Nové případy ptačí chřipky (zdroj: CNN Prima NEWS)
Nové případy ptačí chřipky hlásí veterinární správa na třech místech Olomouckého kraje. Přímo u Olomouce řešili odborníci téměř desítku uhynulých labutí na jednom místě. V soukromých chovech se do této chvíle v kraji nákaza neobjevila, proto zatím nebylo oficiálně vyhlášeno ohnisko nákazy.
Hned devět uhynulých labutí objevili veterináři na Chomoutovském jezeře nedaleko Olomouce. Dvě z nich nechali otestovat a obě byly pozitivní na ptačí chřipku.
„V Olomouckém kraji máme potvrzeny tři případy vysoce patogenní ptačí chřipky, ale pouze u volně žijících ptáků, u labutí. Nákaza se potvrdila v Javorníku na Jesenicku, v Chomoutově na Olomoucku a v Hynkově. V těchto případech se nevyhlašuje ohnisko a ani se nestanovují žádná pásma,“ upřesnila Hana Brázdová z Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj. To přichází na řadu, až když se nemoc objeví v domácím chovu.
Chomoutovské jezero a široké okolí je oblíbenou migrační zastávkou mnoha druhů ptáků. Veterináři proto důrazně nabádají chovatele, aby svá zvířata pečlivě zabezpečili. Extrémně nebezpečný může být jakýkoliv divoký pták, který se nají z krmítka pro domácí drůbež.
Pod zámek tak museli i všichni ptačí pacienti záchranné stanice pro handicapovaná zvířata v Pateříně. „Máme s tím zkušenosti, takže děláme menší opatření. Bohužel na to není žádný lék, proto musíme prostě vydržet,“ popsal ředitel stanice Ondřej Csik.
Průběh nemoci je velmi rychlý a v drtivé většině případů končí smrtí. „Pták je načepýřený a začne vyhledávat teplé kouty, například u slepic je to chlívek. Nákaza se dá poznat i podle trusu, ale většinou je do pár hodin konec,“ doplnil Csik. Situace by se měla podle odborníků uklidnit s příchodem teplých jarních dní, kdy vir přirozeně vymizí.
Nové případy ptačí chřipky hlásí veterinární správa na třech místech Olomouckého kraje. Zdroj: Profimedia.cz