Nejlepší hlášky z Partie
Neočkovaní lidé jsou nezodpovědní a ohrožují tu zodpovědnou část společnosti. Kdo se nenechá naočkovat, může umřít. A tak dále. V nedělní Partii Terezie Tománkové padaly k aktuálnímu vývoji epidemické situace nemoci COVID-19 ostré výroky. Ve vysílání CNN Prima NEWS se spolu střetli ministryně financí Alena Schillerová (ANO), první místopředseda lidovců Jan Bartošek a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
- Alena Schillerová si nepřeje povinné očkování. Považuje však za správné znepříjemnění života neočkovaným: „Znepříjemnění to je, ale na druhé straně ohrožují zbytek zodpovědné populace – nás, co jsme se nechali naočkovat. Na jednotkách JIP končí především neočkovaní, ti nám zahlcují nemocnice. Až když jsou tváří v tvář té realitě, tak mění názor.“
Schillerová: Neočkovaní ohrožují zbytek populace. Přece nebudou trpět ti zodpovědní
Aktuální vlna epidemie nemoci COVID-19 ukazuje, že jsou to především neočkovaní lidé, kteří plní jednotky intenzivní péče a zatěžují zdravotnický systém. V Partii Terezie Tománkové se na tom shodla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s místopředsedou lidovců Janem Bartoškem i bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Podle Schillerové neočkovaní ohrožují zodpovědnou očkovanou část populace.
- S aktuálním nastavením pravidel souhlasí také bývalý ministr zdravotnictví Prymula. Měla však podle něj přijít dříve: „Nastavená jsou správně, nicméně nejsou dostatečná na to, aby dokázala zastavit ten obrovský nápor, který tady je, a určitě nejsou přijatá včas. Akcelerace je obrovská a restrikce měly být přijaty před 14 dny.“
- Zároveň hovořil o tom, že je nadále možné vyhnout se lockdownu: „Lockdownu se teoreticky můžeme vyhnout, ale znamená to zavést cílená opatření. Znamená to zamezit případným kontaktům, dochází k přenosům i mezi očkovanými. S covidem se musíme naučit žít. Nemůžeme žít v takovýchto částečných lockdownech, ale minimálně půl roku tu ještě opatření budou.“
Volby ovlivnily covid
- Politici se v Partii střetli na téma, jak volby ovlivnily řešení epidemie. Pozdní řešení vyčítal vládě Bartošek: „Proč tato vláda nereagovala na rostoucí číslo R? Jedna z odpovědí může být, že se blížily podzimní volby.“
Prymula: Opatření nezvládají zastavit obrovský nápor. Budou tu s námi ještě půl roku
Současná opatření jsou sice nastavená správně, ale měla přijít dříve. V Partii Terezie Tománkové to řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Je podle něj zásadní přijmout cílená opatření, aby nemuselo dojít k lockdownu. Dá se však předpokládat, že počty nakažených v příštích dnech nadále porostou do dalších rekordních čísel.
- Na to reagovala Schillerová: „Volby v tom nehrály roli nikdy. Je mi nepříjemná ta politizace od vašich soukmenovců. Musíme lidem říct pravdu, že budou i umírat, když se nenechají očkovat.“
- Bartošek zároveň potvrdil, že nastupující vláda lockdown nechce: „Lockdown nikdo nechce a je to to nejhorší, co se ČR může stát. Vidím, že lidé jsou polarizováni dostatečným způsobem už nyní. Není třeba eskalovat ten konflikt ještě více.“
Zemana by mohl řešit Ústavní soud
- Dalším tématem Partie byla nová nastupující vláda. Prezident Miloš Zeman totiž avizoval, že bude zřejmě jednoho kandidáta na ministra vetovat. Bartošek doufá, že žádné problémy nenastanou: „Nikdo to jméno oficiálně neví. Nevidím důvod, proč bychom měli ustupovat. Postupujeme v souladu s Ústavou. Premiér ministry navrhne a prezident je jmenuje. Není tam žádný prostor pro nejmenování.“
- Pokud by Zeman na svém vetu ministra trval, mohl by to řešit Ústavní soud. „V případě, že je prezident odmítne jmenovat, a to je můj soukromý názor, by to měl rozlousknout Ústavní soud.“
Schillerová je arogantní, myslí si Maříková
- V druhé části Partie se do výroků Schillerové pustila poslankyně SPD Karla Maříková: „Pokud tady ministryně financí Schillerová říká, že chtějí znepříjemňovat život neočkovaným, je to vrchol arogance politika, který je placený z peněz jak těch očkovaných, tak neočkovaných. To by si nikdy neměl dovolit říct.“
- Zřejmý budoucí ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se naopak pustil do Maříkové: Děláte velmi špatnou službu tomu, abychom dokázali situaci zvládnout. Říkáte, jak je potřeba situaci změnit, a sama šíříte nedůvěru v očkování.“
- Podobně reagoval i poslanec hnutí ANO a lékař Jiří Mašek. „Divím se, že kolegyně argumentuje tak, jak argumentuje. Tímhle tomu fakt nepomáháš. Promiň, Karlo.“
- Výjimkou v tomto ohledu byla senátorka za hnutí STAN Alena Dernerová. „Paní poslankyně nerozštěpuje společnost více, protože ona už rozštěpená je.“
- O rozštěpenosti mluvila i dále: „Tím, co děláme a že máme nějaká opatření, rozštěpujeme společnost, která tomu přestává věřit. (...) Řekli jsme, že budeme očkovaní a budeme mít tečku. Ta tečka tady ale není a asi ani nebude,“ pokračovala senátorka.