Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr a předseda České stomatologické komory Roman Šmucler se pustili do vzájemné kritiky. Jádrem sporu je způsob boje s koronavirem a rozvolňování. Flegrova slova o další možné pandemické vlně podle Šmuclera zbytečně děsí nemocné lidi, kteří se ve strachu z nákazy vyhýbají vyšetření.
Šmucler reagoval na jeden z Flegrových příspěvků, kde biolog tvrdí, že se rozvolňuje příliš rychle. „Kdybychom vydrželi ještě 14 dnů nerozvolňovat (jen žáky pod ochranou PCR testů jednou týdně či antigenních třikrát týdně), tak jsme si mohli do konce léta vystačit s respirátory v místnostech. Teď budou čísla stoupat a za měsíc máme nový lockdown,“ napsal 3. května evoluční virolog do jednoho z vláken na Twitteru.
Na tweet zpětně reagoval Šmucler s tím, že Flegrovi nevyšla další predikce. „Po 14 dnech zase jen k smíchu. Z pohledu většiny médií je to ale asi tak desetkrát významnější odborník než prof. medicíny Jan Pirk řešící imunosuprimované denně,“ postěžoval si předseda České stomatologické komory na sociálních sítích. Někteří diskutéři mu ale připomněli, že sám má na kontě podobné předpovědi, třeba těsně před podzimní pandemickou vlnou.
Víme, že jsme byli zrušeni, ale nevíme proč. Smejkala překvapilo rozpuštění MeSES
Byli jsme zrušení, ale nevíme proč, reagoval pro CNN Prima NEWS epidemiolog Petr Smejkal na informaci, že ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Ta resortu pomáhala se zvládáním pandemie koronaviru.
Profesor Flegr se kritice brání – přesné datum nové vlny podle něj odhadnout nelze, situaci ale lze dobře monitorovat a podle toho číst možný budoucí vývoj. „Pan doktor Šmucler zatím asi nezaznamenal, že nám reprodukční číslo stoupá už čtvrtý den v řadě. A to se zatím neprojevilo včerejší rozvolnění, tím méně ta avizovaná na další týdny. Odhadnout přesně datum nástupu další vlny nelze – ve hře je mnoho proměnných včetně vývoje počasí,“ uvedl Flegr pro redakci CNN Prima NEWS. Věří, že nástup další vlny lze předpovědět s velkou dávkou jistoty.
„Zvláště, když vidíme, jak různým chřipčičkářům typu pana doktora v posledním týdnu otrnulo, vylezli ze svých děr a začali nebezpečí epidemie a počty zbytečných obětí svého oblíbeného promořováni zase zlehčovat. Pane doktore, zamyslete se – 30 tisíc zmařených životů. A ve skoro 25milionové Austrálii, kde dali na odborníky, jich bylo jen asi tisíc. Fakt Vám to nic neříká? Fakt se aspoň trochu nestydíte?“ ptal se evoluční biolog Šmuclera.
Lidé se bojí chodit na vyšetření
Předseda České stomatologické komory si za příspěvkem stojí. Podle něj by k pandemii neměli mluvit laici, ale odborníci jako zmíněný kardiochirurg Pirk. „On je profesor ekologie, tak to musíme brát jako takovou hru. To je, jako kdybych předstíral, že rozumím globálnímu oteplování,“ vysvětlil Šmucler redakci CNN Prima NEWS.
„Kvůli Flegrovi mi třeba umřel táta i další lidi bez covidu, protože byli vyděšení. Místo toho, abychom se soustředili na záchranu nemocných lidí, tak jsme na to kašlali a furt jsme řešili epidemiologické teorie. Je potřeba, abychom lidi uklidnili, o to jde,“ pokračoval stomatolog s tím, že spousta lidí ze strachu z nákazy odložila celou řadu vyšetření. I to podle něj může stát a také stojí lidské životy.
Po 14 dnech zase jen k smíchu...Z pohledu většiny médií je to ale asi tak 10x významnější odborník, než prof. medicíny Pirk řešící imunosuprimované denně... https://t.co/r0QVAP8Cyd
— Roman Šmucler (@smucler) May 17, 2021
Tvrdí, že „v rámci legrace“ mohl vytáhnout kteréhokoliv jiného odborníka – od epidemiologa Petra Smejkala po viroložku Ruth Tachezy. „Mně o něj nejde. Chci, aby nám lidé bez strachu chodili na onkologii, protože se nyní bojí chodit. Mluví se stále o indické a brazilské mutaci, a pak se stejně ukáže, že se nic neděje. A mezitím, když se pacienti konečně dostanou na onkologii, tak je pozdě. To je k vzteku, kolik lidí zbytečně umřelo za poslední půlrok,“ pokračoval Šmucler.
Zároveň dodal, že je na místě, aby byli lidí opatrní. Spíš se mu nelíbí, jakým způsobem se vede boj s pandemií, třeba skrze výhrůžky, že se znovu zavřou školy. „Jde o to dodat lidem odvahu, aby žili. A ať to není tak, že stát něco plošně zakáže. To, že jsou lidí namačkaní v naoko zavřené hospodě, je to nejhorší, co se může stát. Nebo jak kadeřnice musely chodit po bytech – některé mi říkaly, že je nějací muži obtěžovali. Když mohli zubaři normálně pracovat s respirátorem, proč ne i ona?“ řekl CNN Prima NEWS.