reklama

Nepořádek po rybářích ohrožuje ptáky, spolknutí háčku je může stát život

Labutí mládě po vyjmutí rybářského háčku. Zdroj: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Spolknutí rybářského háčku, omotání vlasce okolo nohy či křídla – to všechno může stát ptáky život. V záchranných stanicích řešili v loňském roce 177 takových případů, letos jich je už mnohem víc. Jeden z nich se odehrál o víkendu na Plzeňsku.

reklama

Když Karlu Makoňovi ze Záchranné stanice živočichů Plzeň zazvonil v pátek telefon, netušil, jakou dohru bude mít. „Jsem u rybníka pod zbůšskou haldou a před mýma očima tady nějaký muž chytil na rybářský prut jednu z mladých labutí. Chvilku ji vodil po rybníku, pak ji přitáhl, vlasec odstřihl labuti u zobáku a zase ji pustil. Je tohle normální postup?“ ptá se oznamovatelka. Makoň ihned informuje svého kolegu, který jezdí haldu kontrolovat, a ten druhý den dováží na stanici labutí mládě.

„Podle RTG snímku jsme identifikovali polohu rybářského háčku i s návazcem a během několika málo minut byla mladá labuť na naší ošetřovně připravena k operaci jícnu,“ popisuje Karel Makoň, kterého přístup rybáře rozčílil. „Tak on ji chytne, přitáhne k sobě, drží na břehu a nemůže zavolat, aby se to labuti z krku vyndalo? Co jako dotyčný myslel tím, že ustřihl návazec, navíc na kevlarové šňůře i s háčkem a obrtlíkem?  To je to nejhorší, co může být, a i kdyby háček labuť nějak zvládla, tak kevlarovou šňůru od háčku otočenou téměř až do žaludku a zakončenou obrtlíkem fakt nedá!“

/ fotografií

Vlasce v čapích hnízdech

Podle koordinátorky sítě záchranných stanic pod Českým svazem ochránců přírody Zdeňky Nezmeškalové ohrožuje nepořádek po rybářích nejen vodní ptactvo. „Pokud zůstanou vlasce na nejbližších stromech a keřích, mohou se do nich zamotat i jiné druhy ptáků. Máme takovou zkušenost například se sovami,“ popisuje Nezmeškalová. Ohrozit to může i druhy, které u vody loví a potravu si nosí do hnízda. Takto se vlasce například objevují v čapích hnízdech. Pokud se zvířeti vlasec omotá kolem křídla či nohy, může dojít k motorickým problémům, v horším případě pak odumření končetiny.

„Je to na rybářích, aby se snažili jejich materiál u vody nenechávat. Pokud se to nepodaří v ten moment, je na nich, aby pořádali nějaké pravidelné brigády a ty vodní plochy od tohoto nepořádku uklízeli,“ dodává Zdeňka Nezmeškalová. Pokud uvidíte na vodní ploše kachnu nebo labuť, které visí ze zobáku vlasec, nepokoušejte se ji odchytit sami a NIKDY se nepokoušejte vlasec s háčkem vytáhnout. Můžete tak zvířeti způsobit velmi vážné zranění. Vždy je potřeba ihned volat nejbližší záchrannou stanici – číslo na ni najdete nejrychleji prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi.

K tématu

Tagy: labutě záchrana zvířat rybáři Plzeňsko záchranné stanice
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

Od 1. července nastane velké rozvolnění, které bude v lecčem přívětivější, než byly podmínky loni v létě. Ministři Adam Vojtěch (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) představili nové podmínky na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Týká se především kultury a společenského života. Jaká nová pravidla budou od 1. července platit? A co se mění už v úterý?

reklama
reklama
Genialita, klobouk dolů. Zlámal obdivoval famózní branku Schicka přímo na stadionu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Piráti stále ve vedení, Přisaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Češi se probili do Age of Empires 2. V kultovní strategii se objeví husité i Žižka
Detaily posledního rozloučení se Šafránkovou. Rodina prozradila datum i místo
Další články
reklama
reklama