reklama

Legalizace prostituce by ohrozila zákon proti kuplířství, říká Jiří Pospíšil

Ostrá debata na téma prostituce. Dva zastupitelé hlavního města Prahy Eva Horáková (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09) se neshodli v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na tom, zda by prostituce v Praze měla být v budoucnu legální, či ne. Podle Pospíšila by legalizace ohrozila zákon proti kuplířství. Horáková chce naopak zalarmovat Sněmovnu, aby poslanci zákon poupravili.

reklama

Největší pražský nevěstinec ShowPark vzbuzuje v posledních měsících velké diskuze. Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba má větší roční návštěvnost než zámek Konopiště. Právě tento podnik je trnem v oku Pirátů. Změnit by to měla regulace prostituce v hlavním městě. Té zatím brání Úmluva o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob z roku 1950.

K tématu

Prostituce patří v České republice do tzv. šedé zóny ekonomiky. To znamená, že není ani zakázána, ani kriminalizována. Pokud by došlo k legalizaci toho povolání, řadily by se prostitutky k osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Prací v sexuálních službách se v Česku živí až 25 tisíc osob. V minulosti se regulace prostituce řešila už několikrát. Naposledy rozčeřilo toto téma vody v lednu letošního roku, kdy se ozval předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Do státní pokladny by podle něj regulace prostituce ročně přinesla jednu miliardu korun. Nesouhlas tehdy vyjádřil například ministr vnitra Jan Hamáček.

Michálek nemá pravdu, říká Pospíšil

S návrhem Michálka nesouhlasí ani Jiří Pospíšil (TOP 09), podle kterého by legalizace prostituce ohrozila zákon proti kuplířství. „Michálek nemá pravdu. Nevím, kde vzal, že by se vybrala jedna miliarda. Zní to líbivě, ale možné to není. Daně by stejně odvádělo minimum prostitutek, o to se klidně vsadím,“ řekl Pospíšil.

Jeho kolegyně ze zastupitelstva hlavního města Prahy Eva Horáková (Piráti) v debatě oponovala tím, že právě legalizací by se zvýšilo povědomí o práci prostitutek, čímž by je společnost více přijímala a mohly by tak snadněji přiznat, čím se vlastně živí.

Sněmovna by se problémem měla zabývat, říká Horáková

Do pořadu vstoupila také ředitelka organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová z neziskové organizace zaměřené na prevenci a léčbu sexuálně přenosných chorob pro osoby s rizikovým sexuálním chováním. Rozkoš bez rizika si udělala průzkum, kolik prostitutek by stálo o legalizaci prostituce v Česku. „Padesát procent žen, které jsme oslovili, o tu legalizaci nestojí,“ řekla Malinová. Podle ní by se prostitutky bály hlavně stigmatu o jejich profesi. „Ony často nechtějí vodit dítě do školy, kde by je považovali za prostitutky,“ dodala Malinová.

Eva Horáková chce jednáním na zastupitelstvu dát Poslanecké sněmovně jasný signál, aby se prostitucí začala zabývat. Pospíšil by naopak místo jednání o prostituci byl mnohem raději, kdyby zastupitelstvo řešilo bydlení. Podle Pospíšila by Češka či Čech, kteří vykonávají prostituci, neměli být na svou práci hrdí.

Další hlavní zprávy

Politika

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rozhodnutí je platné od čtvrtka, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. Ve výsledku to znamená vyhoštění 22 ruských diplomatů a 48 dalších pracovníků velvyslanectví.

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích
Triko na doma? Národní tým ukázal nové dresy, fanoušci rýpali jako u lipové sady
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Další články
reklama
reklama