reklama

Šéf Transparency: Korupce je univerzální a skrytá. V ČR postrádáme etické lídry

Mezinárodní den boje proti korupci už 17 let připadá na 9. prosince. Česká vláda schválila v pořadí už čtvrtý akční plán boje s korupcí, kterým se zavázala k přijetí ambiciózních protikorupčních opatření na roky 2021 a 2022. Korupce je stále velké globální téma, jaké výzvy přinese následující období, přiblížil ve vysílaní pořadu Nový den na CNN Prima NEWS právník a ředitel české pobočky Transparency International (TI) Petr Leyer.

reklama

Podle Leyera vláda dosud neprosadila nic z přijatého akčního plánu proti korupci. Přesto je prý mnoho rozpracovaných věcí, které míří do Sněmovny. „Je ale otázka, zda se do konce volebního období stihnou přijmout. Z věcí, které se aktuálně rozběhly, můžeme pozitivně vnímat registr soudních rozhodnutí z nižších soudů. Ze zbylých bodů plánu ale není aktuálně účinný téměř žádný,“ uvedl ředitel TI.

V žebříčku vnímání korupce se Česká republika dělí o 44. místo s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem. Leyer prohlásil, že posuny po žebříčku nejsou zapříčiněny jednotlivými kauzami, ale dlouhodobou reakcí dané země vůči korupci: „Žebříček reaguje dlouhodobě na to, jak se ke korupci staví vláda, administrativa nebo i soukromé podniky. Jde o to, že vláda už dlouhodobě spíše selhává v systémových opatřeních – prosazování legislativy, nastavování robustnosti institucí a tak dále.“

I přes selhání vlády se boj s korupcí v České republice zlepšuje. „V některých oblastech se korupce u nás lepší, ale jsou to spíše individuální akce, kdy některé podniky, obce či kraje se samy snaží v rámci svých pravomocí něco dělat. Nicméně celkově stav České republiky spíše stagnuje,“ vysvětlil Leyer. Podle něj jsme v boji s korupcí ale lepší než například Slovensko.

„U V4, kde je kromě nás Maďarsko, Polsko a Slovensko, se dějí velké věci. Korupce tam nabývá větších rozměrů. Sahá do státní správy či soudnictví,“ uvedl ředitel a dodal, že například v Rakousku a Německu se také řeší korupční kauzy, ale systémově jich je daleko méně.

Oproti Slovensku má Česká republika náskok

Právě na Slovensku se nyní ve velkém zatýkají podnikatelé či soudní a policejní špičky, a to nejen v souvislosti s korupcí. Podle Leyera ale v nejbližší době něco podobného Českou republiku nečeká: „Sice policie odhaluje velké kauzy, například ve sportu, ale k tak vyhrocené situaci v zemi máme ještě relativně daleko. Pokud však bude korupční trend stoupat, tak může vzniknout podobné prostředí i u nás. Slovensko má velký problém v tom, že tam vzniklo mafiánské podhoubí, které prorůstalo do justice. Oproti nim ale máme ještě určité mezery a náskok.“

Korupce je velmi oblíbeným nástrojem dosahování vlastních zájmů napříč světem. Leyer uvedl, že je to tím, jak je univerzální. „Korupce má tu výhodu, že je univerzální, dá se aplikovat naprosto všude – ve sportu, soudnictví, administrativě či soukromém podnikání. Je skrytá, takže se s ní těžko bojuje,“ vysvětlil.

Příčin, proč je v tak velké míře praktikovaná, je podle něj několik. V každé zemi je však jiná. „V České republice to může být následkem například nízkých platů úředníků. Nicméně hlavním důvodem je, že postrádáme výrazné etické lídry, kteří by přenastavovali vnímání korupce a nastavili etické prostředí,“ míní Leyer a dodává, že pokud je Česká republika takové vůdčí osobnosti mít nebude, mohou přijít stovky opatření, ale lidé je stejně budou obcházet.

Česká republika podle Leyera nemá největší problém s malou korupcí, neboli uplácením na úřadech. Převážně se řeší ve větších zakázkách, dotacích a v poslední době i v uchvacování státu. „Jedná se politický vliv na legislativu, kdy si určité lobbistické a finanční skupiny přenastavují fungování státu ve vlastní prospěch,“ uzavřel.

Tagy:
politika kauza osvěta Nový den pořady CNN Prima NEWS korupce Transparency International vzdělání sport Česká republika Petr Leyer Mezinárodní den boje proti korupci

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem pak hlasitě skandují „Novak, Novak“.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

  V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Nehoda na dálnici a pád z duny. Letos jsem na Dakaru psal životní příběh, říká Michek

  Loni na přetěžké zkoušce v saúdskoarabské poušti dosáhl na historicky nejlepší český výsledek v kategorii motocyklů. Na začátku roku 2022 Martin Michek pořadí tolik neřešil, byl kvůli všemožným trablím rád, že slavnou Rallye Dakar vůbec dokončil. A na vlastní kůži poznal, v jak lidském prostředí závodí. Třiatřicetiletý jezdec týmu Orion Moto Racing Group mluvil o zážitcích z písečného pekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  reklama