Tisíce lidí v ohrožení: Hendikepovaní nemají na zaplacení energií, pomůže jim vláda?

Zdražování výrazně pociťují hendikepovaní

Zdražení energií se jasně promítá do našich peněženek. Podle aktuálního průzkumu se do finančních potíží v souvislosti se stoupajícími cenami energií dostalo už 53 % domácností. Jednou ze skupin, která pociťuje zdražování velmi výrazně, jsou zdravotně postižení. Hlavně ti, kteří jsou závislí na elektrických pomůckách. Obávají se, že na účty za energie nebudou mít.

Paní Renáta musí být kvůli vzácnému onemocnění napojená na dýchací přístroj čtyřiadvacet hodin denně. Stará se o ni maminka. „Pravda je, že přístroj je na elektriku, k tomu je potřeba odsávačka, zvlhčovač vzduchu, což je také na elektriku. Jak se teď ceny energií navyšují, tak se obáváme, jak to bude do budoucna,“ připouští maminka Renáty Miloslava Jeslínková.

„U lidí, kteří přístroj používají 24 hodin denně, se náklady zvýší minimálně o dva tisíce korun měsíčně. Obrací se na nás opravdu hodně lidí, denně je to možná 10 až 15 lidí. Nejčastěji říkají, že je drahá elektrická energie, topení a pak samozřejmě pohonné hmoty, řada lidí potřebuje auto,“ popisuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

„Dneska už člověk vidí, že je nákup dražší. K tomu zmíněné zálohy, teď platíme 3 400 korun, před zdražením to bylo asi 2 600. Plus nájem, jsme v bezbariérovém bytě, kde se platí víc,“ pokračuje Jeslínková.

Vláda tvrdí, že na lidi se zdravotním postižením nezapomněla a s drahými energiemi je připravená pomoct. „Chystáme se pomoci lidem s hendikepem, kteří mají například vyšší spotřebu energie, například na oxygenerátory nebo nabíjení invalidních vozíků,“ slibuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jenže problém s pokrytím nákladů mají hendikepovaní už nyní. „Těch, co mají dýchání přímo do průdušnice, je asi 300 v republice. Musí mít přístroj zapnutý pořád, jinak by umřeli. Ti co mají zavedený kyslík do nosu, těch je šest až sedm tisíc,“ dodává Krása.

Podle Jurečky by vláda měla příspěvky pro zdravotně postižené projednávat příští týden. Konkrétní podmínky pro jejich přidělení ale nechce komentovat, dokud není rozhodnuto.

Tagy: