Nejen brazilské odborníky uchvátily fascinující snímky právě narozeného chlapce. Na svět přišel předčasně už ve 35. týdnu těhotenství. Doktoři se ale nestačili divit, když viděli, že dítě se narodilo s dvanácticentimetrovým „ocasem“.
A baby boy was born in Brazil with a 12cm-long appendage that had a ball on the end,with scientists calling it "true human tail". Doctors were able to successfully remove the "chain & ball" after surgery. Baby was born at Albert Sabin Children's Hospital in city of Fortaleza.
— Tushar ॐ♫₹ (@Tushar_KN) November 6, 2021
😳 pic.twitter.com/He6o7lpcHk
Všem dětem, tou dobou ve formě zárodku, se v děloze mezi čtvrtým a osmým týdnem po otěhotnění vytvoří takzvaný embryonální ocásek, který se za normálních okolností vstřebá zpět do těla. Při troše fantazie se dá říci, že připomíná kouli zavěšenou na řetězu.
U malého Brazilce měla kulatá část ocásku průměr čtyři centimetry, „řetěz“ poté měřil neuvěřitelných 12 centimetrů, informuje britský web Daily Mail. Chlapec se tak stal vzácným případem, kdy se embryonální ocásek nevstřebá, ale roste dál.
Lékaři začali ihned zkoumat, co je tajemný útvar zač. Po důkladném ohledání se ujistili, že ocásek neobsahuje žádné části z chrupavek a kostí. Znamená to, že se jedná o vzácný příklad pravého lidského ocasu,“ uvedl jeden z doktorů v lékařském časopise Journal of Pediatric Surgery Case Reports, kde veřejnost snímky poprvé viděla.
Neznámý novorozenec přišel o ocásek v dětské nemocnici Alberta Sabina v pobřežním městě Fortaleza. Poté, co ultrazvuk neodhalil připojení k nervové soustavě, se chirurgové rozhodli přívěsek odstranit. Jak přesně to udělali, zatím není jasné. Operace ale prý proběhla bez komplikací.
Koule byla převážně z tuku
Lidem se běžně po vstřebání ocasu vytvoří kostrč. Pooperační analýza ocasu ukázala, že se skládá z tkáně bez kostí, přičemž koule na konci byla převážně z tuku. Souhlas se zveřejněním případu autoři studie nezískali, ale v časopise nebyly uvedeny žádné informace, které by mohly vést k identifikaci dítěte.
V historii bylo zatím zdokumentováno přibližně podobných 40 případů. Vzhledem k tomu, že v méně rozvinutých zemích není zdravotnická péče tak monitorována, není vyloučeno, že dětí narozených „s ocasem“, je daleko více.