V okolí Středozemního moře rapidně roste průměrná teplota a státy, které musí bojovat také s extrémními suchy, bijí na poplach. V Záhřebu se proto sešly na konferenci Unie pro Středomoří (WMO), aby probraly strategii do nadcházejících let. Inspirovat by se mohly od kolegů ze severní Afriky. Problém jsou i přibývající turisté, kteří ale do oblasti přinášejí důležité finanční prostředky a pomáhají vytvořit pracovní místa.
Generální tajemník unie Nasser Kamel upozornil na to, že se region otepluje o 20 procent rychleji, než je celosvětový průměr, píše deník Novi List. Kamel dále s odkazem na zprávu OSN, na které pracovalo více než 100 vědců, varoval, že jižní Evropa bude muset čelit stejným klimatickým podmínkám, „ne-li horším“, jako města v Egyptě, Tunisku nebo Alžírsku na severu Afriky. V souvislosti s tím připomněl, že ve španělské Seville bylo letos v dubnu naměřeno 39 stupňů, což si donedávna nikdo nedokázal představit.
ČTĚTE TAKÉ: Problémy pro české turisty. Chorvatsko plánuje omezit cestovní ruch a zavést poplatky
Podle něj jsou na vině města na pobřeží, která se řadí mezi hlavní světové znečišťovatele. Přišel tak apel, aby svou infrastrukturu a architekturu uzpůsobila klimatickým změnám, aby minimalizovala dopad na životní prostředí.
„Potřebují postavit budovy, které spotřebují méně energie, rozšířit parky a omezit automobilovou dopravu, protože změna klimatu vedla k nebezpečným extrémním teplotám,“ uvedl Kamel a nastínil, jakým směrem by se mohla středomořská města ubírat. „V islámském světě je známá technika chlazení místností bez použití klimatizací. Evropa musí tohle od jihu odkoukat. Například Španělsko a Maroko se od sebe mohou hodně naučit,“ dodal.
Kromě toho čelí Středomoří problémům s nadměrným turismem, nedostatkem bydlení, vysokými cenami nájmů a dopravními zácpami. „Cestovní ruch vytváří pracovní místa a povzbuzuje hospodářský růst, ale zároveň přináší s sebou přelidnění a nadměrné využívání vody a energie,“ podotkl generální tajemník. Proto se města jako Barcelona snaží snížit počet automobilů a nabízet alternativní způsoby dopravy, jako jsou jízdní kola, elektrické motocykly, elektromobily, a rozšiřovat zelené plochy, které mohou být příjemné pro turisty.
El Niño
Všechno umocňuje další jev. Svět by se měl totiž připravit na El Niño, které se pravděpodobně dostaví v příštích měsících, oznámila to ve středu Světová meteorologická organizace (WMO).
Klimatická hrozba vzniká v Tichomoří a obvykle se objevuje v několikaletých cyklech. Jedná se o interakci mezi atmosférou a oceánem, která způsobuje zvýšení teploty povrchových vod a ovlivňuje zásadně klima. Kromě toho podporuje vznik povodní, sucha či zvýšení počtu lesních požárů v různých částech světa. Vliv tohoto jevu by se měl nejvíce projevit v nadcházejících měsících.
Generální tajemník WMO Petteri Taalas upozornil, že El Niño povede s největší pravděpodobností k novému prudkému nárůstu globálního oteplení a zvýší šanci na pokoření klimatických rekordů. „Právě jsme zažili osm nejteplejších let v historii, přestože jsme tu v posledních třech letech měli ochlazující jev La Niña, který působil jako dočasná brzda růstu globální teploty,“ dodal Taalas.
Teď se situace protočí a stoupající rtuť teploměrů již nic brzdit nebude, ba naopak.