Martině Sáblíkové ani Markétě Davidové to zatím „necinklo“. Co další česká ženská medailová naděje? Ester Ledecká začne olympiádu v Pekingu ve sportu, ve kterém má z minulosti daleko více úspěchů než ze sjezdového lyžování. Podívejte se, co na dvojnásobnou zlatou šampionku z her v Pchjončchangu v rámci paralelního obřího slalomu na snowboardu čeká. A co všechno už v této disciplíně dokázala.
Od minulé olympiády Ester Ledeckou veřejnost vnímá především jako lyžařku. Nejen kvůli tomu, že vybojovala senzační zlatou medaili v super-G, i když si do Pchjongčchangu jela pro cenný kov ze snowboardingu, který nakonec také získala. „Prkno“ v posledních sezonách česká obojživelnice daleko více šetří, přesto pro závod v Pekingu, který začíná v úterý 3:40 středoevropského času, stále patří mezi největší favoritky.
ANKETA: Pohlreich ostře o olympiádě. Kolik medailí tipují Hašek, Babiš nebo Slováček?
Promění se zimní olympijské hry v Pekingu spíše v Lillehammer, nebo naopak v Soči? Právě na těchto místech získala česká výprava nejméně (nula), respektive nejvíce medailí (osm). Zeptali jsme se tuzemských osobností napříč odvětvími, jak se na akci pod pěti kruhy těší nebo jaké sporty je nejvíce zajímají. Kolik tentokrát tipují cenných kovů?
Už v 19 letech skončila v paralelních disciplínách na snowboardu v celkovém pořadí Světového poháru druhá. Mezi ročníky 2015–2016 až 2018–2019 klasifikaci ovládla. Do toho se stala dvojnásobnou mistryní světa.
Od předminulého roku už je její účast v paralelním snowboardovém slalomu či „obřáku“ spíše sporadická. Ale když nastoupí, nezklame. V aktuální sezoně absolvovala jen dva závody v rozmezí dvou dní, oba v Itálii. I přes malou praxi napřed v Carezze vybojovala druhé místo, poté v Cortině d'Ampezzo soutěž vyhrála. Stalo se už podvacáté, že jméno Ledecká ve Světovém poháru čnělo nad všemi ostatními.
K takovému triumfu v tomto sportu vede v daný den dlouhá cesta a to stejné platí pro olympiádu. Není prostor pro chyby. Soutěž víceméně připomíná tenisového turnajového pavouka. V každé jízdě jde o přímý souboj dvou závodnic. Po startu vedle sebe – paralelně – kličkují mezi nízkými brankami, jedna z nich má modrou dráhu, druhá červenou. Většinou platí, že jedna dráha je u jezdkyň oblíbenější než druhá. O tom, ve které kdo jede, rozhoduje los.
Cesta k medaili vede přes šest jízd
Jen v prvním – takzvaném kvalifikačním – kole nehraje roli to, kdo je v cíli první. Jde pouze o čas, který vznikne součtem ze dvou jízd a podle toho se závodnice nasazují. Prvních 16 závodnic postupuje do fáze, která je čistě vyřazovací. Vítězka kvalifikace nastoupí proti poslední ženě, která pronikla do „play-off“, druhá proti předposlední a tak dále.
Od osmifinále už vždy rozhoduje jen jedna jízda a jakékoliv zaváhání se rovná ztrátě šance bojovat o medaile. Pokud chce Ledecká zlato obhájit, musí úspěšně zvládnout celkem šest jízd.
V případě olympiády v Pekingu začne v soutěži 31 závodnic, vedle 26leté Ledecké má Česko ještě druhé zastoupení v 18leté Zuzaně Maděrové. Kritériem pro účast byly výsledky ve Světovém poháru.
Pohled na celkové pořadí probíhající sezony nasvědčuje tomu, že největší soupeřkou Ledecké bude Rakušanka Daniela Ulbingová, kterou na minulých hrách v Pchjongčchangu porazila ve čtvrtfinále. Zlaté ambice má jistě také Ramona Theresia Hofmeisterová. Tu před čtyřmi lety vyřadila rodačka z Prahy v semifinále, Němka pak aspoň v „malém finále“ vybojovala bronz.