Babiš, Kulhánek a Baloun k Afghánistánu
Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun na tiskové konferenci popsal, jak probíhala evakuační mise. Doprovázela ji složitá vyjednávání, podmínky se každou chvílí měnily. „Kooperovali jsme s příslušníky vedení letiště, Turky, Američany, ale v poslední fázi i s Tálibánem,“ řekl ve čtvrtek novinářům Baloun, kterému Kulhánek udělil nejvyšší resortní vyznamenání.
„Není to pouze moje zásluha, jak by se z některých proslovů mohlo znát. Bylo nás 17 a ty zásluhy by měly být rozděleny rovným dílem. Každý jsme měli rozdělené své úkoly. A každý jsme věděli, co máme dělat podle plánu, ale bohužel situace se vyvinula tak, že se pak každý musel operativně rozhodovat podle vlastního uvážení,“ popisoval dění v Kábulu Baloun.
Babiš: Zachránili jsme všechny, koho jsme chtěli. Situace v Afghánistánu je katastrofa
Třetím letem z Afghánistánu byla evakuační mise podle premiéra Andreje Babiše (ANO) skončena. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nevyloučil, že jednotliví čeští spolupracovníci nebo lidé s vazbami na Českou republiku ještě mohou být z Kábulu převezeni za pomoci spojenců. Podle jeho nepotvrzených informací jsou tímto způsobem již dva spolupracovníci ČR převáženi americkým letectvem. Zástupci vlády to řekli na tiskové konferenci v Černínském paláci.
Velvyslanec zdůraznil, že evakuační plány existují a všichni počítají s tím, že se něco může „zvrtnout“, podle původních odhadů měl ale zlom v Afghánistánu nastat až koncem srpna. „Predikce byly původně na měsíce, potom na týdny, na dny, na hodiny a nakonec na letišti se vše řešilo v minutách,“ upřesnil Baloun s tím, že situace vyeskalovala uzavřením tzv. bezpečnostních bran.
„Přišli jsme o veškerou bezpečnost a museli jsme všechno předělat s tím, že máme několik málo hodin,“ prozradil, co se dělo v sobotu ráno. Okamžitě začaly evakuační práce a ještě v noci informovali spolupracovníky, aby i s rodinami dorazili na letiště. Těsně stihli projít potřebnými kontrolami.
Jeden z nejtěžších momentů podle Balouna nastal v pondělí, kdy už do Afghánistánu letělo z Česka druhé letadlo. „Kolem letiště se začaly shromažďovat desetitisíce lidí, byla střelba. Bylo několik mrtvých, ze strany mezinárodního štábu byla čtyři střelná poranění, ze strany států a zaměstnanců NATO. Letiště bylo zavřené, dráha byla zavřená, brány byly zavřené. Naše letadlo nemohlo ani přistát,“ líčil velvyslanec.
Museli jsme jednat i s tálibánci
Letadlo proto odletělo zpět do Baku, kde čekalo na další vývoj situace. Ta se podle Balouna začala lepšit v noci, kdy se otevřely brány a začala fungovat ranvej. Další letadlo tak přiletělo v úterý. „Postupně jsme začali obvolávat spolupracovníky s jejich rodinami. Naši lidi na ně čekali u brány, ale situace se zase zkomplikovala. Kolem celého letiště ale byli tálibánci a kontrolovali všechny, kteří tam přichází,“ sdělil Baloun a doplnil, že to evakuační operaci komplikovalo.
Tálibán: Bude tu šaría a hotovo. Hnutí vyhlásilo Islámský emirát, demokracii odmítá
Hnutí Tálibán ve čtvrtek oficiálně vyhlásilo vznik Islámského emirátu. Afghánistán by tak mohla vést vládní rada. Nejvyšší vůdce radikálního islamistického hnutí Hajbatulláh Achúndzáda pravděpodobně stane v čele země. Agentuře Reuters to sdělil vysoce postavený člen Tálibánu Vahídulláh Hášimí.
Nakonec se však díky ochrannému týmu všechny podařilo na letiště dostat. Baloun uvedl, že svou zásluhu na tom nesou i pracovníci letiště, kteří měli pro chaotickou situaci pochopení a nechali české letadlo na přistávací dráze déle, ačkoliv už zdržovalo další letadla od přistání. V letounu potom s několikahodinovým zpožděním odletěl i Baloun a jeho tým.
Velvyslanec zároveň poznamenal, že si situaci, která panovala na letišti v Kábulu, nedokážeme v Česku představit. „Představte si, jak jsou na terminálu tisíce chaoticky pobíhajících lidí, mezi tím chodí stovky amerických mariňáků s ostře nabitými zbraněmi a organizují to, venku před branami stojí tisíce lidí a před nimi stojí několik set tálibánců,“ vyprávěl Baloun.
„Do toho naši vojáci, kteří zároveň dopravují ty lidi na terminál. Prach, horko, chaos, střelba, létající vrtulníky a zajišťování provozu letiště. Velice slabé telekomunikační sítě, to znamená, že každý druhý hovor neproběhne a ten první je přerušovaný, takže informace jsou kusé,“ doplnil velvyslanec s tím, že někteří spolupracovníci se dostali na letiště a až pak se pokoušeli dovolat českému týmu.
Evakuační mise je u konce
Evakuační letouny přistály v pondělí ráno, v úterý a ve středu večer. Do Česka jimi přiletěli zaměstnanci české ambasády včetně velvyslance Balouna, čeští vojáci, afghánští spolupracovníci velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánci, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Českými lety se vydalo i několik lidí z Polska a Slovenska.
„Když hodnotím tuto situaci, nehledě na to, co je v Afghánistánu a co k ní vedlo. Česká republika se nemá za co stydět. Vzala maximum lidí, které mohla,“ dodal Baloun. Záchranná mise v Afghánistánu třetím letadlem skončila, uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).
„Díky našim vojákům a panu velvyslanci se podařilo zachránit mnoho životů. Zachránili jsme všechny, které jsme chtěli. Zaměstnance našeho velvyslanectví, tlumočníky, naši armádu. Tím byla naše mise skončena. Splnili jsme myslím naši povinnost,“ uvedl Babiš.
Podle spolku Vlčí máky, který se snaží pomáhat afghánským spolupracovníkům české armády, na letišti v Kábulu však stále zůstává několik rodin nebo lidí s vazbami na Česko a vláda by pro ně měla vyslat další evakuační let.
Jiří Baloun Zdroj: Profimedia.cz