CNN Prima News kybernetická bezpečnost

kybernetická bezpečnost

Výpis příspěvků ke štítku „kybernetická bezpečnost“

Ovládnou váš počítač a ani se to nedozvíte. Česko trápí „Jorik“ i bankovní trojské koně

Nejrozšířenější kybernetická hrozba Česka? Malware zvaný Jorik, mají jasno bezpečnostní analytici. Škodlivý program umožňuje technicky zdatným zločincům ovládat na dálku infikované počítače a dostat se tak k citlivým údajům, souborům či heslům, upozorňují experti na kyberbezpečnost ze společnosti Check Point. Terčem jsou především vzdělávací a výzkumné instituce, dřívější zkušenost nicméně ukázala, že se podobné útoky nevyhýbají ani nemocnicím či státním orgánům. Na vzestupu jsou také trojské koně, které se na první pohled tváří jako neškodné soubory.

Jak poznat falešné nahé fotky ze „svlékací aplikace“? Šest bodů, které s odhalením pomohou

Stačí jediná cizí fotografie, pár kliknutí a do několika vteřin má člověk před sebou falešnou nahou fotku každého, kdo ho napadne. Tak funguje „svlékací aplikace“, která především dívkám dělá posledních několik měsíců hluboké vrásky na čele. Sdílení umělou inteligencí vytvořených fotografií vzalo český internet útokem a policie si s tím příliš neví rady. Jak rozpoznat falešnou nahou fotku? Společně s kyberbezpečnostním expertem Janem Zmítkem ze společnosti Trask přinášíme šest základních bodů, podle kterých se řídit a které jsme otestovali v praxi.

Dostali zaplaceno za útok na web Petra Pavla. Kdo jsou ruští hackeři, kteří zasáhli do voleb?

Zahlcené weby prezidentských kandidátů, nefungující vládní stránky i velké odměny pro nejaktivnější „útočníky“. Pro ruskou hacktivistickou skupinu NoName057(16) se stala Česká republika vděčným terčem. Už od začátku ruské invaze na Ukrajinu čelí české informační struktury útokům ze strany proruských hacktivistů. Minulý týden zčásti zasáhli i do prvního kola prezidentských voleb, když na chvíli vyřadili z provozu stránky kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. A podle bezpečnostních analytiků z kyberbezpečnostní Check Point Research lze očekávat další podobné útoky – a to i během druhého kola voleb.

Pozor na vánoční podvody. Zloději se vydávají za ministerstvo i Lidl. Jak se nenachytat?

S krizí roste nepozornost. V kombinaci s vánočním shonem tak internetoví podvodníci čekají hotové žně. Jen za posledních pár měsíců se vyrojily stovky falešných stránek. Některé lákaly na bezkonkurenční slevy, jiné se zase vydávaly za stránky ministerstev a nabízely sociální dávky. Na to vše lidé v nepříznivé ekonomické situaci slyší, malá chvilka nepozornosti je ale může vyjít hodně draho. Jak se nestat obětí předvánočních internetových podvodů?

Putinovo hackerské tsunami. Na Česko útočili ruští Anonymous, cílem byli i mobilní operátoři

Česká republika v říjnu čelila rekordnímu počtu kyberútoků. Za částí z nich stála ruská odnož hacktivistické skupiny Anonymous a Killnet. Cílem byly státní infrastruktura a dopravní podniky. Hackerským výpadům se nicméně nevyhnuli ani mobilní operátoři. Frekvence útoků narůstá už dlouhé roky, vše ale urychlila válka na Ukrajině. Experti uvádějí, že jedním z důvodů kyberútoků mohla být návštěva české delegace v Kyjevě.

Vaše osobní data jsou pro firmy zlatý důl. Lidé často netuší, co všechno o nich vědí

Osobní údaje uživatelů na sociálních sítích jsou zlatým dolem a zásadní obchodní komoditou. Například Facebook či Instagram zaznamenávají nemalé množství informací, co dělají lidé na jejich platformě, od historie vyhledávání po prohlížené položky v bazaru. Důvod je jediný – o tyto údaje mají zájem obchody i agentury, které pak mohou lépe zacílit své reklamy. Data o tom, co dělají lidé na internetu, jsou zkrátka obřím miliardovým byznysem.

Pomalé i nedostupné stránky. Jak fungují DDoS útoky, které vyřadily z provozu české weby?

Zahltit, zpomalit a ideálně i vyřadit z provozu. České servery se už několik týdnů perou s tzv. DDoS útoky. Terčem ruských hackerů se staly nejen webové stránky policie, vlády i ministerstev, ale také banky či České dráhy. V principu jde o poměrně jednoduchou formu kybernetických útoků, které jsou ale překvapivě dostupné i komerčně. Navíc je zpravidla velice obtížné vystopovat původní zdroj útoků. Jak se proti nim bránit?

Další úspěch hackerů: Ruské státní televize vysílaly, co se právě děje na Ukrajině

Aktualizováno

Webové stránky ruské vlády včetně oficiálního webu Kremlu a stránek regulátorů médií jsou mimo provoz. Ukrajinská telekomunikační agentura uvedla, že ruské televizní kanály byly napadeny za účelem vysílání ukrajinských písní. Podle webu Daily Mail začal Kyjev masivní kybernetickou válku. Připojili se opět i hackeři skupiny Anonymous, kteří nechali podle svých slov na státních televizních kanálech vysílat skutečné záběry z válečné Ukrajiny. Je otázkou, zda šlo o standardní nebo webové vysílání. Z provozu vyřadili také ruské propagandistické weby.

Hackeři napadli stovky firem v USA i ve světě, požadují přes 1,5 miliardy

Hackeři, kteří zřejmě stojí za víkendovým kybernetickým útokem na stovky firem i veřejných organizací nejen ve Spojených státech, požadují 70 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy Kč), jinak hrozí zneužitím získaných dat. S odkazem na informace na blogu, který obvykle používá kybernetický gang REvil, to dnes uvedla agentura Reuters. Zasaženým firmám pomáhá americká vláda.