Placení hotovostí může být v době koronavirové epidemie rizikové, virus totiž vydrží na bankovkách až 48 hodin. Také proto se během jarní vlny doporučovalo dávat přednost bezkontaktnímu placení. Důvěru v hotovost by však v budoucnu mohl přinést zpátky vynález českých výzkumníků. Ti vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky.
Na bankovkách člověk dennodenně přichází do styku s nebezpečnými mikroorganismy. Papírové peníze jdou z ruky do ruky a spolu s nimi se šíří také bakterie.
Tyto jednobuněčné organismy na nich podle vědeckých studií mohou přežít celé roky, velice odolné jsou některé člověku nebezpečné kmeny, třeba stafylokok zlatý. Viry coby nebuněčné organismy nevydrží na papírech a kartonech tak dlouho, například u nového typu koronaviru způsobujícího COVID-19 se hovoří o 48 hodinách.
Vědci proto hledají cesty, jak jít naproti zvýšeným požadavkům na hygienu. Čeští vědci z Akademie věd ČR (AV ČR) nyní zvolili technologii, kterou výrobci obdobných papírů dosud nevyužívali. Výsledek nazvali „anticovid papír“, neboť účinně ničí i nový typ koronaviru. Jeho využití může v budoucnu snížit riziko infekcí při manipulaci s bankovkami, ceninami a různými dokumenty.
🔴 Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie, viry a kvasinky. 💵 Využití papíru může v...
Posted by Technologická agentura ČR on Monday, December 7, 2020
Na papíru pracovali odborníci z Ústavu chemických procesů AV ČR a papírenské společnosti SPM – Security Paper Mill pět let. Jiří Sobek z ÚCHP řekl, že z toho čtyři měsíce věnovali úpravě, díky níž papír ničí i viry.
Využití také v kancelářích
„Bakterie likviduje během jedné minuty s účinností přes 99 procent. U virů typu covid máme testy potvrzeno, že po 10 minutách je to kolem 70 procent a po 30 minutách dojde k inaktivaci veškerého covidu na povrchu,“ popsal vědec.
Podle vědců spočívá novost produktu ve speciálně vyvinutém plnivu, ve kterém jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra. Ty zachytí a zneškodní viry, bakterie i kvasinky, zároveň se však z papíru neuvolňují, a jsou tak bezpečné pro lidskou pokožku.
Anticovid papír budou podle Sobka lidé moci využít na běžné kancelářské práce, včetně různých způsobů tisku. Povrch neoslňuje, a proto se hodí pro čtení, psaní a je možné jej i probarvovat. Papír může najít uplatnění i ve zdravotnictví, stejně jako na dalších pracovištích se zvýšeným rizikem infekcí.
Sobek zdůraznil, že výzkum před lety začal v reakci na poptávku trhu. „Není to něco, co bychom vymysleli a chtěli to komercializovat, ale naopak. Trh poptával tento papír, my jsme na to zareagovali a vyvinuli jej, konstatoval vědec. Doplnil, že v brzké době začne výroba asi 10 tun anticovid papíru, které poslouží jako vzorky. „A jsme připraveni na produkci asi 10 až 20 tisíc tun,“ uzavřel vědec.