Regály v USA zejí prázdnotou. Za nedostatek masa, mléka nebo chleba může i omikron

Supermarkety po celé Americe zejí prázdnotou. V regálech chybí běžné potraviny jako mléko, maso, chléb či polévky v plechovkách nebo čisticí prostředky. Za nedostatkem stojí i nová varianta koronaviru, která paralyzovala dodavatelský řetězec, informuje americký web CNN.

Omikron se šíří světem, v USA dokonce tvrdě paralyzoval i dodavatelské řetězce. Jak informuje americký web CNN, kvůli nárůstům počtu nakažených chybí řidiči, prodavači nebo třeba skladníci. Regály jsou tak doslova vybílené.

Generální ředitel společnosti Albertsons Vivek Sankaran během úterního hovoru s analytiky přiznal, že zásobování je omezené. „V příštích čtyřech až šesti týdnech očekáváme další problémy s dodávkami,“ řekl Sankaran.

Podle Národní asociace obchodníků s potravinami je v obchodech menší počet zaměstnanců, než je obvyklé. „I když je v dodavatelském řetězci dostatek potravin, předpokládáme, že spotřebitelé budou i nadále pociťovat občasné výpadky v některých kategoriích výrobků, jak jsme to viděli v posledním roce a půl, kvůli přetrvávajícím problémům se zásobováním,“ uvedl Greg Ferrara, prezident a generální ředitel skupiny.

Dalším problémem v potravinářském průmyslu je ale i nedostatek pracovní síly, konstatoval analytik Phil Lempert. „Od farem, přes výrobce potravin, až po obchody s potravinami. Týká se všech odvětví,“ přiblížil.

Práce prodavače je navíc nedostatečně ohodnocená a zaměstnanci tak nemají chuť v supermarketech pracovat. Nedostatek je i řidičů. „Odvětví nákladní dopravy se potýká se stárnoucí pracovní silou a navíc s jejím nedostatkem,“ vysvětlil Lempert.

Roli hraje i počasí a práce z domova

Na vině ale může být také počasí. Velká část středozápadu a severovýchodu USA se v poslední době potýká s nepříznivým počasím a nebezpečnými podmínkami pro dojíždění. Lidé se tak zásobují větším množstvím potravin. Vysoká poptávka spolu s problémy v dopravě ztěžuje přepravu zboží, což vede k dalšímu nedostatku.

Nemluvě o klimatických změnách, které představují vážnou a dlouhodobou hrozbu. „Požáry a sucha poškozují plodiny jako je pšenice či kukuřice. Počasí má vliv i na úrodu kávy v Brazílii. Nemůžeme to ignorovat,“ upozornil Lempert.

Vlivem pandemie se mění také naše stravovací návyky. Přibývá totiž těch, kteří pracují z domova, a tím pádem si více lidí vaří. „Nechceme jíst stále to samé a snažíme se domácí kuchyni obměňovat. Když to děláme, kupujeme ještě více potravinářských výrobků,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.