Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.
„Když jsem byla těhotná, ještě se to nedoporučovalo. Když jsem porodila, ještě se to nedoporučovalo kojícím ženám, tudíž jsem nešla. Očkovat jsem se nechala poté, co jsem odkojila. Kdybych ale otěhotněla nyní a měla jít na třetí dávku, tak půjdu,“ popisuje svou situaci pro CNN Prima NEWS maminka Jana.
Dilema rodičů: Očkovat dítě, či nikoliv? A je Pfizer bezpečný? Odpovídají experti
Očkovat či neočkovat své dítě? Otázka, kterou v posledních dnech řeší každý zodpovědný rodič. Jenže se na tom neshodnou ani přední čeští epidemiologové a vakcionologové. Souhlasí spolu jedině v tom, že rozhodnutí bude na samotných rodičích. Abyste si mohli udělat co nejlepší obrázek, přinášíme odpovědi jak odborníků, tak i bývalých a budoucích ministrů zdravotnictví.
Ne všechny maminky ale mají v očkování tak jasno. Stačí se pročíst mnoha konverzacemi ve skupinách na Facebooku, kde mezi sebou těhotné ženy sdílejí obavy.
Hrozí i předčasný porod
„U žen ve třetím trimestru právě hrozí, že chytnou covid, a průběh je nejhorší. Doktor mi říkal, že tam hrozí i riziko předčasného porodu. Uvažovala jsem, že to nechám hned po tom porodu v březnu, ale nevím, možná se nakonec dám doočkovat,“ píše například těhotná paní Eva ve skupině, kde si lidé vyměňují zkušenosti s koronavirem a očkováním.
Řada budoucích nebo čerstvých maminek už neví, jakým informacím věřit, a svěřují se často i s tím, že jim očkování dokonce nedoporučil jejich lékař. Všechny tyto zmatky poté vedou až k tomu, že mají více než co jiného strach a raději očkování odkládají. Bohužel už ale byly doložené i případy, kdy těhotná covid dostala a následky byly dokonce tak vážné, že po několika dnech na plicní ventilaci zemřela.
I proto dávají čeští odborníci i současný a budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a Vlastimil Válek (TOP 09) jednoznačnou odpověď – očkování ano.
Vojtěch: Doporučení se změnilo
„Konzultoval jsem to s odbornou gynekologickou porodnickou společností a ta doporučuje očkování po celou dobu těhotenství. V pořádku je očkování i během kojení,“ řekl CNN Prima NEWS Vojtěch.
„Pokud se bavíme o názoru odborné společnosti, hovořilo se o tom, že očkování není vhodné v prvním trimestru, ale došlo tam ke změně a očkování už u těhotných není nijak omezeno,“ dodal končící ministr.
Těhotné tvoří v Británii pětinu pacientů s těžkým covidem. Očkujte se, apelují experti
Pětinu těžce nemocných pacientů s covidem tvoří neočkované těhotné ženy. Uvádí to nová studie z Velké Británie. Mnoho nastávajících maminek se kvůli obavám o zdraví své i svého potomka vyhnulo očkování. Britská Národní zdravotnická služba (NHS) je teď vyzývá, aby to napravily. Lůžek na intenzivní péči totiž rapidně ubývá.
A skutečně. Zatímco na začátku roku 2020 se očkování těhotným nedoporučovalo vůbec, kvůli nedostatku informací, už v létě doporučené bylo, ale pouze pro těhotné od druhého trimestru. V září ale Česká vakcinologická společnost doporučení opět změnila a očkování doporučila ve všech fázích. Na svých stránkách vyjmenovává problémy, které by případná nákaza v těhotenství mohla přinést.
Pro těhotné a kojící Pfizer nebo Moderna
„COVID-19 zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších perinatálních komplikací. Nejsou známa žádná specifická rizika COVID-19 vakcín pro těhotnou ženu ani pro její plod. Podle dostupných dat je vakcinace v těhotenství imunogenní a účinná. Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity. Pro těhotné ženy doporučujeme preferenčně použití mRNA vakcín,“ uvádí se na stránkách České vakcinologické společnosti.
Stejné doporučení dává i budoucí ministr Vlastimil Válek. „Česká vakcinologická společnost doporučuje těhotným ženám, aby se nechaly naočkovat. Preferované jsou mRNA vakcíny. Rizika spojená s onemocněním koronavirem jsou pro těhotné ženy veliká a očkování je ochrání před vážným průběhem nemoci,“ uvedl Válek.
Vakcína se doporučuje i těm ženám, které teprve otěhotnět plánují, a nemá žádný vliv na plodnost. Stejné doporučení platí i pro kojící ženy po porodu i přesto, že společnost přiznává, že dat je zatím shromážděných méně.
„Riziko závažného průběhu nemoci COVID-19 není pro kojící ženu zvýšené. K dispozici je jen málo dat o očkování kojících žen. Je velmi nepravděpodobné, že by očkování kojící ženy mohlo představovat nějaké specifické riziko pro ni nebo její kojené dítě. Protilátky vytvořené po vakcinaci se dostávají do mateřského mléka, což může být prospěšné pro kojené dítě. Očkování se proto pro kojící ženy doporučuje. Pro kojící ženy doporučujeme preferenčně použití mRNA vakcín. Po očkování kojící ženy není třeba žádné opatření v případě plánovaných očkování u kojeného dítěte,“ uvádí Česká vakcinologická společnost.
Takzvané mRNA vakcíny, které jsou pro Česko schválené, jsou Pfizer nebo Moderna.