent. Obavy z očkování a strach o miminko jsou pochopitelné, ale zbytečné,“ vysvětlila Kavanová.
Podle ní se lidé setkávají se „zaručenými informacemi od Pepy a od Máni“, které jejich obavy jen posílí. „Je na nás, lékařích, a na důvěře našich pacientů k nám, zda jim to dokážeme vysvětlit, zmírnit obavy a zda nás poslechnou. Jsem přesvědčená, že je to v zájmu pacientek a můžeme tím přispět ke snížení hrozících rizik,“ doplnila gynekoložka.
„Principem vakcíny je, že tělo si myslí, že vir je v organismu. Ve skutečnosti dostanete pouze bílkovinu, kterou skutečný vir má jen ve svém obalu a je zcela neškodná. Tudíž nemůže vyvolat onemocnění, vir ve skutečnosti v těle není. Na základě toho si tělo začne vytvářet protilátky připravené na další setkání s virem. Když skutečný vir přijde, protilátky se ho snaží rychle zlikvidovat,“ popsala, na jakém principu vakcína funguje.
U těhotných žen je navíc ta výhoda, že tyto protilátky procházejí přes placentu, a tudíž je bude mít v sobě i plod. „Díky tomu je hned po porodu u miminka opět minimalizováno riziko spojené s infekcí,“ vysvětlila Kavanová. Nejvhodnější termíne, kdy se nechat naočkovat, je podle ní mezi 20. a 30. týdnem těhotenství. „To se většina těhotných cítí nejlépe a do porodu je daleko,“ uzavřela.