reklama

Nejen v módě vládnou světu ladné křivky

Umění je kořením života a sklářství, které obohacuje svět ladnými křivkami i jemnými liniemi, je požitkem nejen pro oko, ale i pro duši. Sklářství, jako řemeslo má v naší zemi dlouholetou tradici a proslavilo se po celém světě. Umělci tohoto oboru se vyznačují citem pro krásné věci, jedinečným přístupem k práci či nespoutanou fantazií. Do svých výrobků dokážou vtisknout jedinečnost, originalitu i osobitost a výtvory se tak stávají naprostými unikáty.

reklama

Sklář s citem pro krásno

Petr Slavkovský je mladý muž, který již jako malý chlapec propadl vášni lepení modelů autíček a letadel. Svého uměleckého ducha podpořil následně navíc kresbami a nejrůznějšími malůvkami, jež ho vystřelily vstříc umělecké dráze. Některá rozhodnutí v životě nepatří mezi nejšťastnější. Podobnou chybu udělal i pan Petr, když si ve svých patnácti letech podal přihlášku na stavební školu. Vyšší prozřetelnost však měla s tímto umělcem zcela jiné plány. Stavební škola nevyšla a Petrovi se otevřely dveře ke sklu.

Mladý muž využil nabídky sklářské školy v Novém Boru, kde ho perfektně připravili na budoucí profesní život. Naučil se nejrůznější sklářské techniky.

Po ukončení studia se Petr začal věnovat sklářské kariéře v jedné menší moravské sklárně, kde se postupnými krůčky propracovával stále výš a výš. Vnitřního naplnění však Petr nedosáhl. Svou práci miloval a paradoxně v ní viděl daleko víc, než jeho nadřízení. Jedinou možnou cestou bylo osamotnění umělce, jež chtěl do svých výtvorů vtisknout jemné, ladné kontury i fascinující výrazné křivky.

Člověk, který se chce věnovat tak krásnému řemeslu, jakým sklářství bezpochyby je, potřebuje dar umět se vcítit do tvárného materiálu. I když mu někdy nejde od ruky vše tak, jak by si přál, nikdy nepoví a zaručeně se nenechá zlomit. Bral by to jako osobní prohru.

Rodinnou sklářskou firmu Petr vybudoval za pomoci své ženy, na kterou se může bezpodmínečně spolehnout. Kompletní administrativa jde pouze za touto úžasnou ženou, jež je zároveň i ceněným pomocníkem ve sklářské výrobě. Přenášení své vlastní energie do vyrobených výtvorů je pro první dámu pana skláře užasnou inspirací.

Hlavní a nejdůležitější sklářskou surovinou je křemičitý sklářský písek. Přidáním dalších surovin pak vzniká sklo. Písek i veškeré potřebné přísady se naloží, utaví a ve chvíli, kdy jsou suroviny připraveny, započne se práce se sklem. Samotné sklo v peci mívá konzistenci zlatavého tekoucího medu a za pomoci sklářské píšťaly se nabírá a zpracovává tzv. válením. Celý proces se provádí zcela ručně. Z nabíraného materiálu se nejprve vytvaruje baňka, na níž se posléze vrství další materiál. Po skončení fáze nabírání do baňky přechází Petr k vrstvení dalšího skla a na jeho konci vznikne tzv. kalich. Veškerý nabraný materiál se dále zpracovává foukáním. Pro foukání se používají převážně dřevěné formy, ale mohou to být i formy z umělých materiálů. Tyto formy musí být namočeny ve vodě, neboť z vody vzniká pára, která se při foukání skla vymezí mezi formou a sklem. Výrobek se tak lépe tvaruje a nedochází k jeho přichytávání k formě.

V okamžiku, kdy Petr perfektně vyfoukne základní tvar kalichu, pokračuje výroba další fází, při které se sklo zdobí. V posledním kroku přijde na řadu výroba nohy. Mladý umělec nikdy nezabrušuje vrchní stranu kalichu, nýbrž zatavuje.

Hotový výrobek putuje do chladící pece. Tento krok je velice důležitý, neboť se při fázi chladnutí odbourává vnitřní plutí, které při výrobním procesu ve skle vzniká. Chladnutí probíhá 5 až 7 hodin.

Sklářství má obrovskou perspektivu. Hromadná strojová výroba nemůže nikdy v žádném případě nahradit jedinečnost ruční práce. Jemné a ladné linie vtisknuté do skla jsou odrazem práce umělců pracujících se sklem a žádný stoj toto nezvládne. Originalita je nade vše. Petr se chce do budoucna zaměřit na zušlechťování skla a velice rád by se věnoval výrobě trofejí a plastik.

Zdroj: pořad Řemeslo nenahradíš, Petr Slavkovský

Tagy:
řemeslo výroba skla sklář Petr Slavkovský

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama