Domácí porody kvůli koronaviru
Mnohé těhotné Američanky se chtěly vyhnout rizikům nakažení koronavirem v nemocnicích, a tak se v březnu a dubnu letošního roku rozhodly pro domácí porody. I ty ale mají své stinné stránky, především komplikace. Ve většině případů pomáhá budoucím matkám porodní asistentka, někdy dokonce klientku odrodí po telefonu.
Pro nyní čtyřnásobnou matku Rachel O'Donnellovou nebyl domácí porod první volbou. „Ať už si naplánujete cokoliv, tak nikdy nic nebude podle plánu. I když jsem neplánovala domácí porod, stejně bych ho měla,“ vysvětluje O'Donnellová, která měla porodní bolesti necelou hodinu. Během této poměrně krátké doby se jí narodila dcera. „Můj manžel při porodu asistoval s porodní asistentkou Colleen na telefonu,“ popisuje O'Donnellová.
Také Michelle Wittenová rodila doma. „Pandemie mě k tomu přiměla. Nechtěla jsem projít pohotovostí. V běžné době by mi to nevadilo, ale teď jsem opravdu ‚paranoidní‘,“ líčí Wittenová.
Mít otce u porodu je samozřejmost, shodují se matka sedmi dětí Sovová a porodník Calda
Měly by ženy rodit doma, anebo v nemocnicích? A mají ve vlastním rozhodnutí oporu v legislativě? Také tato témata probírali v pořadu Silný hlas Markéty Fialové zakladatelka Hnutí za aktivní mateřství a matka sedmi dětí Petra Sovová a gynekolog a porodník Pavel Calda.
Obě matky využily služeb porodní asistentky Colleen Kennedy-Schroederové. „Lidé si uvědomují, že rodit doma je v této době bezpečnější. Jednak psychologicky, protože můžete mít u sebe podporu blízké osoby. A také fyzicky, protože se vyhýbáte rizikovým nemocnicím,“ říká v rozhovoru pro americkou televizi CNN Kennedy-Schroederová.
Nejvíce žádostí o domácí porody přibylo v březnu a dubnu. „Žádostí o pomoc dostávám spoustu, tak tři denně. V létě mám ale většinou volno,“ dodává porodní asistentka.