PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jan Hamáček , Olga Richterová - 24.1. v 11:00
Zaměstnavatelé by měli vyplácet bonus nemocným s covidem a lidem v karanténě, který by si následně odečetli od odvodů. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Také místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová uvedla, že je nutné lidi finančně motivovat vyšší nemocenskou, aby se nebáli jít na testy či do karantény. Zároveň upozornila, že v ekonomických podpůrných programech jsou velké díry. „Schillerová se tváří, jako kdyby peníze byly její,“ dodala.
„Z mého pohledu by bylo velmi jednoduché, kdyby těm, kteří jsou na nemocenské kvůli covidu, zaměstnavatel vyplatil bonus, který mu bude potom odečten z odvodů na sociální pojištění,“ uvedl Hamáček v Partii.
Hamáček současně s tím dodal, že by to mělo pomoci především rodinám s nižšími příjmy, které se mohou, pokud jsou oba rodiče na nemocenské, dostat do existenční krize.
Hamáček: Dokud nevyprázdníme nemocnice, musíme zůstat v nejvyšším stupni PES
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že není možné přejít do nižšího stupně systému PES, dokud budou nemocnice plné pacientů s nemocí COVID-19. Index protiepidemického systému přitom již více než týden řadí celé Česko do čtvrtého stupně. Podobně hovořil také o postupném otevírání škol, které si nedokáže představit. Jeho vládní kolegové však před nedávnem návrat části dětí do škol připustili.
„Testy si prostě nemohou dovolit, no tak tam nejdou. Ale ekonomické škody, které s tím přijdou, že ještě někoho nakazí, jsou daleko vyšší, než jim dát tři stovky denně,“ mínil Hamáček.
Podobně hovořila také Richterová, podle které je nutné lidi finančně motivovat vyšší nemocenskou, aby se nebáli jít na testy či do karantény. Zároveň upozornila, že v ekonomických podpůrných programech jsou velké díry. „Schillerová se tváří, jako kdyby peníze byly její,“ dodala.
„Je to prokázané různými studiemi,“ řekla v Partii. Zároveň ale dodala, že by v návrhu měly být kompenzace pro zaměstnavatele. „To je velice důležité, aby to nehradili zaměstnavatelé,“ uvedla Richterová.
Distribuce vakcín do krajů je podle Vystrčila nespravedlivá, některé jsou zvýhodňovány
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Partii kritizoval distribuci vakcín do jednotlivých krajů. Podle něj jsou některé destinace zvýhodňované oproti jiným. Připomíná, že Praha a Brno dostávají nadále skoro 50 procent všech vakcín. Předseda Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že podobně připomínky jen způsobují a prohlubují nevraživost mezi kraji.
Kabinet v současnosti podle Hamáčka zvažuje různé cesty, jak motivovat občany k testování a k tomu, aby se nevyhýbali karanténě. Motivací by měl být právě bonus, který Hamáček považuje za nejlepší cestu.
Navýšení nemocenské, jak o něm mluví opozice, by podle něj mohlo znamenat diskriminaci. Pro hospodaření státu by bonus znamenal výdaj zhruba sto milionů korun, což Hamáček považuje za únosné.
Žádná nová diskuze
Zavedení takového bonusu ČSSD navrhovalo už na podzim, ale z pozice menšího koaličního partnera, jak dodal Hamáček. „To není žádná nová debata, ale jako vždycky na vládě máme jen pět ministrů z patnácti. Hledáme konsenzus,“ řekl Hamáček.
Ministři o covidové nemocenské jednali koncem loňského roku, na řešení se ale nedohodli. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) nedávno řekl, že se o nemocenské bude ještě diskutovat.
Richterová: Ministryně Schillerová se tváří, jako by státní peníze byly její vlastní
Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila, že je potřeba především podporovat lidi ekonomicky, aby měli motivaci chodit se testovat a zůstávat v karanténě. Upozornila, že se ministryně Alena Schillerová (za ANO) chová, jako kdyby byly peníze ze státní kasy její. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zase uvedl, že zatím není možné začít s rozvolňováním.
To ostatně potvrzuje i Hospodářská komora. Navýšení nemocenské pro lidi s covidem a v karanténě by totiž podle ní neúměrně zatížilo firmy. Motivaci lidí k testování a hlášení kontaktů by podle názoru zaměstnavatelů nezvýšilo. Podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého by se na případné výplatě vyšších náhrad musel podílet stát.
Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská. Činí 60 procent základu výdělku. V prvních dvou týdnech ji pracovníkům poskytuje zaměstnavatel. Stát mu pak z programu Antivirus případně proplatí 80 procent náhrady lidí v karanténě i s odvody do 39 000 korun.
Zastánci vyšší nemocenské pro lidi s covidem a v karanténě na výhrady proti nerovnému přístupu k nemocným argumentují tím, že kvůli jiné nemoci se ekonomika v Česku neuzavírá a do proočkování se dá šíření nákazy omezit právě díky testování a trasování.