reklama

Kvůli sjezdovce padne kus lesa na Ještědu. Firma slibuje třikrát více stromů

Šest hektarů lesa na svazích Ještědu plánují vykácet provozovatelé tamního lyžařského areálu. Chtějí vybudovat širší, bezpečnější sjezdovku a slibují, že za každý pokácený strom vysadí několik nových. Projekt od počátku kritizují ekologická sdružení, odborný posudek vlivu na životní prostředí jej označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Úřady přesto daly realizaci kácení i budování sjezdovky zelenou.

reklama

Lyžařský areál na Ještědu je jediný v Česku, kam až k lanovce dojedete tramvají. Sami obyvatelé Liberce sem ale podle provozovatelů střediska moc lyžovat nejezdí. Podle Čeňka Jílka, ředitele slovenské firmy Tatra Mountain Resort, která areál provozuje, je to kvůli úzkým, strmým sjezdovkám, které nejsou příliš bezpečné.

Nová sjezdovka má nalákat lyžaře

Přilákat lyžaře by měla nová, kilometr a půl dlouhá sjezdovka Nová Skalka. Jenže ta by měla být až 45 metrů široká a kvůli tomu bude nutné vykácet víc než šest hektarů lesa. Ekologičtí aktivisté záměr od počátku kritizují. „Kácet vzrostlý les, který na tom Ještědu má řadu funkcí, například zadržování vody, ale také zadržování skleníkových plynů, se nám nelíbí,“ vysvětluje Anna Kšírová ze sdružení Rodiče za klima.

Provozovatelé areálu se zavázali, že na městských pozemcích vysázejí nové stromy na zhruba třikrát větší ploše. Podle Kšírové to je sice přijatelný kompromis, upozorňuje ale na to, že než nově vysazené stromy plnohodnotně nahradí ty vykácené, potrvá to několik desítek let. Výhrady ekologů tím navíc nekončí. Už teď se k zasněžování používá z části pitná voda, kritici se bojí, že pokud se plocha sjezdovek rozšíří, bude jí potřeba ještě víc.

„V posledních letech bylo v Libereckém kraji velké sucho a velké problémy s vodou. Pitná voda se nám zdá přednější než lyžování, tvrdí Kšírová. Zástupce provozovatele areálu ale tvrdí, že zasněžovací systém bude soustředěný na novou sjezdovku a ty zbylé se v případě nedostatku vody zasněžovat nebudou.

Výhrady k projektu měl i zpracovatel posudku vlivu na životní prostředí, který záměr označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Krajský úřad Libereckého kraje dal přesto nové sjezdovce zelenou. „Provozovatel areálu ale musí splnit řadu podmínek. Například v horní části sjezdovky musí zůstat minimálně šest desetin hektaru bez terénních úprav, v dolní části sjezdovky pak musí vybudovat několik tůní,“ říká Jan Mikulička, mluvčí krajského úřadu.

Provozovatelé ještědského areálu doufají, že stavební povolení získají do poloviny října a s kácením budou moci začít tak, aby do Vánoc stihli novou sjezdovku vybudovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama