Na vesnici i v centru Prahy. Čím dál více Čechů začíná s domácím chovem slepic

Není to jen uhlí, k čemu se lidé vracejí. Ušetřit se snaží třeba i produkcí vlastních vajec. Čím dál více Čechů začíná s domácím chovem slepic a je jedno, jestli bydlí na venkově, nebo třeba v centru Prahy. Mnoho chovatelů navíc bere opeřence jako své domácí mazlíčky.

Zdroj vlastních vajíček, zábava, koníček, a hlavně možnost ušetřit. Čím dál více Čechů začíná s domácím chovem slepic a je jedno, jestli jsou na venkově, nebo bydlí třeba v centru Prahy. Navíc chovatelé berou ptáky i jako domácí mazlíčky a mít slepice doma je v dnešní době trendem.

Pan Otto Šleger bydlí se svou rodinou v pražských Bohnicích, kde mají u domu zahrádku. Před rokem se rozhodli, že se ujmou klecových slepic.

„Jednou jsme se webu přihlásili, že máme zájem o adopci. Jeden kus byl za symbolických 60 korun,“ vypráví Šleger. Podle něj není chov slepic nijak náročný. „Žerou teoreticky všechno, co jsou zbytky z kuchyně. Zeleninu používáme také, ale nejlepší je speciální směs, kde jsou i vitamíny,“ dodává.

Ani náklady na celý slepičinec nejsou podle Šlegera nijak náročné. „Když spočítáme, že za zrní dám 300 korun měsíčně, tak mě jedno vajíčko vyjde na 4–5 korun.“

Paní Kristýna chová slepice už několik let. Slepic má teď už sedm, své „hejno“ ale hodlá rozšířit. „Vyplatí se to, když chcete mít svoje vlastní vajíčka, kde víte, co slepicím dáte, to je potom v těch vajíčkách,“ vypočítává.

Důležité je ale nezapomenout na kvalitní kurník. Na trhu je variant spoustu. Lidé si je často ale vyrábějí sami. Například pan Šleger se rozhodl, že postaví kurník pro slepice podle svých představ. Aby nemusel brzy vstávat, namontoval na střechu kurníku solární panel, díky kterému se dvířka automaticky otvírají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.