Lipavský: Kontroly na hranicích se Slovenskem mě netěší. Kvůli počtu migrantů jsou ale potřeba

Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tlačit na Slovensko, ale má řešit situaci v Česku. Krok reflektuje situaci v oblasti migrace, řekl Lipavský v úterý před schůzí ve Sněmovně. Kabinet o zavedení kontrol na 27 bývalých hraničních přechodech rozhodl v pondělí kvůli zvýšené migraci – hlavně Syřanů. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Lipavský uvedl, že ho rozhodnutí nijak netěší. „Ale musíme reflektovat realitu. Počet záchytů migrantů je poměrně vysoký,“ uvedl. Čísla se podle něj blíží těm z roku 2015. „Kdybychom nezavedli jako vláda žádné opatření, nijak to nebude řešit situaci obcí kolem hranic, bylo by to nezodpovědné,“ konstatoval ministr.

O českém kroku chce mluvit se svým slovenským protějškem při návštěvě, která se připravuje. „Bude to velké téma. Na problematice nelegální migrace musíme pracovat společně, ale v určité situaci je nevyhnutelné zavedení této kontroly,“ uvedl Lipavský.

Například na německo-rakouských hranicích se to podle něj také pravidelně děje. „Rozhodně to není nějaký akt, že bychom chtěli tlačit na Slovensko, ale musíme řešit situaci zde v ČR,“ doplnil. Slovensko podle vyjádření tamního ministerstva vnitra české rozhodnutí respektuje. Upozornilo ale také na to, že jde o vážné téma, které je potřeba projednat na úrovni EU. „Slovensko bude prosazovat, aby se taková jednání uskutečnila. Uvedený krok kolegů z Česka má totiž vliv i na ostatní evropské země,“ uvedla mluvčí slovenského ministerstva.

Podobně jako Lipavský se na Twitteru vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Nikdo z nás nemá radost, že se zavádějí kontroly na hranicích. Schengenský prostor je něco, co s radostí konzumujeme. Ale v tomto případě jsme museli reagovat. V ČR meziročně stoupla ilegální migrace o 1 200 procent,“ dodal. V první řadě podle něj musí vláda myslet na bezpečnost občanů, opatření má také odradit převaděče. Hledat řešení chce Rakušan na evropské úrovni.

Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. V první fázi podle Rakušana bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Kontroly budou na 27 bývalých hraničních přechodech. Na jiných místech nebude možné hranice překračovat, policisté budou hlídat i takzvanou zelenou hranici. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v „bezprostředním příhraničí“.

Rozhodnutí vlády podporují i opoziční kluby ANO a SPD. Kabinetu ale vyčítají, že přišlo pozdě. „My to podporujeme, nárůst migrantů je enormní oproti loňskému roku. Ale kritizujeme, že se vláda tvářila, že to má pod kontrolou. Bohužel to pod kontrolou nemá,“ kritizoval na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny poslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura označil zavedení kontrol za pozdní řešení situace na Moravě a Rakušana za neschopného. Uvedl, že si Rakušan bere obyvatele příhraničních oblastí, kteří se už bojí vycházet v noci ven, za rukojmí.

Kontroly zpozdí vlaky

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského kontroly zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. „V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů,“ uvedl.

Sdružení slovenských dopravců v reakci na české rozhodnutí upozornilo, že podobná opatření v době koronavirové epidemie výrazně omezila plynulost silničního provozu a komplikovala pracovní podmínky dopravním firmám a výrobním podnikům.

„Omezení na hranicích výrazně přispějí k zhoršení podmínek nejen pro slovenské silniční dopravce a jejich řidiče, ale vytvoří další bariéry pro podnikání a zkomplikují mezinárodní silniční dopravu ve směru do západní Evropy,“ uvedl prezident sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia Pavol Piešťanský. Vybídl k zavedení opatření, která by podobně jako za koronavirové krize přispěla k zachování dodavatelských řetězců.

Tagy: