Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu. Dosavadní lhůtu, která jim bránila v rezervaci termínu očkování, ministerstvo zrušilo. Informovalo o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě. Někteří lidé s očkováním váhají nebo jim je lékaři nedoporučují ani po uplynutí této lhůty, protože mají vysokou hladinu protilátek.
V Česku už je očkováno alespoň jednou dávkou asi 4,9 milionu lidí, oběma pak zhruba 2,7 milionu. Na první dávku čeká asi 640 000 z celkem 5,5 milionu registrovaných. Nových zájemců ale už není tolik, za týden jich přibylo jen kolem 90 000. Ještě před týdnem byl zájem dvojnásobný. Od začátku července chce ministerstvo spustit registrace i pro děti od 12 do 16 let. Nově se očkují také samoplátci z řad cizinců.
V červenci druhé dávky, pak nezájem. Vojtěch hledá způsob, jak udržet tempo očkování
Česká republika v posledních týdnech konečně očkuje více než sto tisíc dávek každý všední den. Vysoké tempo ale zřejmě nevydrží dlouho. V červenci už se totiž naočkuje drtivá většina těch, kteří vakcínu chtějí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto hledá způsob, jak tempo udržet a přilákat na očkování další lidi.
Od pátku se budou moci lidé o termín očkování přihlásit ihned poté, co jim skončí dvoutýdenní izolace po pozitivním výsledku testu. Cílem je podle ministerstva urychlit očkování. „Zejména s ohledem na výskyt mutací jsme aktuální omezení u očkování osob, které COVID-19 prodělaly, s odborným týmem na ministerstvu přehodnotili. Dostupné vakcíny jsou účinné i proti mutacím a my chceme, aby tito lidé byli ještě více chráněni,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Dosud se lidé sice mohli registrovat do systému, ale rezervace termínu jim byla umožněna až tři měsíce po prodělaném očkování. „Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby se lidé, kteří prodělali COVID-19, mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní,“ uvedla náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Vašáková. Přesto ale před očkováním doporučuje konzultovat zdravotní stav s praktickým lékařem.
Další varianty bezinfekčnosti
Pro účely prokázání bezinfekčnosti platí hranice 180 dní po prodělané nákaze. Někteří lidé, kteří si nechali změřit hladinu protilátek, žádají, aby jim bylo toto potvrzení uznávané jako alternativa k negativnímu testu či očkování. Podle ministerstva ale není odborná shoda na tom, jakou hladinu protilátek považovat za dostatečnou. Přesto například v Rakousku protilátky uznávají.
Jak najít ideální místo k očkování? Lépe než státní web poradí speciální aplikace
Registrace k očkování se v České republice rozšiřuje pro stále mladší věkové kategorie. S blížícím se obdobím letních dovolených však lidé musí stále více kalkulovat s termínem očkování například kvůli druhé dávce, s jejímž termínem se již nedá příliš pohnout. K efektivnímu výběru očkovacího místa může dopomoci přehledný web z dílny ČVUT, který naznačí přibližnou dobu čekání na první dávku vakcíny v jednotlivých očkovacích centrech.
„Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti COVID-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř stoprocentní ochranu, a to minimálně v řádu měsíců. Je to vidět z velmi nízkého čísla nakažených po vakcinaci,“ sdělila k tomu hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Ochrana na základě protilátek z prodělané nemoci podle ní velmi závisí na závažnosti průběhu nemoci, celkovém zdravotnímu stavu, genetické výbavě člověka a stavu jeho imunitního systému. Podle ministerstva zdravotnictví ani není nutné nechat si protilátky vyšetřit.
„Jediný odborný důvod pro vyšetření protilátek je darování rekonvalescentní plazmy a diagnostická rozvaha u člověka s nálezem odpovídajícím COVID-19, například na rentgenu, bez předchozího pozitivního testu na COVID-19,“ napsalo v tiskové zprávě ministerstvo.