CNN Prima News angína

angína

Výpis příspěvků ke štítku „angína“

Angíny drtí Česko: Těžkých průběhů přibývá. Penicilin chybí, lékaři volí nedostatečné náhrady

Tolik angín tady dlouho nebylo. Shodují se na tom odborníci z celého Česka. Po letech relativního „klidu“ během pandemie se streptokokové infekce typu spála nebo angína letos vrátily s nevídanou intenzitou. Hlavně angína pak má u řady pacientů i těžší průběh. Problém následně představuje nedostatek penicilinu – lékaři často musí volit jiná antibiotika, která nefungují tak dobře, a doba léčby se tím prodlužuje.

Vše o infekci, na kterou v Británii zemřelo už 15 dětí: Expert popsal příznaky i výskyt v ČR

Streptokokové infekce patří mezi jedny z nejčastějších, se kterými se lidé setkávají. Její skupině A však ve Velké Británii za poslední dobu podlehlo již 15 dětí. Lékaři jsou v pozoru a obávají se, že obětí může přibývat. Vedoucí katedry infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Motol Milan Trojánek pro CNN Prima NEWS přiblížil, jak streptokoka rozpoznat a léčit. Vysvětlil také, proč dětí s touto infekcí nyní přibývá.

Letní angíny: Bez důkladné léčby může toto onemocnění způsobit vážné komplikace

Silná bolest v krku a vysoké horečky. Těmito projevy se mnohdy ohlašuje angína – onemocnění, které se často objevuje také v létě. Na vině může být klimatizace nebo konzumace ledových nápojů a zmrzlin. Proč je důležité léčbu angíny nepodcenit a jak poznat, že se skutečně jedná o toto onemocnění, a ne pouze o virózu? CNN Prima NEWS oslovila primářku Oddělení praktických lékařů Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ivana Bogrovou.

Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč

V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.

Telemedicína pomáhá chronicky nemocným, osvědčila se u střevních chorob

Péči na dálku využívali lékaři mnohem dříve, než k nám přišla koronavirová epidemie. Gastroenterologové se zaměřili na takzvanou telemedicínu u pacientů se střevními záněty a v roce 2016 spustili studii. Došli k závěru, že tento způsob léčby většině z nich lépe vyhovuje. V čem jsou hlavní výhody a proč těmito chronickými nemocemi trpí stále více lidí? Jak si zřejmě nemoc v mládí sama vyvolala, zavzpomínala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i dnes dvaatřicetiletá Tereza.