reklama

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby

Může to být další důležitý zlom v boji s pandemií. Kanadští vědci objevili první ústně podávaný lék, který zabírá i na COVID-19. Tabletky kolchicinu mají protizánětlivé účinky, podle lékařů z montrealské kardiologické kliniky (MHI) působí jak při léčbě samotného onemocnění, tak při snižování rizika dalších možných komplikací. Pro léčbu covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku ještě počkal. Kolchicin podle něj nemusí být vůbec účinný.

reklama

Pilulky kolchicinu obyčejně používají pacienti trpící dnou a artritickým onemocněním kloubů. Kanadští lékaři však nyní zjistili, že jsou vhodné i proti největšímu medicínskému strašáku současnosti.

Podle jejich výzkumu může užívání kolchicinu u lidí s COVID-19 snížit riziko hospitalizace či úmrtí o 19–21 procent. K danému číslu se experti dostali porovnáváním se skupinou osob, které dostávaly pouze placebo.

K tématu

„Těší nás, že konečně nabízíme první perorální lék na světě, jehož užívání by mohlo u milionů pacientů zabránit komplikacím spojeným s covidem,“ potvrdil agentuře AFP šéf výzkumu Jean-Claude Tardif.

Kolchicin je vhodný k léčbě pacientů, jejichž stav (zatím) nevyžaduje hospitalizaci. Právě jimi se zabývala studie Tardifova týmu; v rámci Kanady, USA, Evropy a Jižní Ameriky zkoumala přes čtyři tisíce lidí. Žádný z nich v době výzkumu nebyl hospitalizován, současně však již všichni měli alespoň jeden rizikový faktor, který by mohl vést ke zhoršení onemocnění.

Podle Tardifa se u 4159 pacientů, jimž pozitivitu na COVID-19 potvrdil i PCR test, díky podávání kolchicinu snížilo riziko hospitalizace o 25 procent, nutnost užití plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí o 44 procent. „Je to velký vědecký objev,“ citovala agentura AFP lékaře z Tardifova týmu.

Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku počkal, až bude více dat, která projdou standardním odborným připomínkováním. „Informace vydaná v pátek kanadskými kolegy z Montreal Heart Institute vyšla nestandardně tiskovou zprávou místo klasického procesu publikace v recenzovaném časopise, což je zvláštní. Je možné, že použitá metodika by recenzním řízením neprošla,“ řekl Maďar CNN Prima NEWS.

Mimo jiné také zmínil, že i sami autoři přes poměrně vysoký počet sledovaných pacientů uvádějí, že výsledky nejsou statisticky významné. „Jinými slovy, kolchicin být účinný může, ale taky nemusí,“ dodal.

Německo nakoupilo 200 tisíc dávek

K léčbě covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Je zatím první v Evropské unii. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

„Od tohoto týdne budou monoklonální protilátky nasazeny v Německu jako v první zemi EU. Nejdříve na univerzitních klinikách,“ potvrdil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy korun).

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama