Motivovat mladší seniory k práci na poloviční úvazek, to je jeden z mnoha úkolů, který se aktuálně koaliční politici snaží vyřešit. Podle Pirátů by mohlo být přechodným řešením to, aby lidé pracovali na částečný úvazek a k tomu pobírali třeba poloviční důchod. S tím souhlasí i lidovci. Naopak poslanci ODS a STAN to označují za blbost. Zvýhodnění pro částečné úvazky funguje od února a je podle nich třeba počkat, jaký bude skutečný efekt.
„Naše vize je mít pozvolnější přechod mezi prací a odchodem do důchodu, kdy dnes dochází ke tvrdému zlomu, jeden den jedete na plný úvazek, druhý den jste najednou doma. Možností by bylo určité období, kdy by se skloubil třeba poloviční důchod a částečný úvazek,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).
ČTĚTE VÍCE: Poloviční penze a částečné úvazky. Richterová prozradila pirátskou vizi důchodové reformy
Důchodový věk je dnes 65 let, ale je možné odejít i do předčasného důchodu, a to až o pět let dříve. To by se nově mělo změnit na možný odchod pouze o tři roky dříve, zároveň má být penze do doby, než člověk dosáhne reálného důchodového věku, radikálně krácen. Vláda tím chce odradit lidi, aby do předčasných důchodů směřovali.
První fáze důchodové reformy EXKLUZIVNĚ: Osekaná valorizace a nižší předčasné penze
Méně peněz, delší doba spoření a přísné podmínky pro ty, kteří chtějí do předčasného důchodu. Právě to jsou spolu s dalšími změnami valorizace a zcela novou protiinflační dávkou první návrhy, které v rámci důchodové reformy připravil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat dokument resortu, ze kterého je zřejmé, koho se přísnější podmínky dotknou.
Nápad, se kterým přichází Piráti, by ale podle nich umožňoval větší variabilitu a pružnost systému. S návrhem souhlasí i lidovci. Předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský CNN Prima NEWS řekl, že cestu rozšíření polovičních úvazků pro seniory podporuje a sám ji kdysi navrhoval.
„Hledání cesty pro lidi, kteří někdy kolem 55. roku života už třeba nejsou schopni vykonávat svou profesi nebo třeba jen na poloviční úvazek, je určitě správné řešení. Kdyby se jim umožnilo brát standardní poloviční důchod a částečně mohli i pracovat, tak si myslím, že to má efekt na udržení se na pracovním trhu a zároveň pro ně i společenský dopad. Samozřejmě jsou důležité i ekonomické modely,“ uvedl Kaňkovský.
ODS: Lidi v práci potřebujeme co nejdéle
A právě na dopady do státního rozpočtu upozorňují ODS a STAN. Podle nich by tato cesta nebyla pro stát příliš výhodná, jelikož by schopné lidi z pracovního trhu stahovala dříve.
„Je to blbost. Na trhu práce je málo lidí a potřebujeme, aby tam byli co nejdéle a peníze z penzijního systému čerpali co nejpozději. Přeci chceme omezit odchody do předčasných důchodů a toto je naopak motivace k tomu, aby byl předčasný důchod využíván víc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec ODS a ekonomický expert Jan Skopeček.
Podobně to vidí i poslanec a odborník na sociální oblast STAN Viktor Vojtko. „Za mě není úplně ideální krátit důchod v okamžiku, kdy člověk pracuje. Nebude to ani ekonomicky vycházet. Je to hodně nízký věk. Už v tuto chvíli je nastavená podpora pro zkrácené úvazky pro lidi 55+ a musíme počkat, jaký bude mít efekt,“ vysvětlil poslanec a člen výboru pro sociální politiku.
Problém bude výpočet řádného důchodu
V tom, že jsou třeba přesné ekonomické predikce a dopady, se shodou všichni. Podle Kaňkovského bude nejsložitější výpočet řádného důchodu, který se právě dnes počítá z předchozích odpracovaných let a pokud by člověk 10 let před penzí pracoval jen na poloviční úvazek a měl poloviční důchod, výpočty by se musely zásadně překopat.
„Musí se to namodelovat, aby na tom člověk netratil ve chvíli nástupu do řádného důchodu. To bude ten největší oříšek,“ doplnil.
Nicméně na tom, že je třeba zkrácené úvazky podporovat, se také shodne celá koalice. Pro srovnání uveďme, že zatímco v Německu tvoří částečné úvazky až 30 procent, u nás je to pouhých šest procent.
„Jakákoliv změna, která povede k větší atraktivitě zkrácených úvazků, je podle mě správně. Jednak to některé skupiny udrží na trhu práce a třeba maminky na rodičovské nevypadnou ze systému na dlouhou dobu. Pomoc může být třemi cestami: Rozšiřování počtu hodin, které lze na zkrácené pracovní úvazky využít, opakováním smluv za sebou nebo nižšími odvody,“ doplnil Skopeček.
Debata o rozšíření podpory zkrácených úvazků se vede v souvislosti se změnami parametrů důchodové reformy. Tu by měla vláda zveřejnit v květnu. Řešení problematiky částečných úvazků je ale podle oslovených politiků teprve na začátku a součástí důchodové reformy nebudou. Změny by se měly dočkat až následně.