Policie v Londýně varovala všechny ženy ve městě, aby si daly pozor na osamělé policisty. Reaguje tak na vraždu Sarah Everardové, kterou v březnu znásilnil a uškrtil policista Wayne Couzens. Londýnští strážci zákona tak varují sami před sebou a vydali několik pokynů, podle kterých se mají ženy ve městě řídit.
Osamělý policista Couzens v březnu zneužil policejního odznaku a nalákal do auta 33letou ženu. Údajně kvůli porušování koronavirových pravidel. Everardovou pak odvezl za město, kde ji opakovaně znásilnil a uškrtil. Za svůj zločin dostal doživotí.
Šokující konverzace vraha s kolegy policisty: Žertoval, jak by mohl unést a zabít ženu
Pět britských policistů mělo v chatu sdílet „odporné“ zprávy se svým kolegou Waynem Couzensem několik měsíců před tím, než v březnu brutálně znásilnil a zavraždil 33letou marketingovou manažerku Sarah Everardovou. Zprávy měly být plné rasismu i nenávisti vůči ženám. Policisté jsou nyní vyšetřováni.
„Policisté Couzense nevnímají jako policistu, ale jako vraha, který se shodou okolností stal policistou. Nikoliv naopak,“ komentoval vyšetřovatel vraždy Simon Harding. Zjevně se ale mýlil.
Londýnská policie totiž publikovala těžko uvěřitelné varování, na základě kterého se mají ženy mít na pozoru před osamělými policisty. Tím spíše před těmi v civilu, kteři by jim chtěli ukazovat odznak.
Co by měly ženy při setkání s podezřelým policistou dělat? „Utečte domů,“ radí londýnští strážci zákona. „Zastavte si autobus,“ dodávají. Zvláště praktickou radou je pak pokyn, že ženy mají při setkání s policistou volat policii.
Londýnská metropolitní policie pak dokonce připravila konkrétní otázky, na základě kterých mají ženy zjistit, zda před nimi nestojí nějaký násilnický strážník:
- Kde jsou tvoji kolegové?
- Odkud jsi?
- Proč jsi tady?
- Z jakého přesného důvodu mě zastavuješ?
- Z jakého důvodu na mě mluvíš?
Zatímco jinde by přístup britské policie považovali za špatný vtip, v Londýně to myslí smrtelně vážně. Zamyslet se tam chtějí také nad pravomocemi policistů.