reklama

Památky moderní architektury v České republice, které byste měli navštívit

Nelákají tolik návštěvníků jako hrady a zámky, ale pozornost si zaslouží. Národní památkový ústav eviduje několik stovek památek postavených ve dvacátém století. Někdy se jedná o soukromé budovy, jindy je možné stavby navštívit. Kromě známé vily Tugendhat jsou v Česku další poklady, třeba kladenské činžáky nebo ostravská Poruba.

reklama

Kladenské věžáky

Šest monumentálních činžáků tvoří dominantu středočeského Kladna. Vybudoval je architekt Josef Havlíček a původně měly být funkcionalistické. Jenže přišel únor 1948 a západní funkcionalismus se vládním kruhům znelíbil. Havlíček tak svůj návrh předělal a nabídl činžáky inspirované socialistickým realismem. Byly výjimečné velkorysými vstupními halami, společenskými místnostmi i výtahy a střešními terasami. V jejich podzemí byly vybudovány kryty civilní obrany. Jeden z činžáků byl nedávno zrekonstruován do podoby, jakou měl v padesátých letech. Součástí prohlídky je i návštěva ukázkového bytu. Návštěvník se tak přenese do období, kdy byly kladenské činžáky ukázkou přepychového bydlení pro horníky. Návštěvu muzea je nutné předem rezervovat, kapacita prohlídek je totiž omezená.

Ostrava Poruba

Komunisté měli na začátku padesátých let velké oči a chtěli postavit zbrusu novou Ostravu, aby na místě té staré mohli těžit uhlí. Plány jim vyšly jen částečně. To, co ale stihli postavit, stojí za návštěvu. Ostrava Poruba s Hlavní (dříve Leninovou) třídou je dnes památkově chráněná. Jedná se o výjimečně rozsáhlý komplex budov ve stylu socialistického realismu. Bytové domy pro horníky doplňují vítězné oblouky, sgrafita i plastiky. Porubu lze projít za hodinku a stavit se na jídlo nebo kávu v některém z podniků na Hlavní třídě. Za pozornost rozhodně stojí chátrající dům na okraji čtvrti zvaný Oblouk.

Vila Stiassni

Všichni míří do Brna za vilou Tugendhat, ale moravská metropole ukrývá ještě jednu funkcionalistickou budovu, která stojí za pozornost. Továrník Alfred Stiassni si ji nechal postavit od významného brněnského architekta Ernsta Wiesnera. Vila má půdorys písmene L a je zdobnější než Tugendhat. Za války dům patřil říšským úřadům a během komunismu sloužil mimo jiné pro ubytovávání významných osobností včetně Fidela Castra. Nedávno vila prošla rekonstrukcí a je možné ji navštívit.

Pardubické krematorium

Lehce morbidní výlet je možné podniknout do Pardubic na Centrální hřbitov. Právě tady stojí rondokubistické krematorium od Pavla Janáka. Významný architekt postavil i palác Adria v centru Prahy, Husův sbor na Vinohradech nebo Libeňský most. Pardubické krematorium je výjimečné svou zdobností i tím, že si zahrálo ve filmu Spalovač mrtvol od Juraje Herze. Bylo postaveno začátkem dvacátých let a dnes je památkově chráněno. Dovnitř se dostanete jen při speciálních prohlídkách, běžně se ale lze projít kolem a alespoň obdivovat exteriér.

Winternitzova vila

Mladší sestru Müllerovy vily postavil Adolf Loos v roce 1932. Funkcionalistická stavba patřila Winternitzovým do druhé světové války, kdy musela rodina nastoupit do transportu do Osvětimi. Válku přežila jen část rodiny a do devadesátých let potomci netušili, že na pražských Malvazinkách nějakou vilu mají. Když vyšla pravda najevo, získala rodina vilu zpět a začala s její rekonstrukcí. Dnes je možné navštívit zrenovované interiéry, případně dorazit na nějakou z kulturních akcí, které se zde konají. Vila je výjimečná zejména svým propojením prostorů, kterému Loos říkal Raumplan, a také obývacím pokojem s velkorysými okny, které dům propojují se zahradou.

Obchodní dům Kotva

Jediná brutalistní stavba, které se dostalo památkové ochrany, stojí na náměstí Republiky v centru Prahy. Obchodnímu domu muselo ustoupit pár historických staveb, ale výsledek stojí za to. Kotvu navrhli manželé Machoninovi, kteří stojí i za známým hotelem Thermal v Karlových Varech. Mezi lety 1970 a 1975 ji postavila švédská firma, což bylo v tehdejších poměrech neobvyklé. Obchodní dům nabízí také střešní terasu s výhledem na historické centrum.

Národní památník na Vítkově

Monumentální stavbu Národního památníku na Vítkově doplňuje jezdecká socha Jana Žižky shlížející na Prahu. Vyplatí se sem zajít nejen kvůli výhledům na metropoli, ale právě i kvůli návštěvě památníku. Stavěl se na přelomu dvacátých a třicátých let podle návrhu Jana Zázvorky, architekta, který navrhl i budovu ministerstva vnitra nebo halu smíchovského nádraží. Můžete navštívit interiéry pomníku a vyhlídkovou terasu. Výjimečná je umělecká výzdoba objektu, na které se podíleli nejvýznamnější umělci. Socha Jana Žižky byla odlitá až po druhé světové válce a jedná se o největší jezdeckou sochu ve střední Evropě. Pomník má za sebou pohnutou minulost, kdy sloužil ideologickým účelům komunistické vlády, v základu se ale jedná o úžasnou funkcionalistickou budovu.

Hotelový dům Expo

U metra na stanici Invalidovna stojí hned vedle sebe dvě zajímavé stavby. Jednak barokní Invalidovna a potom hotelový dům Expo ze šedesátých let. Na první pohled se jedná o panelák, ale svou architekturou odkazuje na bruselský styl a stojí ve středu experimentálního sídliště Invalidovna. Na něm se testovaly stavební novinky, jako byly sendvičové domy s netradičně rozdělenými patry. Hotelový dům dřív sloužil jako svobodárna a bydlí se v něm dodnes. Okolí je dnes zanedbané a staré plastiky už nepůsobí jako okrasa areálu. Stojí zde i hotel Olympik, který většina lidí zná kvůli tragickému požáru z devadesátých let. Stavěl se jako první vlaštovka pražské kandidátky na pořádání olympiády...

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Stavba architekta Karla Hubáčka je dokonce zařazena mezi památky, které by se jednou mohly dostat na seznam UNESCO. Dominanta širokého okolí byla vystavená mezi lety 1966 a 1973 a nahradila původní horskou chatu, která vyhořela. Ještědský vysílač slouží také jako hotel a funguje zde restaurace s výhledem do okolí.

Veletržní palác

Funkcionalistická stavba v pražských Holešovicích vznikla jako prostor, kde se mělo čile obchodovat. Bývaly tu restaurace a kavárny a dokonce i největší pražské kino. Prvorepublikovou slávu Veletržního paláce ukončila druhá světová válka. Během okupace se v budově dokonce shromažďovali Židé, kteří museli nastoupit do transportů. Po válce se tu už moc veletrhů nekonalo a v sedmdesátých letech budova vyhořela. Po kompletní rekonstrukci se sem nastěhovala Národní galerie a vystavuje zde sbírky moderního a užitého umění. Pořádají se zde i dočasné výstavy a na střeše funguje letní kino. Veletržní palác stojí za návštěvu nejen díky uměleckým dílům. Jeho interiér je stejně tak výjimečný.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?

Hosty čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS budou tři kontroverzní osoby koronavirové pandemie. Pozvání do debaty s moderátorem Petrem Suchoněm přijal biochemik a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, biolog Jaroslav Flegr a bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert. Co podle nich Česko ještě čeká? Speciální předvolební vysílání startuje v 18:00.

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

reklama