reklama

Kvůli sjezdovce padne kus lesa na Ještědu. Firma slibuje třikrát více stromů

Šest hektarů lesa na svazích Ještědu plánují vykácet provozovatelé tamního lyžařského areálu. Chtějí vybudovat širší, bezpečnější sjezdovku a slibují, že za každý pokácený strom vysadí několik nových. Projekt od počátku kritizují ekologická sdružení, odborný posudek vlivu na životní prostředí jej označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Úřady přesto daly realizaci kácení i budování sjezdovky zelenou.

reklama

Lyžařský areál na Ještědu je jediný v Česku, kam až k lanovce dojedete tramvají. Sami obyvatelé Liberce sem ale podle provozovatelů střediska moc lyžovat nejezdí. Podle Čeňka Jílka, ředitele slovenské firmy Tatra Mountain Resort, která areál provozuje, je to kvůli úzkým, strmým sjezdovkám, které nejsou příliš bezpečné.

K tématu

Nová sjezdovka má nalákat lyžaře

Přilákat lyžaře by měla nová, kilometr a půl dlouhá sjezdovka Nová Skalka. Jenže ta by měla být až 45 metrů široká a kvůli tomu bude nutné vykácet víc než šest hektarů lesa. Ekologičtí aktivisté záměr od počátku kritizují. „Kácet vzrostlý les, který na tom Ještědu má řadu funkcí, například zadržování vody, ale také zadržování skleníkových plynů, se nám nelíbí,“ vysvětluje Anna Kšírová ze sdružení Rodiče za klima.

K tématu

Provozovatelé areálu se zavázali, že na městských pozemcích vysázejí nové stromy na zhruba třikrát větší ploše. Podle Kšírové to je sice přijatelný kompromis, upozorňuje ale na to, že než nově vysazené stromy plnohodnotně nahradí ty vykácené, potrvá to několik desítek let. Výhrady ekologů tím navíc nekončí. Už teď se k zasněžování používá z části pitná voda, kritici se bojí, že pokud se plocha sjezdovek rozšíří, bude jí potřeba ještě víc.

„V posledních letech bylo v Libereckém kraji velké sucho a velké problémy s vodou. Pitná voda se nám zdá přednější než lyžování, tvrdí Kšírová. Zástupce provozovatele areálu ale tvrdí, že zasněžovací systém bude soustředěný na novou sjezdovku a ty zbylé se v případě nedostatku vody zasněžovat nebudou.

Výhrady k projektu měl i zpracovatel posudku vlivu na životní prostředí, který záměr označil za nehospodárné nakládání s přírodními zdroji. Krajský úřad Libereckého kraje dal přesto nové sjezdovce zelenou. „Provozovatel areálu ale musí splnit řadu podmínek. Například v horní části sjezdovky musí zůstat minimálně šest desetin hektaru bez terénních úprav, v dolní části sjezdovky pak musí vybudovat několik tůní,“ říká Jan Mikulička, mluvčí krajského úřadu.

Provozovatelé ještědského areálu doufají, že stavební povolení získají do poloviny října a s kácením budou moci začít tak, aby do Vánoc stihli novou sjezdovku vybudovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama