reklama

Šéf Transparency: Korupce je univerzální a skrytá. V ČR postrádáme etické lídry

Mezinárodní den boje proti korupci už 17 let připadá na 9. prosince. Česká vláda schválila v pořadí už čtvrtý akční plán boje s korupcí, kterým se zavázala k přijetí ambiciózních protikorupčních opatření na roky 2021 a 2022. Korupce je stále velké globální téma, jaké výzvy přinese následující období, přiblížil ve vysílaní pořadu Nový den na CNN Prima NEWS právník a ředitel české pobočky Transparency International (TI) Petr Leyer.

reklama

Podle Leyera vláda dosud neprosadila nic z přijatého akčního plánu proti korupci. Přesto je prý mnoho rozpracovaných věcí, které míří do Sněmovny. „Je ale otázka, zda se do konce volebního období stihnou přijmout. Z věcí, které se aktuálně rozběhly, můžeme pozitivně vnímat registr soudních rozhodnutí z nižších soudů. Ze zbylých bodů plánu ale není aktuálně účinný téměř žádný,“ uvedl ředitel TI.

K tématu

V žebříčku vnímání korupce se Česká republika dělí o 44. místo s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem. Leyer prohlásil, že posuny po žebříčku nejsou zapříčiněny jednotlivými kauzami, ale dlouhodobou reakcí dané země vůči korupci: „Žebříček reaguje dlouhodobě na to, jak se ke korupci staví vláda, administrativa nebo i soukromé podniky. Jde o to, že vláda už dlouhodobě spíše selhává v systémových opatřeních – prosazování legislativy, nastavování robustnosti institucí a tak dále.“

I přes selhání vlády se boj s korupcí v České republice zlepšuje. „V některých oblastech se korupce u nás lepší, ale jsou to spíše individuální akce, kdy některé podniky, obce či kraje se samy snaží v rámci svých pravomocí něco dělat. Nicméně celkově stav České republiky spíše stagnuje,“ vysvětlil Leyer. Podle něj jsme v boji s korupcí ale lepší než například Slovensko.

„U V4, kde je kromě nás Maďarsko, Polsko a Slovensko, se dějí velké věci. Korupce tam nabývá větších rozměrů. Sahá do státní správy či soudnictví,“ uvedl ředitel a dodal, že například v Rakousku a Německu se také řeší korupční kauzy, ale systémově jich je daleko méně.

Oproti Slovensku má Česká republika náskok

Právě na Slovensku se nyní ve velkém zatýkají podnikatelé či soudní a policejní špičky, a to nejen v souvislosti s korupcí. Podle Leyera ale v nejbližší době něco podobného Českou republiku nečeká: „Sice policie odhaluje velké kauzy, například ve sportu, ale k tak vyhrocené situaci v zemi máme ještě relativně daleko. Pokud však bude korupční trend stoupat, tak může vzniknout podobné prostředí i u nás. Slovensko má velký problém v tom, že tam vzniklo mafiánské podhoubí, které prorůstalo do justice. Oproti nim ale máme ještě určité mezery a náskok.“

K tématu

Korupce je velmi oblíbeným nástrojem dosahování vlastních zájmů napříč světem. Leyer uvedl, že je to tím, jak je univerzální. „Korupce má tu výhodu, že je univerzální, dá se aplikovat naprosto všude – ve sportu, soudnictví, administrativě či soukromém podnikání. Je skrytá, takže se s ní těžko bojuje,“ vysvětlil.

Příčin, proč je v tak velké míře praktikovaná, je podle něj několik. V každé zemi je však jiná. „V České republice to může být následkem například nízkých platů úředníků. Nicméně hlavním důvodem je, že postrádáme výrazné etické lídry, kteří by přenastavovali vnímání korupce a nastavili etické prostředí,“ míní Leyer a dodává, že pokud je Česká republika takové vůdčí osobnosti mít nebude, mohou přijít stovky opatření, ale lidé je stejně budou obcházet.

Česká republika podle Leyera nemá největší problém s malou korupcí, neboli uplácením na úřadech. Převážně se řeší ve větších zakázkách, dotacích a v poslední době i v uchvacování státu. „Jedná se politický vliv na legislativu, kdy si určité lobbistické a finanční skupiny přenastavují fungování státu ve vlastní prospěch,“ uzavřel.

K tématu

Tagy: politika kauza osvěta Nový den pořady CNN Prima NEWS korupce Transparency International vzdělání sport Česká republika Petr Leyer Mezinárodní den boje proti korupci

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama