Regály v USA zejí prázdnotou. Za nedostatek masa, mléka nebo chleba může i omikron

Regály v USA zejí kvůli omirkonu prázdnotou

Supermarkety po celé Americe zejí prázdnotou. V regálech chybí běžné potraviny jako mléko, maso, chléb či polévky v plechovkách nebo čisticí prostředky. Za nedostatkem stojí i nová varianta koronaviru, která paralyzovala dodavatelský řetězec, informuje americký web CNN.

Omikron se šíří světem, v USA dokonce tvrdě paralyzoval i dodavatelské řetězce. Jak informuje americký web CNN, kvůli nárůstům počtu nakažených chybí řidiči, prodavači nebo třeba skladníci. Regály jsou tak doslova vybílené.

Generální ředitel společnosti Albertsons Vivek Sankaran během úterního hovoru s analytiky přiznal, že zásobování je omezené. „V příštích čtyřech až šesti týdnech očekáváme další problémy s dodávkami,“ řekl Sankaran.

Podle Národní asociace obchodníků s potravinami je v obchodech menší počet zaměstnanců, než je obvyklé. „I když je v dodavatelském řetězci dostatek potravin, předpokládáme, že spotřebitelé budou i nadále pociťovat občasné výpadky v některých kategoriích výrobků, jak jsme to viděli v posledním roce a půl, kvůli přetrvávajícím problémům se zásobováním,“ uvedl Greg Ferrara, prezident a generální ředitel skupiny.

Dalším problémem v potravinářském průmyslu je ale i nedostatek pracovní síly, konstatoval analytik Phil Lempert. „Od farem, přes výrobce potravin, až po obchody s potravinami. Týká se všech odvětví,“ přiblížil.

Práce prodavače je navíc nedostatečně ohodnocená a zaměstnanci tak nemají chuť v supermarketech pracovat. Nedostatek je i řidičů. „Odvětví nákladní dopravy se potýká se stárnoucí pracovní silou a navíc s jejím nedostatkem,“ vysvětlil Lempert.

Roli hraje i počasí a práce z domova

Na vině ale může být také počasí. Velká část středozápadu a severovýchodu USA se v poslední době potýká s nepříznivým počasím a nebezpečnými podmínkami pro dojíždění. Lidé se tak zásobují větším množstvím potravin. Vysoká poptávka spolu s problémy v dopravě ztěžuje přepravu zboží, což vede k dalšímu nedostatku.

Nemluvě o klimatických změnách, které představují vážnou a dlouhodobou hrozbu. „Požáry a sucha poškozují plodiny jako je pšenice či kukuřice. Počasí má vliv i na úrodu kávy v Brazílii. Nemůžeme to ignorovat,“ upozornil Lempert.

Vlivem pandemie se mění také naše stravovací návyky. Přibývá totiž těch, kteří pracují z domova, a tím pádem si více lidí vaří. „Nechceme jíst stále to samé a snažíme se domácí kuchyni obměňovat. Když to děláme, kupujeme ještě více potravinářských výrobků,“ dodal.

Tagy: