reklama

Kvůli sjezdovce padne kus lesa na Ještědu. Firma slibuje třikrát více stromů

Šest hektarů lesa na svazích Ještědu plánují vykácet provozovatelé tamního lyžařského areálu. Chtějí vybudovat širší, bezpečnější sjezdovku a slibují, že za každý pokácený strom vysadí několik nových. Projekt od počátku kritizují ekologická sdružení, odborný posudek vlivu na životní prostředí jej označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Úřady přesto daly realizaci kácení i budování sjezdovky zelenou.

reklama

Lyžařský areál na Ještědu je jediný v Česku, kam až k lanovce dojedete tramvají. Sami obyvatelé Liberce sem ale podle provozovatelů střediska moc lyžovat nejezdí. Podle Čeňka Jílka, ředitele slovenské firmy Tatra Mountain Resort, která areál provozuje, je to kvůli úzkým, strmým sjezdovkám, které nejsou příliš bezpečné.

K tématu

Nová sjezdovka má nalákat lyžaře

Přilákat lyžaře by měla nová, kilometr a půl dlouhá sjezdovka Nová Skalka. Jenže ta by měla být až 45 metrů široká a kvůli tomu bude nutné vykácet víc než šest hektarů lesa. Ekologičtí aktivisté záměr od počátku kritizují. „Kácet vzrostlý les, který na tom Ještědu má řadu funkcí, například zadržování vody, ale také zadržování skleníkových plynů, se nám nelíbí,“ vysvětluje Anna Kšírová ze sdružení Rodiče za klima.

K tématu

Provozovatelé areálu se zavázali, že na městských pozemcích vysázejí nové stromy na zhruba třikrát větší ploše. Podle Kšírové to je sice přijatelný kompromis, upozorňuje ale na to, že než nově vysazené stromy plnohodnotně nahradí ty vykácené, potrvá to několik desítek let. Výhrady ekologů tím navíc nekončí. Už teď se k zasněžování používá z části pitná voda, kritici se bojí, že pokud se plocha sjezdovek rozšíří, bude jí potřeba ještě víc.

„V posledních letech bylo v Libereckém kraji velké sucho a velké problémy s vodou. Pitná voda se nám zdá přednější než lyžování, tvrdí Kšírová. Zástupce provozovatele areálu ale tvrdí, že zasněžovací systém bude soustředěný na novou sjezdovku a ty zbylé se v případě nedostatku vody zasněžovat nebudou.

Výhrady k projektu měl i zpracovatel posudku vlivu na životní prostředí, který záměr označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Krajský úřad Libereckého kraje dal přesto nové sjezdovce zelenou. „Provozovatel areálu ale musí splnit řadu podmínek. Například v horní části sjezdovky musí zůstat minimálně šest desetin hektaru bez terénních úprav, v dolní části sjezdovky pak musí vybudovat několik tůní,“ říká Jan Mikulička, mluvčí krajského úřadu.

Provozovatelé ještědského areálu doufají, že stavební povolení získají do poloviny října a s kácením budou moci začít tak, aby do Vánoc stihli novou sjezdovku vybudovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama