Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.
Zřejmě každého zajímá, kdy koronavirová epidemie skončí a život v Česku se bude moci vrátit do normálu. Aby ne, už je to více než rok, co se země s cílem zpomalit šíření viru uzavřela. A od té doby ještě několikrát. Přesto Česká republika patří k zemím, které jsou pandemií postiženy nejvíce. Přitom „zápas“ jsme měli rozehraný dobře.
Na očkování u praktiků čekají stovky tisíc lidí. Kdy se začne blýskat na lepší časy?
Na očkování proti covidu u praktických lékařů čeká přes 370 tisíc lidí z rizikových skupin. Mělo by se ale začít blýskat na lepší časy. Do konce dubna totiž mají do Česka dorazit stovky tisíc dávek vakcín. Vyplývá to z nejnovějších dat Sdružení praktických lékařů (SPL).
265
Tolik dní zbývá k dosažení 70procentní proočkovanosti tuzemské populace, která by měla podle odhadů nejrůznějších odborníků postačit k vytvoření kolektivní imunity a praktickému zastavení šíření koronaviru. Na kritickou hranici bychom se tedy mohli dostat začátkem ledna 2022. Odhad tohoto termínu redakce CNN Prima NEWS provedla na základě aktuálního počtu vyočkovaných vakcín a týdenního průměrného tempa, jakým se u nás vakcinace provádí. Pro výpočet jsme využili data zveřejňovaná ministerstvem zdravotnictví. Okamžik dosažení kritické hranice proočkovanosti se samozřejmě může měnit podle toho, jak se očkovací rychlost bude vyvíjet v dalších dnech, týdnech a měsících. Prakticky v reálném čase to lze sledovat například na twitterovém účtu Očkujeme v ČR.
2 209 859
Jde o počet vakcín, které už byly ke 13. dubnu v Česku vyočkovány. Z toho asi dvě třetiny připadají na lidi, kteří zatím dostali jen jednu dávku, zbývající třetina (necelých 770 tisíc) už je kompletně očkována. Plně očkováno je u nás zatím kolem sedmi procent populace. V rámci Evropské unie se tak Česko řadí na páté místo. Největší podíl kompletně vakcinovaných vykazuje Maďarsko s necelými 13 procenty, nejnižší naopak Bulharsko (1,6 procenta).
76,8
Jde o procentní podíl, jakým je na celkovém podaném počtu vakcín zastoupena očkovací látka Comirnaty vyráběná a dodávaná společnostmi Pfizer a BioNTech. Tou se očkuje především v nemocnicích a větších očkovacích centrech, neboť pro její skladování je potřebná teplota −60 až −90 stupňů Celsia, na což ordinace například praktických lékařů nejsou vybaveny. Určitou nadějí je zjištění, že po kratší dobu stačí této vakcíně ke skladování i teploty mezi −15 a −25 stupni. O zbylé vakcíny se dělí společnosti AstraZeneca (12,7 procenta) a Moderna (10,5 procenta).
Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme
Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.
1 590 124
Takový počet potvrzených případů nákazy koronavirem byl v České republice dosud zaznamenán. Kvůli vysokému počtu lidí, kteří se koronavirem nakazili, nám patří třetí příčka na světě (za Andorrou a Černou Horou), přepočteme-li prokázané nákazy na milion obyvatel. Okřídlené „best in covid“ Česku začínalo hořknout po nástupu druhé epidemické vlny během podzimních měsíců.
1 480 882
Jedná se o počet lidí, kteří se už z onemocnění COVID-19 v Česku vyléčili. Také v tomto kritériu se řadíme na špici globálního pořadí. Není to důvod k jásotu, neboť vysoký počet vyléčených přímo vyplývá z vysokého počtu nakažených.
28 124
Tolik lidí bohužel nemělo to štěstí, z covidu se nevyléčilo a v souvislosti s tímto onemocněním zemřelo. Jen pro představu – jde o počet obyvatel většího okresního města. Přes 28 tisíc obyvatel má například Kroměříž nebo Orlová. Dá se ale předpokládat, že počet obětí covidu bude ještě nějakou dobu stoupat a epidemie si v Česku vyžádá tolik obětí, jako by zmizel například celý Trutnov.
126 186
V médiích obyčejně rezonovaly údaje o počtu hospitalizovaných osob s onemocněním COVID-19. Zájem veřejnosti se soustředil zejména na zaplněnost kapacit nemocničních lůžek, počty pacientů s těžkým průběhem choroby nebo obsazenost jednotek intenzivní péče vybavených umělou plicní ventilací. Víte ale, kolik lidí s covidem za celou dobu pandemie tuzemskými nemocnicemi prošlo? Ano, doposud více než 126 tisíc.