Následky covidu trpí Olga i po 2,5 letech. Lékaři stále neví, jak k syndromu přistupovat

„Přes dva roky řeším zdravotní problémy a lékaři pořád neví, co se mnou.“ To jsou slova Olgy, která už více než dva roky trpí tzv. long covidem, známým také jako postcovidový syndrom. Kvůli zdravotním komplikacím nemůže pracovat a po dlouhém boji s úřady konečně dostala invalidní důchod. Jenže pouze do léta.

S Olgou se štáb CNN Prima NEWS naposledy setkal v září minulého roku. Po roce od prodělání nemoci COVID-19 a následných dvou očkováních. „Pořád bojuji s nějakými teplotami, s neuvěřitelnou únavou. Stále se mi zhoršuje zrak, problém je i vyčistit si zuby a velký problém je ten mozek. Lepší den znamená, že si dojdu i nakoupit, uvařím si nebo jdu k lékaři,“ popisovala před několika měsíci Olga.

Situace se od té doby nezlepšila, zdravotní problémy trápí Olgu dál. „V těch hodně špatných dnech si člověk sotva vyčistí zuby. Stále trpím permanentní kocovinou. Únava a především kognitivní potíže jsou velkým omezením. Řeč se zlepšila, ale slovní zásoba byla jinde a mozek končí někde u skládání puzzle,“ líčila Olga.

ČTĚTE TAKÉ: Padl rekord v počtu návštěv Disneylandu. Muž do něj chodil denně po dobu osmi let, řekl důvod

Zdravotní problémy už řeší Olga více než dva a půl roku a nemá pocit, že by se přístup některých lékařů k long covidu změnil. „Hodně doktorů nemá o long covidu povědomí, stát se nijak nepostaral, aby ho měli, takže povětšinou netuší, co s pacientem dělat. Léčba neexistuje,“ stěžuje si.

Jak naložit s postcovidovým syndromem?

Jednou z lékařek, která se o pacienty s postocovidovým syndromem stará, je kardioložka Jana Gandalovičová. „Dostali třeba omikron a měli složitý průběh s mnoha dalšími potížemi. Já jim věřím, že se nemohou vrátit do práce, že ta únava tam je, také kloubní a neurologické potíže. Jak s tím naložit? Jak to léčit? Já nevím,“ přiznává ale i ona.

Ani ministerstvo po dvou letech neví, jak se k lidem trpícím long covidem postavit. „Zatím se využívají ty existující indikace, jako jsou stavy komplikovaného zápalu plic nebo neurologická onemocnění. Zatím COVID-19 nemá svoji kolonku, uvažuje se o zavedení,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Olgu mezitím podporuje rodina. Pomáhá jí, když jí je fyzicky nejhůř, a zároveň ji živí. Teprve po roce léčby jí totiž úřady přiznaly invalidní důchod prvního stupně. Ale jen do léta. Jde o sedm tisíc korun měsíčně. „Mojí prioritou je se uzdravit a jakmile to bude trochu možné, tak bych se ráda vrátila k práci. Trošku pochybuju, že se vrátím k původnímu zaměření, takže co bude dál, netuším,“ strachuje se Olga.

Podle odhadu resortu je v Česku zhruba 5–⁠10 % lidí, kteří po prodělaném covidu dlouhodobě trpí zdravotními problémy. Proto se i nadále bude ministerstvo problematikou léčby zabývat tak, aby lékaři měli jasně dáno, jak v případech tzv. long covidu postupovat.

Tagy: