Silná bolest v krku a vysoké horečky. Těmito projevy se mnohdy ohlašuje angína – onemocnění, které se často objevuje také v létě. Na vině může být klimatizace nebo konzumace ledových nápojů a zmrzlin. Proč je důležité léčbu angíny nepodcenit a jak poznat, že se skutečně jedná o toto onemocnění, a ne pouze o virózu? CNN Prima NEWS oslovila primářku Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ivana Bogrovou.
Proč se v létě tak často objevují angíny? Jsou to jiné typy angín, než které známe ze zimního období?
Angína je infekční onemocnění způsobené nejčastěji bakteriemi – zejména streptokoky, viry nebo méně často plísněmi. V letním období je vyvolávajícím momentem většinou pobyt v klimatizované místnosti, který se střídá s pobytem venku ve vysokých venkovních teplotách. Dále v horkých dnech to může být pití studených nápojů, konzumace zmrzliny, prochladnutí při koupání v přírodě ve studené vodě a podobně. V podstatě jde o to, že organismus oslabíme, a tím umožníme vzplanutí infekce.
MUDr. Ivana Bogrová, Ph.D., primářka Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Celoživotně se věnuje všeobecnému praktickému lékařství pro dospělé. Praxi provozovala nejprve ve Fakultní nemocnici Brno, poté ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Praktické lékařství vyučovala 8 let na LF MU v Brně, působila jako zástupkyně ČR v EURACTu – mezinárodní organizaci učitelů praktického lékařství. Při výuce se mimo jiné věnovala oblasti správné komunikace lékaře s pacientem, která hraje velmi důležitou roli v péči o pacienta a zejména v úspěchu léčby. Za své priority v práci považuje kromě správné komunikace především důraz na prevenci.
Jak mohu jako laik poznat angínu, pokud jsem ji třeba v minulosti ještě neprodělala?
Angína většinou začíná bolestí v krku, potížemi při polykání, zduřením podčelistních a krčních uzlin, celkovou únavou, bolestí hlavy a různě vysokou teplotou. Při pohledu do krku v zrcadle vidíme zarudlé hrdlo a na krčních mandlích se často objeví bíložluté čepy nebo povlaky. Krční mandle jsou u každého jedince různě velké a různě viditelné párové útvary v hrdle, tvořené lymfatickou tkání.
Na angíny jsem v minulosti dost trpěla, takže vím, že léčba antibiotiky je velmi důležitá. Můžete ale vysvětlit, proč hrají antibiotika tak významnou roli?
Angínu je třeba léčit antibiotiky hlavně v případě, že v hrdle vidíme na mandlích čepy nebo povlaky, které ukazují většinou na bakteriální původ zánětu, a pokud máme vysokou teplotu. Podrobněji vyhodnotí původce a způsob léčby pouze lékař, a to buď z krve nebo ještě lépe bakteriologickým vyšetřením stěru z postižených mandlí.
Pokud nemáme možnost co nejdříve navštívit lékaře, je možné si zakoupit v lékárně tzv. CRP test, který z kapky krve orientačně vyhodnotí, zda jsou antibiotika potřeba, či nikoliv. V případě vysokých teplot nad 38 stupňů u dětí, seniorů a chronicky nemocných je nutné vždy vyhledat lékaře. Při podcenění angíny a nepřeléčení antibiotiky se mohou zhoršit chronická onemocnění probíhajícím zánětem a později také mohou vyskytnout komplikace na srdci, ledvinách, kloubech a podobně.
To znamená, že pokud angínu dobře nevyléčíme, mohou se následně objevit další zdravotní obtíže?
Neléčená nebo nesprávně léčená angína může mít za následek komplikace v podobě zánětu srdečního svalu, zánětů kloubů, problémů s ledvinami, a, jak už jsem řekla, zhoršením stávajících chronických onemocnění. Proto opravdu doporučuji toto onemocnění nepodceňovat.
Na co bychom si obecně v létě měli dát pozor, abychom předešli angínám – zejména pak na dovolené?
Určitě je vhodné v horkých letních dnech nepít ledové nápoje. Je třeba být také opatrný, co se klimatizace týče. Ideální teplota, kterou bychom měli v místnostech a autech s klimatizací udržovat je 25 až 26 stupňů, zejména pokud venkovní teploty atakují třicítku. Jestliže člověk nepatří vysloveně mezi otužilce, pak není vhodné koupat se ve velmi studené vodě a po koupání je vhodné – jestliže je to samozřejmě možné – se převléknout do suchých plavek. A také opatrně s konzumací zmrzliny.
Infekční kliniky mají v létě napilno. Jak se vyhnout obávaným střevním virózám?
Přestože jsme v létě obecně „zdravější“, s teplým počasím totiž ubývá viróz, chřipek i nachlazení, měli bychom být opatrní. V letních měsících se totiž daří zejména střevním infekcím. Jak předcházet infekční salmonelóze a dalším infekcím, které nás mohou pěkně potrápit? CNN Prima NEWS oslovila Pavla Dlouhého, primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Je pravda, že se angíny rády vracejí? To znamená, že když se objeví jednou, tak se často opakují?
Angína, jako zánět krčních mandlí, se opakovat může. Záleží na mnoha faktorech, například na velikosti mandlí, stavu našeho imunitního systému, kontaktu s infekčním prostředím (kolektivy) a podobně.
Jak by měla probíhat léčba a rekonvalescence po angíně?
Pokud se objeví bolest v krku a teplota kolem 38 stupňů a vyšší a na mandlích vidíme bělavé tečky nebo povlaky, je nutné vyhledat lékaře a stav léčit antibiotiky. Lékem první volby je penicilin, který se užívá deset dnů. V případě alergie na penicilin zvolí lékař jiná antibiotika, která jsou stejně účinná. Vždy je nutné dobrat celou dávku antibiotik doporučenou lékařem. Mnohdy mají lidé tendenci léčbu přerušit, když se jim po pár dnech uleví, což je samozřejmě špatně.
V případě, že je tělesná teplota normální nebo jen lehce zvýšená, bolí nás v krku a na mandlích povlaky nevidíme, je možné vyčkat až tři dny za klidového režimu, používat dezinfekční pastilky nebo spreje a vitaminy. Po prodělané a přeléčené angíně je nutné vždy provést laboratorní vyšetření krve a moči a ujistit se, že zánět zcela ustoupil. Poté se doporučuje dodržovat ještě týden až dva klidový režim bez větší fyzické zátěže.
Trpí na angíny v létě častěji děti nebo dospělí?
Výskyt angín u dětí a dospělých je zhruba stejný. S mírnou převahou se objevují u dětí, které častěji a delší dobu pobývají v kolektivech a nejsou příliš nakloněny dodržovat doporučení týkající se ledových nápojů, zmrzliny a převlékání plavek.
Může mít angína i vážný průběh, například u dětí nebo seniorů?
Angínu někdy provází vysoká teplota až 40 stupňů, která je nebezpečné pro malé děti a seniory. Může způsobit potíže s dýcháním nebo infekce může přejít do okolních tkání, kde se vytvoří tzv. peritonsilární absces – dutina vyplněná hnisem. Ve výše uvedených případech je proto někdy nutná léčba v nemocnici. U dětí se také může při angíně objevit na těle splývající červená vyrážka a tzv. malinový jazyk. Pak se jedná o spálovou angínu, která musí být rovněž řádně léčena antibiotiky a klidovým režimem doma.
V jakém případě je vhodné uvažovat o vyndání krčních mandlí z důvodu častého výskytu angín?
Jestliže se angína i přes řádnou léčbu často opakuje, pacient by měl být v péči specialisty v oboru ušní, nosní a krční medicíny. Pokud je během jednoho roku nutná třikrát antibiotická léčba angíny nebo se jedná o pacienta, kterého opakované záněty mandlí ohrožují, navrhne lékař odstranění krčních mandlí chirurgicky.