Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby

Pacientům s covidem by nově mohly pomáhat i tabletky.

Nové léky proti covidu

Může to být další důležitý zlom v boji s pandemií. Kanadští vědci objevili první ústně podávaný lék, který zabírá i na COVID-19. Tabletky kolchicinu mají protizánětlivé účinky, podle lékařů z montrealské kardiologické kliniky (MHI) působí jak při léčbě samotného onemocnění, tak při snižování rizika dalších možných komplikací. Pro léčbu covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku ještě počkal. Kolchicin podle něj nemusí být vůbec účinný.

Pilulky kolchicinu obyčejně používají pacienti trpící dnou a artritickým onemocněním kloubů. Kanadští lékaři však nyní zjistili, že jsou vhodné i proti největšímu medicínskému strašáku současnosti.

Podle jejich výzkumu může užívání kolchicinu u lidí s COVID-19 snížit riziko hospitalizace či úmrtí o 19–21 procent. K danému číslu se experti dostali porovnáváním se skupinou osob, které dostávaly pouze placebo.

Česko dostane méně vakcíny, počet očkovaných se asi nezmění, uvedl ministr Blatný

Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Po jednání se zástupci firmy to v pátek novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plat vakcíny a lahviček by podle něj mělo přijít asi o pětinu méně. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných.

„Těší nás, že konečně nabízíme první perorální lék na světě, jehož užívání by mohlo u milionů pacientů zabránit komplikacím spojeným s covidem,“ potvrdil agentuře AFP šéf výzkumu Jean-Claude Tardif.

Kolchicin je vhodný k léčbě pacientů, jejichž stav (zatím) nevyžaduje hospitalizaci. Právě jimi se zabývala studie Tardifova týmu; v rámci Kanady, USA, Evropy a Jižní Ameriky zkoumala přes čtyři tisíce lidí. Žádný z nich v době výzkumu nebyl hospitalizován, současně však již všichni měli alespoň jeden rizikový faktor, který by mohl vést ke zhoršení onemocnění.

Podle Tardifa se u 4159 pacientů, jimž pozitivitu na COVID-19 potvrdil i PCR test, díky podávání kolchicinu snížilo riziko hospitalizace o 25 procent, nutnost užití plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí o 44 procent. „Je to velký vědecký objev,“ citovala agentura AFP lékaře z Tardifova týmu.

Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku počkal, až bude více dat, která projdou standardním odborným připomínkováním. „Informace vydaná v pátek kanadskými kolegy z Montreal Heart Institute vyšla nestandardně tiskovou zprávou místo klasického procesu publikace v recenzovaném časopise, což je zvláštní. Je možné, že použitá metodika by recenzním řízením neprošla,“ řekl Maďar CNN Prima NEWS.

Mimo jiné také zmínil, že i sami autoři přes poměrně vysoký počet sledovaných pacientů uvádějí, že výsledky nejsou statisticky významné. „Jinými slovy, kolchicin být účinný může, ale taky nemusí,“ dodal.

Německo nakoupilo 200 tisíc dávek

K léčbě covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Je zatím první v Evropské unii. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

„Od tohoto týdne budou monoklonální protilátky nasazeny v Německu jako v první zemi EU. Nejdříve na univerzitních klinikách,“ potvrdil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy korun).

Tagy: