Kvůli výskytu koronaviru se podle Pedagogické komory musely uzavřít už stovky mateřských škol (MŠ). Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se v říjnu covidem nakazilo 1144 ze zhruba 35 tisíc učitelek, které ve školkách pracují. Nemocných bylo mnohonásobně víc než v září, některé mateřinky začaly mít nedostatek personálu.
Vláda v říjnu nechala školky otevřené, a to i navzdory zhoršení epidemické situace. Výsledek? Podle údajů Pedagogické komory narůstá počet školek v karanténě.
„Ve Zlínském kraji postihla karanténa v tomto školním roce již 41 % (155) mateřských škol, v Plzeňském kraji to bylo 29 % (81) mateřských škol. V posledním říjnovém týdnu se na území města Prahy ocitlo v karanténě 109 (25,5 %) mateřských škol, ve Středočeském kraji šlo o 155 (19 %) mateřských škol,“ tvrdil předseda spolku Radek Sárközi. Data podle svého vyjádření získal od krajských hygienických stanic (KHS).
Josef Tuček z oddělení komunikace ÚZIS uvedl, že v říjnu se nakazilo výrazně víc pracovníků školek než v září. Z dat Informačního systému infekčních nemocí podle něj plyne, že v září se novým koronavirem infikovalo 65 učitelek, v říjnu jich bylo už 1144. Kolik se jich nakazilo přímo ve školce, nelze upřesnit. ÚZIS podle něj neeviduje ani počet školek uzavřených kvůli infekci. „Tato data mají krajští hygienici,“ dodal.
Některé školky musely podle Sárköziho kvůli výskytu koronaviru zavřít třídy již několikrát. Ke zlepšení situace by údajně pomohlo, kdyby do školek chodily třeba jen děti rodičů, kteří pracují, a děti z různých tříd se tam nesměly potkávat. Lidem, kteří se kvůli epidemii bojí dítě do školky poslat, by podle něj měl stát zajistit ošetřovné. Podobně jako zástupci platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek apeloval, aby se začala zveřejňovat aktuální data o počtech nakažených ve školkách.
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) již dříve uvedl, že vláda se školky kvůli epidemii zavírat nechystá. Z nového modelu pro uvolňování a zpřísňování opatření zveřejněného v pátek plyne, že školky zůstanou otevřené i při nejvyšším stupni rizika nákazy. „Na učitelky mateřských škol spoléháme a opakovaně jim chci vyjádřit poděkování. Z mého pohledu právě ony jsou v pořadí významu pro společnost hned za první zdravotnickou linií,“ uvedl Plaga.
Řada školek má v současnosti kvůli epidemii nedostatek personálu, uzavírá proto krátkodobé pracovní smlouvy s brigádníky. Podle senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) mají školky v té souvislosti potíže s rozvržením peněz v rozpočtu, kde nemají dost financí na nemocenské dávky a na zástup za nemocné zaměstnance. Ředitelky, které senátorku oslovily, podle Vítkové připravily návrh řešení s názvem Program Antivirus ONIV pro mateřské školy, který by mohl fungovat po dobu pandemie.
„Jedná se zejména o udělení pravomoci ředitelkám a ředitelům mateřských škol provádět přesuny finančních prostředků v rámci těchto důležitých položek v rozpočtu,“ vysvětlila. Chce, aby návrh projednal senátní školský výbor.
Podle ministerstva školství mohou školky na pomoc využít i studentů pedagogických škol, jejichž praxe nejsou ani teď zakázány. „Pokud však není možnost zajistit dostatek personálu, dojde z rozhodnutí KHS nebo ředitele MŠ po dohodě se zřizovatelem MŠ k uzavření školy,“ uvádí ministerstvo.