Přísnější pravidla pro nákup energetických nápojů
Děti se k energetickým nápojům stejně dostanou pokoutním způsobem. Zákazem do 15 let chceme zabránit tomu, aby se z konzumace mezi mladistvými stal masový fenomén, řekl pro CNN Prima NEWS jeden z navrhovatelů úpravy zákona, poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09). Popsal také, jak by si měl návrh poradit s nabídkou tohoto sortimentu v prodejních automatech, díky nimž by děti mohly zákon snadno obejít. Další navrhovatelka, poslankyně Jana Berkovcová (ANO), zdůraznila, že se bude ještě jednat o dalších výrobcích s podobným složením.
Havel byl během jednání o nastavení věkové hranice pro spodní návrh. „Mladý člověk je s těmito produkty schopen zacházet. Mám s tím zkušenosti ze školského prostředí. Děti kolem 10 až 15 let si nakoupí na školní výlety nebo lyžáky energy drinky a pak to ve velkém pijí. Je to neuhlídatelné,“ popsal pro CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Energy drinky jsou svinstvo, hájí zákaz Zajíčková. Poukazuje na obezitu i deprese u dětí
Kromě dlouhodobých zdravotních rizik zmínil mimo jiné také dopady na průběh výuky. „Žáci jsou unavení, protože toho moc kvůli nabuzení nenaspí,“ připomněl. Otázka, jak by měl být definován energetický nápoj, by podle poslance měla záviset na odborné veřejnosti. „Tato debata se nejspíše více rozproudí ve chvíli, kdy předkládaná novela vejde v platnost. Definice by měla být vyřešena skrze podzákonnou normu, kterou by měli sepsat odborníci na ministerstvu zdravotnictví,“ řekl.
Rovněž se vyjádřil k možnosti, že by si nápoje děti mohly koupit v automatech na pití a jídlo. „Jakmile bude prodej těchto produktů nezákonný pro mladší 15 let, není možné je prodávat způsobem, k němuž by se mohli nekontrolovatelně dostat, což vyplývá ze samotného znění zákona,“ vysvětlil.
Zákaz energy drinků pro děti
Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let v polovině listopadu. Předloha nyní poputuje do Sněmovny. Předkladatelé ze všech sněmovních stran tvrdí, že v Česku existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Energetické nápoje by se vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo požadavky na složení, označování a vzhled obalů energetických nápojů. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí. Zdroj: ČTK
Poslanec v souvislosti s tím zdůraznil, že není fanouškem přemíry regulací. „Jenže vzhledem k tomu, že se ve školství stále pohybuji, jsem přesvědčený, že to má smysl. Je to stejné jako s alkoholem nebo cigaretami – děti se k tomuto zboží mohou dostat pokoutním způsobem. Návrhem však sledujeme hlavně to, aby se z celé problematiky nestal masový fenomén,“ upozornil jeden z navrhovatelů.
„Věříme, že pokud bude cesta k energetickému drinku komplikovaná, zamezíme velkým dopadům na zdraví mladé populace. Havel sdílel i vlastní zkušenost ze svého působení za katedrou: „Žáci si to koupí cestou do školy, jeden to okopíruje od druhého. Třída pak bývá excitovaná, v případě dětí se sklony k poruchám pozornosti konzumace navíc vše umocňuje,“ popsal.
Berkovcové vadí důsledky taurinu
Další předkladatelka, poslankyně Jana Berkovcová (ANO), pro CNN Prima NEWS uvedla, že ohledně nastavení hranice 18 let nepanoval v pracovní skupině jednoznačný konsenzus. „Proto jsme se dohodli na snížení věkového omezení na 15 let. Spolu s tím jsme zakomponovali do návrhu i regulaci reklamy na tyto produkty,“ připomněla.
Jednotlivé body dokumentu se budou řešit formou pozměňovacích návrhů. Hranice tak ještě není definitivní – Havel však zdůraznil, že tuto úpravu s největší pravděpodobností neočekává. Na přetřes také mohou přijít další energetické potraviny, například tyčinky.
Prodej v automatech bude podle Berkovcové ošetřen stejně, jako je tomu u alkoholu či cigaret. „Děti nad 15 let běžně pijí kávu, takže konzumují kofein. Některým kolegům přišla horní hranice zákazu jako příliš omezující,“ sdělila poslankyně.
„Osobně jsem byla pro horní limit zákazu, ani ne tak kvůli kofeinu, ale kvůli taurinu (nedílná složka energetických nápojů, která vede k nabuzení organismu, pozn. red.). Tato látka účinek kofeinu zesiluje, přičemž dohromady nakonec přispívají ke vzniku psychických problémů u mladistvých,“ dodala poslankyně.
Vláda v polovině listopadu oznámila, že podpoří návrh skupiny zákonodárců, který počítá se zákazem prodeje energetických nápojů dětem. Ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) v souvislosti s tím prohlásil, že v českém zákoníku stále schází přesná definice tohoto produktu. Úpravy se dotknou i reklam.
Podle jedné z předkladatelek Renáty Zajíčkové (ODS) se regulace bude týkat i konzumace energy drinků nejen na pozemcích škol, ale i na příslušných akcích. Sama se prý ve školství často setkávala s tím, že děti s plechovkami tohoto nápoje v ruce pouze „vytloukaly klín klínem“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi a pohyb? Máme postkomunistický komplex. Tlak na ega vytváří toxické prostředí, říká expert