Prostituce
Ostrá debata na téma prostituce. Dva zastupitelé hlavního města Prahy Eva Horáková (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09) se neshodli v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na tom, zda by prostituce v Praze měla být v budoucnu legální, či ne. Podle Pospíšila by legalizace ohrozila zákon proti kuplířství. Horáková chce naopak zalarmovat Sněmovnu, aby poslanci zákon poupravili.
Největší pražský nevěstinec ShowPark vzbuzuje v posledních měsících velké diskuze. Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba má větší roční návštěvnost než zámek Konopiště. Právě tento podnik je trnem v oku Pirátů. Změnit by to měla regulace prostituce v hlavním městě. Té zatím brání Úmluva o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob z roku 1950.
Prostituce patří v České republice do tzv. šedé zóny ekonomiky. To znamená, že není ani zakázána, ani kriminalizována. Pokud by došlo k legalizaci toho povolání, řadily by se prostitutky k osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Prací v sexuálních službách se v Česku živí až 25 tisíc osob. V minulosti se regulace prostituce řešila už několikrát. Naposledy rozčeřilo toto téma vody v lednu letošního roku, kdy se ozval předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Do státní pokladny by podle něj regulace prostituce ročně přinesla jednu miliardu korun. Nesouhlas tehdy vyjádřil například ministr vnitra Jan Hamáček.
Michálek nemá pravdu, říká Pospíšil
S návrhem Michálka nesouhlasí ani Jiří Pospíšil (TOP 09), podle kterého by legalizace prostituce ohrozila zákon proti kuplířství. „Michálek nemá pravdu. Nevím, kde vzal, že by se vybrala jedna miliarda. Zní to líbivě, ale možné to není. Daně by stejně odvádělo minimum prostitutek, o to se klidně vsadím,“ řekl Pospíšil.
Jeho kolegyně ze zastupitelstva hlavního města Prahy Eva Horáková (Piráti) v debatě oponovala tím, že právě legalizací by se zvýšilo povědomí o práci prostitutek, čímž by je společnost více přijímala a mohly by tak snadněji přiznat, čím se vlastně živí.
Sněmovna by se problémem měla zabývat, říká Horáková
Do pořadu vstoupila také ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová z neziskové organizace zaměřené na prevenci a léčbu sexuálně přenosných chorob pro osoby s rizikovým sexuálním chováním. Rozkoš bez rizika si udělala průzkum, kolik prostitutek by stálo o legalizaci prostituce v Česku. „Padesát procent žen, které jsme oslovili, o tu legalizaci nestojí,“ řekla Malinová. Podle ní by se prostitutky bály hlavně stigmatu o jejich profesi. „Ony často nechtějí vodit dítě do školy, kde by je považovali za prostitutky,“ dodala Malinová.
Eva Horáková chce jednáním na zastupitelstvu dát Poslanecké sněmovně jasný signál, aby se prostitucí začala zabývat. Pospíšil by naopak místo jednání o prostituci byl mnohem raději, kdyby zastupitelstvo řešilo bydlení. Podle Pospíšila by Češka či Čech, kteří vykonávají prostituci, neměli být na svou práci hrdí.