reklama

Nepořádek po rybářích ohrožuje ptáky, spolknutí háčku je může stát život

Spolknutí rybářského háčku, omotání vlasce okolo nohy či křídla – to všechno může stát ptáky život. V záchranných stanicích řešili v loňském roce 177 takových případů, letos jich je už mnohem víc. Jeden z nich se odehrál o víkendu na Plzeňsku.

reklama

Když Karlu Makoňovi ze Záchranné stanice živočichů Plzeň zazvonil v pátek telefon, netušil, jakou dohru bude mít. „Jsem u rybníka pod zbůšskou haldou a před mýma očima tady nějaký muž chytil na rybářský prut jednu z mladých labutí. Chvilku ji vodil po rybníku, pak ji přitáhl, vlasec odstřihl labuti u zobáku a zase ji pustil. Je tohle normální postup?“ ptá se oznamovatelka. Makoň ihned informuje svého kolegu, který jezdí haldu kontrolovat, a ten druhý den dováží na stanici labutí mládě.

„Podle RTG snímku jsme identifikovali polohu rybářského háčku i s návazcem a během několika málo minut byla mladá labuť na naší ošetřovně připravena k operaci jícnu,“ popisuje Karel Makoň, kterého přístup rybáře rozčílil. „Tak on ji chytne, přitáhne k sobě, drží na břehu a nemůže zavolat, aby se to labuti z krku vyndalo? Co jako dotyčný myslel tím, že ustřihl návazec, navíc na kevlarové šňůře i s háčkem a obrtlíkem?  To je to nejhorší, co může být, a i kdyby háček labuť nějak zvládla, tak kevlarovou šňůru od háčku otočenou téměř až do žaludku a zakončenou obrtlíkem fakt nedá!“

Vlasce v čapích hnízdech

Podle koordinátorky sítě záchranných stanic pod Českým svazem ochránců přírody Zdeňky Nezmeškalové ohrožuje nepořádek po rybářích nejen vodní ptactvo. „Pokud zůstanou vlasce na nejbližších stromech a keřích, mohou se do nich zamotat i jiné druhy ptáků. Máme takovou zkušenost například se sovami,“ popisuje Nezmeškalová. Ohrozit to může i druhy, které u vody loví a potravu si nosí do hnízda. Takto se vlasce například objevují v čapích hnízdech. Pokud se zvířeti vlasec omotá kolem křídla či nohy, může dojít k motorickým problémům, v horším případě pak odumření končetiny.

„Je to na rybářích, aby se snažili jejich materiál u vody nenechávat. Pokud se to nepodaří v ten moment, je na nich, aby pořádali nějaké pravidelné brigády a ty vodní plochy od tohoto nepořádku uklízeli,“ dodává Zdeňka Nezmeškalová. Pokud uvidíte na vodní ploše kachnu nebo labuť, které visí ze zobáku vlasec, nepokoušejte se ji odchytit sami a NIKDY se nepokoušejte vlasec s háčkem vytáhnout. Můžete tak zvířeti způsobit velmi vážné zranění. Vždy je potřeba ihned volat nejbližší záchrannou stanici – číslo na ni najdete nejrychleji prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Řetězec zavedl nákup toaletního papíru s limitem. Hrozí nedostatek zboží, řidiči chybí

Z roku 2020 se obchodní řetězech Costco poučil a nechce zažít stejný scénář. Tehdy se lidé kvůli pandemii koronaviru obávali nedostatku zboží a v panice začali vykupovat toaletní papír či ubrousky. Tomu nyní řetězec předešel stanovením maximálního počtu kusů, který si lidé mohou zakoupit. Costco navíc čelí problémům v distribuci, produktů proto může být i nedostatek.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama