Legendu trápí nedostatek černošských trenérů ve fotbale. I kvóty jsou cestou, říká Vieira

V nejlepších pěti evropských fotbalových soutěžích pracuje přesně 98 hlavních trenérů. A jen tři z nich mají tmavou pleť, což je podle ikony londýnského Arsenalu Patricka Vieiry problém vypovídající o určité zaostalosti. Sám bývalý francouzský reprezentant je jednou z vzácných výjimek, v Premier League už třetí sezonu koučuje Crystal Palace. Přál by si menší nepoměr, možná i za pomoci do očí bijícího nástroje – kvót.

Vieira byl základním stavebním kamenem fotbalové party snů, Arsenalu vedeného Arsènem Wengerě, který v sezoně 2003–2004 dokráčel k titulu bez porážky. Proto se zrodila přezdívka The Invincibles. Nepřemožitelní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kanárci oblékli ruský kabát. Putin udělil občanství hráčům z Brazílie, motivaci měli jasnou

Pokud ale jde o téma rovných příležitostí v trenérské branži, cítí dnes 46letý Vieira drsnou porážku. Je zklamaný z nedostatku koučů tmavé pleti na nejvyšších fotbalových postech a tvrdí, že se ledy v jeho sportu dávají do pohybu velmi pomalu.

„Měli bychom mluvit o vytváření příležitostí pro bývalé hráče tmavé pleti, kteří chtějí stát u střídačky. Zaspali jsme v přístupu a myšlení, aby bylo se všemi zacházeno stejně,“ kritizoval už před časem v rozhovoru pro stanici ITV News.

Tolik výmluv...

Čísla hovoří jasně. Zpráva z minulého roku ukazuje, že ze všech hráčů anglické Premier League je 43 procent černošských. Ale mezi trenéry má tmavou pleť jen pět procent. Jinak řečeno, Patrick Vieira – kouč Crystal Palace – je osamělou výjimkou.

Organizace Black Footballers Partnership s odkazem na vlastní průzkum uvádí, že mezi držiteli trenérské licence UEFA Pro se nachází pouze 14 procent koučů s tmavou pletí. „Je to těžké pochopit,“ poznamenal legendární defenzivní záložník, který hrál také za Juventus, AC Milán nebo Juventus.

Nepoměr je pro Vieiru narozeného v Senegalu natolik tíživý, že se o něm rozpovídal i v rozhovoru pro Financial Times. O příčině má jasno.

„Nedostatek důvěry. Slyšel jsem tolik výmluv, že bývalí černošští hráči se nehrnou do toho, aby si udělali licenci, ale není to pravda. Je spousta někdejších fotbalistů jako já, kteří si za tím jdou. Čekají na příležitost, aby mohli dělat to, co milují. Ale příležitostí je poskrovnu, dveře jsou zavřené. Pak těžko můžete demonstrovat vášeň a nadšení,“ vylíčil.

On sám se přesunul do nové role krátce po konci hráčské kapitoly. Dostal šanci u mladíků Citizens. „Byl jsem obklopen lidmi, kteří chtěli, abych zúročil své zkušenosti,“ uvedl s tím, že měl štěstí. Ukázal se v dobrém světle a brzy se za prací stěhoval na druhou stranu Atlantského oceánu do týmu New York City.

Když už je řeč o zámořském prostředí, tak konkrétně ve věhlasné soutěži amerického fotbalu NFL je uplatňováno „Rooneyho pravidlo“. Podle něj musí vést kluby pohovory na post hlavního trenéra i se zástupci etnických menšin. Takovéto kvóty Vieira nevnímá jako nejšťastnější variantu. Spíše by byl rád, aby byly fotbalové kluby nakloněné spolupráci se všemi lidmi tak nějak přirozeně.

„Kvóty pomohly NFL a celkově americkému sportu posunout se dopředu. Vidíme více černošských trenérů, ale osobně nevěřím, že je to ideální cesta,“ konstatoval. Poté však dodal: „Nicméně pokud to pomůže pohnout s věcmi i v našem sportu, je to zřejmě první krok, který můžeme udělat. Doufám, že z dlouhodobého hlediska se majitelé budou rozhodovat na základě toho, co může trenér nabídnout.“

Rovněž zmínil, že máslo na hlavě mají všichni. Fotbalové asociace, majitelé klubů, generální ředitelé… Zatím je Vieira jednou z mála person, které mohou díky práci v elitním klubu napomoct ke změně postojů klíčových činovníků.

„Lidé klepou na dveře. A my doufáme a chceme, aby se otevřely a došlo na řádný pohovor. Abychom mohli dosáhnout v klubech vysokých pozic,“ uzavřel.

Tagy:
Premier League kvóty fotbal sport rovné příležitosti Crystal Palace Patrick Vieira rasismus