Signál internetové sítě 5G může způsobit nehody, výpadky spojů a naprostý kolaps leteckého podnikání. Alespoň si to myslí vedení předních amerických aerolinek, které ve společném dopise apelují na letecký úřad i Bílý dům, aby zastavily stavbu infrastruktury 5G poblíž letišť.
Kolem signálu 5G se po jeho představení vyrojila řada konspiračních teorií. Riziko bezdrátového vysokorychlostního internetu ale vnímají i americké letecké společnosti. Proti výstavbě 5G vysílačů chtějí aerolinky zasáhnout doslova na poslední chvíli, už ve středu se totiž má tento signál začít implementovat v prostoru amerických letišť.
Čeho se leteckého společnosti bojí? Podle nich způsobí signál 5G vyšší nehodovost, což je riziko, které aerolinky nechtějí podstupovat, a proto možná budou nuceny rušit stovky leteckých spojů. Hlavním problémem má být argument, že signál 5G ovlivní radary a výškoměry. Pilot vzlétající či přistávající za špatných viditelnostních podmínek by se tak nemohl stoprocentně spolehnout na údaje na palubních přístrojích. Upozornila na to americká CNN.
Regály v USA zejí prázdnotou. Za nedostatek masa, mléka nebo chleba může i omikron
Supermarkety po celé Americe zejí prázdnotou. V regálech chybí běžné potraviny jako mléko, maso, chléb či polévky v plechovkách nebo čisticí prostředky. Za nedostatkem stojí i nová varianta koronaviru, která paralyzovala dodavatelský řetězec, informuje americký web CNN.
„Pokud bude signál 5G poblíž letišť, bude to mít devastující dopad na celé letectví,“ myslí si aerolinky United Airlines. Všechny přední americké letecké společnosti včetně firmy Delta se proto spojily, aby společným dopisem zastavily výstavbu 5G vysílačů: „I když na hlavních trasách bude možné létat, drtivá většina cestovních a transportních služeb může být pozastavena. To znamená, že denně se může zrušit, pozastavit či zpozdit více než 1 100 letů, což ovlivní zhruba sto tisíc cestujících.“
Signál 5G mají poblíž amerických letišť zprovoznit firmy Verizon a AT&T, které s aerolinkami dlouho vyjednávají. Zavedení 5G se už jednou kvůli kontroverzi posouvalo, a to právě na letošní leden.
Úpěnlivý dopis teď míří do sídla FAA (Federální letecká správa) a Bílého domu. Jedině americký prezident Joe Biden a vrchní letecký úřad v USA tak zřejmě mohou zavádění signálu 5G u letišť zastavit.