Střelba v LGBT baru v Bratislavě
V Praze se ve středu vpodvečer koná shromáždění na podporu LGBT komunity a k uctění památky dvou zavražděných gayů Juraje a Matúše. Ty ve slovenské Bratislavě před dvěma týdny zastřelil mladý extremista, který podle svých slov homosexuály nenáviděl. Policisté už museli řešit výhrůžku, kdy jistý člověk naznačil, že na akci v Praze přijde se samopalem.
Shromáždění v Praze, které nese název „Společně proti nenávisti“, se uskuteční od 18:00. Cílem akce je podpořit LGBT komunitu a zároveň uctít památku dvojice zastřelených gayů z Bratislavy.
Policisté už podle svého vyjádření museli řešit potenciální hrozbu. Neznámý člověk totiž ke konání pražské akce na Facebooku napsal: „Aspoň vím, kam mám jít se samopalem.“ Na tuto výhrůžku Policie ČR rychle reagovala. „Včera (úterý) napsal nenávistný komentář na sociální síť. Dneska (středa) už seděl u výslechu na Odboru extremismu a terorismu pražské policie. Za násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci mu hrozí až rok vězení,“ uvedli policisté na Twitteru.
Včera napsal nenávistný komentář na sociální síť. Dneska už seděl u výslechu na Odboru extremismu a terorismu pražské policie. Za násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci mu hrozí až rok vězení. #policiepha pic.twitter.com/35q4jQDs2l
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 26, 2022
Vražda Juraje a Matúše, ke které před dvěma týdny došlo v bratislavském podniku pro LGBT komunitu Teplárna, vyvolala na Slovensku i v Česku vlnu solidarity k této skupině. Na druhou stranu se však hojně šířily i nenávistné příspěvky adresované homosexuálům.
„Nechť vás všechny postřílejí... Havěť,“ napsala na Facebooku jistá žena, o níž později slovenští policisté informovali. „Střílet to všechno jako potkany. Škoda, že ten chlapec neměl aspoň kalašnikov se třemi zásobníky,“ napsal jiný muž. Další z diskutujících uživatelů na Facebooku uvedl, že Teplárna, tedy podnik, ve kterém k vraždám došlo, byla „dobrá střelnice“.
Těmto lidem by nyní mohlo za jejich výroky na Slovensku hrozit vězení. Kriminalisté totiž tragický útok vyšetřují jako terorismus. Jeho schvalování je rovněž možné trestně stíhat. „Úřad speciální prokuratury v této souvislosti připomíná, že jedna z forem účasti na terorismu je veřejné schvalování teroristického útoku ve smyslu paragrafu 419b Trestního zákona, za které hrozí trest odnětí svobody ve výměru 3 až 10 let,“ konstatovala slovenská policie.
Na akci promluví Hašek, Drábová nebo Cina
Středeční akce v Praze se účastní i různé známé osobnosti. S projevem mají vystoupit třeba herci Jan Cina, Bára Hrzánová či Tereza Dočekalová, zpěváci Jan Bendig a manželská dvojice Emma Smetana a Jordan Haj, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek nebo šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Zástupci lidskoprávních organizací či spolků v minulém týdnu zveřejnili výzvu vládě premiéra Petra Fialy (ODS), v níž volají nejen po zajištění bezpečnosti příslušníků LGBT komunity. „Také LGBTI+ lidé žijící v Česku jsou terčem předsudečného násilí. Momentálně představují druhou nejohroženější skupinu předsudečným násilím. Přesto jim není poskytována dostatečná právní ochrana trestním právem,“ pronesla na tiskové konferenci výkonná ředitelka spolku In IUSTITIA Klára Kalibová.