Výborný nezná ze zemědělství nic, možná pozná krávu, prohlásil Babiš. I voly, vrátil mu ministr
angína
Výpis příspěvků ke štítku „angína“
Angíny drtí Česko: Těžkých průběhů přibývá. Penicilin chybí, lékaři volí nedostatečné náhrady
Tolik angín tady dlouho nebylo. Shodují se na tom odborníci z celého Česka. Po letech relativního „klidu“ během pandemie se streptokokové infekce typu spála nebo angína letos vrátily s nevídanou intenzitou. Hlavně angína pak má u řady pacientů i těžší průběh. Problém následně představuje nedostatek penicilinu – lékaři často musí volit jiná antibiotika, která nefungují tak dobře, a doba léčby se tím prodlužuje.
Ochlazování ve vedrech má i svá rizika, popsal Prymula. Varoval před panickými nákupy léků
Horké počasí není takový problém jako střídání teplot. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog Roman Prymula. Popsal dvě časté chyby, které lidé ve snaze se v parných dnech ochladit praktikují. Poté se vyjádřil ke kapacitám lékáren a varoval před panickými podzimními nákupy léků.
Spálová angína je problém a může skončit smrtí. Tohle jsme dříve nevídali, varuje Prymula
Situace se spálovou angínou je vážná, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se setkáváme s těžkými průběhy, které jsme v minulosti nevídali. Velkým problémem je také nedostatek antibiotik.
Nová vlna nemocí? Chřipka ustupuje, dětí s respiračními infekcemi přibývá. Množí se i spála
Počet nemocných akutními respiračními infekcemi v Česku klesá, a to skoro ve všech věkových skupinách, jak vyplývá ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ten ale zároveň uvádí, že opačný trend vykazují děti mezi 6 a 14 lety, které stále plní ordinace pediatrů.
Prymula: Nedostatek penicilinu je naprosto špatně. Stát přehazuje svoji roli na praktiky
Stát přehazuje svoji roli na praktické lékaře. Těmito slovy zkritizoval vládu kvůli nedostatku léků epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dodal, že stát může dodávky antibiotik ovlivnit, aktuální stav je podle něj „naprosto špatně“.
V Česku je nejvíce případů spály za posledních pět let. Na jaké příznaky si dát pozor?
Stále více pacientů trápí streptokok skupiny A. Ten má na svědomí hlavně angíny a spály. Problém je ale s jeho léčbou. Přestože se ministerstvo zdravotnictví chlubí zlepšující se situací kolem chybějících antibiotik, sirupového penicilinu je v lékárnách stále nedostatek.
Vše o infekci, na kterou v Británii zemřelo už 15 dětí: Expert popsal příznaky i výskyt v ČR
Streptokokové infekce patří mezi jedny z nejčastějších, se kterými se lidé setkávají. Její skupině A však ve Velké Británii za poslední dobu podlehlo již 15 dětí. Lékaři jsou v pozoru a obávají se, že obětí může přibývat. Vedoucí katedry infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Motol Milan Trojánek pro CNN Prima NEWS přiblížil, jak streptokoka rozpoznat a léčit. Vysvětlil také, proč dětí s touto infekcí nyní přibývá.
Letní angíny: Bez důkladné léčby může toto onemocnění způsobit vážné komplikace
Silná bolest v krku a vysoké horečky. Těmito projevy se mnohdy ohlašuje angína – onemocnění, které se často objevuje také v létě. Na vině může být klimatizace nebo konzumace ledových nápojů a zmrzlin. Proč je důležité léčbu angíny nepodcenit a jak poznat, že se skutečně jedná o toto onemocnění, a ne pouze o virózu? CNN Prima NEWS oslovila primářku Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ivana Bogrovou.
Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč
V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.
Telemedicína pomáhá chronicky nemocným, osvědčila se u střevních chorob
Péči na dálku využívali lékaři mnohem dříve, než k nám přišla koronavirová epidemie. Gastroenterologové se zaměřili na takzvanou telemedicínu u pacientů se střevními záněty a v roce 2016 spustili studii. Došli k závěru, že tento způsob léčby většině z nich lépe vyhovuje. V čem jsou hlavní výhody a proč těmito chronickými nemocemi trpí stále více lidí? Jak si zřejmě nemoc v mládí sama vyvolala, zavzpomínala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i dnes dvaatřicetiletá Tereza.
Veterináři varují: Pokud jste nemocní, omezte mazlení se zvířaty!
Pokud máte za to, že věta „to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ platí i opačně v případě lidských nemocí, jste na omylu. Chřipky, angíny a nachlazení se přenáší podáním ruky nebo dotýkáním se předmětů po nemocných nebo třeba mazlením. A zvířata kolem sebe nemají neviditelný skafandr…
Ministerstvo zdravotnictví chce trestat lidi, kteří si zbytečně volají záchrannou službu
Na pacienty, kteří zneužívají záchrannou službu, se chystá bič. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje, že za zbytečné výjezdy k pacientům začne účtovat. Trest tak dostanou třeba ti, kteří si sanitku volají jen kvůli tomu, že se jim nechce jezdit k praktickému lékaři a sedět v čekárně.