K VĚCI, Hana Lipovská - 11.8. v 12:30
Nezařazený poslanec Lubomír Volný nikomu flákanec nedal, neviděla jsem, že by se napřahoval, tvrdí ekonomka, radní ČT a kandidátka za hnutí Volný blok Hana Lipovská. Podle ní panuje v Evropě kultura metrosexuálů a slabochů, svérázného a kontroverzního zákonodárce proto oceňuje za odvahu. „Když se Volný zapře o pultík, tři chlapi s ním nehnou,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Lipovská svým oznámením kandidatury za Volný blok vyvolala rozruch jak v mediální, tak politické i církevní sféře. Dle svých slov si na podobné reakce už zvykla. „Nepřekvapilo mě to, moje kandidatury obecně vyvolávají rozruch. Při kandidatuře do Rady ČT se ozvalo 19 senátorů, teď se ozvala řada politiků i zástupců církevní obce. Zdá se, že moje kandidatury jsou vždy poměrně zajímavé,“ uvedla.
I přes četnou kritiku Lipovská považuje Volný blok za volitelný. Lubomír Volný, Jana Bobošíková a Jana Volfová jsou podle ní lidé, kteří jsou ve svých profesích za posledních 20 nebo 25 let spojení s odvahou. „Není to klasická partaj, která by byla centrálně a direktivně řízená, ale je opravdu volným sdružením nezávislých osobností,“ pokračovala na CNN Prima NEWS.
Na dotaz, jak vnímá třeba lednový „flákancový incident“ v Poslanecké sněmovně, odpověděla, že se k žádné ráně ani neschylovalo. „Viděla jsem celý ten záběr několikrát. Možná by bylo dobré, aby si jej diváci pustili znovu. Takže vím, že pan Volný nikomu onen flákanec nedal. Neviděla jsem, že by se rozpřahoval,“ řekla odmítavě Lipovská, třebaže ze záznamu z jednacího sálu se zdá, že k úderu neměl poslanec příliš daleko.
„V dnešní politice vidíte celou řadu uhlazených, jemných a jemnocitných lidí, kteří řeší problémy stížnostmi a pokňourávání v médiích. Když se podíváte třeba na kolínské silvestrovské nepokoje, tak se často opakovalo, že pro nově příchozí – mnohdy pro migranty – je Evropa přitažlivá tím, že v ní žijí slaboši. Že jsme kultura metrosexuálů a slabochů než lidí, kteří si stojí za svým,“ rozvedla obšírněji svůj pohled na věc.
„A pan Volný je člověk, který když se zapře o pultík, tak tři chlapi s ním nehnou. Z toho důvodu si myslím, že je symbolem toho, co je třeba,“ upřesnila Lipovská, kam se svým oslím můstkem vlastně směřovala.
Rada nefunguje, můžou za to poslanci
Radní ČT ve volbách prý nekandiduje proto, aby se stala poslankyní, ale aby byl její hlas více slyšet. Kdyby se chtěla dostat do dolní komory, využila by prý jiné nabídky. I tak si ale myslí, že si může dovolit očekávat úspěch, přičemž se odkazovala na zkušenosti z kontaktní kampaně s dalšími kandidáty, kde na jejich příjezd v některých místech čekalo obrovské množství lidí.
„Když přijedete do Českých Budějovic v osm večer, prší a kolem autobusu čeká 60 lidí – a ti, kteří jdou na nákup, se zastavují a podepisují petice – tak to není v našich podmínkách příliš obvyklé,“ pochlubila se Lipovská v pořadu K věci.
Ekonomka, členka Rady ČT a kandidátka za Volný blok Hana Lipovská Zdroj: CNN Prima NEWS
Střet zájmů ve své kandidatuře nevidí, přičemž se odkázala na Danu Marklíkovou, která v roce 2013 kandidovala za ODS z pozice místopředsedkyně Rady ČT. Sama Lipovská utlumila do voleb svou činnost. „Dobrovolně jsem si zavázala ruce s tím, že nebudu hlasovat pro či proti návrhu usnesení a že se budu kontinuálně zdržovat hlasování,“ vyjmenovala pár příkladů.
„Poslanecká sněmovna se rozhodla různými obstrukcemi nedosadit čtyři, brzy možná pět členů rady. Ta je poměrně bezmocná – je to formální těleso, které existuje, schází se, může si dát ty věhlasné chlebíčky, ale nemůže řešit žádné závažné problémy,“ sdělila Lipovská jeden z motivů, proč se rozhodla pro kandidaturu do Sněmovny. Kdyby rada fungovala tak, jak má, prý by neměla podobné politické ambice.