Nejen, že může život ohrozit samotná nemoc, nebezpečný je covid i po vyléčení. Tzv. dlouhý covid nebo také postcovidový syndrom může pro pacienty dokonce znamenat ohrožení na životě. Nejnovější studie americké zdravotní pojišťovny Elevance Health, publikovaná v odborném magazínu JAMA Health Forum, ukázala, že i vyléčeným mohou hrozit problémy se srdcem, cévami, plícemi, nebo dokonce smrt.
Podle studie americké pojišťovny Elevance Health jsou lidé trpící postcovidovým syndromem vystaveni zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních a plicních onemocnění, ty mohou skončit i smrtí. Vědci porovnali údaje více než 13 tisíc lidí, kteří prodělali nemoc a potýkají se s následky, s údaji u 27 tisíc lidí, u kterých infekce nebyla diagnostikována. Výzkum ukázal, že jedinci s tzv. dlouhým průběhem nemoci COVID-19 mají vyšší pravděpodobnost úmrtí ve srovnání s těmi, kterým se komplikace vyhnuly.
ČTĚTE TAKÉ: Po očkování proti covidu Juraj zkolaboval, přestal ovládat tělo. Odškodného se zřejmě nedočká
Vědci zjistili, že ze skupiny postižených dlouhým covidem v horizontu jednoho roku zemřelo 2,8 % pacientů. Jde o vyšší úmrtnost než ve skupině lidí, kteří těmito obtížemi netrpěli. Tam se úmrtnost pohybovala kolem 1,2 %, upozorňuje v souvislosti se studií také CNN. Lidé s postcovidovým syndromem měli přibližně 2,35krát větší riziko srdeční arytmie, 2,17krát větší riziko ischemické mrtvice a téměř 3,64krát větší riziko plicní embolie.
„Z publikované literatury už víme, že dlouhý covid způsobuje únavu, bolesti hlavy a poruchy soustředění,“ připomněla Andrea DeVriesová, viceprezidentka pojišťovny pro výzkum zdravotní péče a hlavní autorka studie. „Tyto okolnosti vzbuzují obavy, ale výsledky naší studie ukazují na ještě znepokojivější důsledky. Ty mohou mít vážný dopad na kvalitu a délku života s postcovidovým syndromem,“ upozornila s tím, že je nutné tento zdravotní stav dále zkoumat.
Následky mohou trvat roky
Dlouhý covid, nebo také postcovidový syndrom, se projevuje celou řadou příznaků, které mohou trvat týdny, měsíce, ale i roky po akutní fázi nákazy. Některé z těchto příznaků mohou být mírné, zatímco jiné mohou být vážné a ovlivňovat kvalitu života pacienta. Podle studie si 27 procent lidí stěžovalo po prodělání nemoci na omezení v běžném životě.
„Výsledky této studie ukazují na statisticky významně zvýšené riziko řady kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti. I když byla tato rizika vyšší u jedinců, kteří prošli závažnějším průběhem covidu, je nezbytné poznamenat, že většina účastníků (72,5 %) nepotřebovala hospitalizaci. Většina z nich se ale potýká s trvalými dopady na kvalitu života,“ uvedl za výzkumníky Ziyad Al-Aly.