Jde o třetí největší loupež v naší novodobé historii. Čtveřice pachatelů si vyhlédla pancéřovanou dodávku, která převážela miliony korun po jižní Moravě. Trik s policejními uniformami i maketou bazuky jim vyšel dokonale. Chybu, kterou dokázali kriminalisté přetavit v objasnění případu, udělali až po samotné loupeži.
Podle bývalého policisty Romana Dolíhala mělo jít o dokonalý plán. Byl si stoprocentně jistý, že přepadení vozu plného bankovek vyjde a policisté případ nikdy neobjasní. Vždyť do přípravy i provedení loupeže zapojil i vlastního bratra. Pečlivě naplánoval každý detail akce. Na své bývalé kolegy, kteří zůstali u policejního sboru, nevzpomínal rád. A pomyšlení, jak je zostudí svou geniálně provedenou loupeží ho těšilo snad stejně, jako samotná vidina lehce získaných desítek milionů korun. Právě kvůli přesvědčení o vlastní genialitě byl ale nakonec i se svými společníky dopaden.
Policejní uniformy
Vůz bezpečnostní agentury, který převážel téměř osmdesát milionů korun, ujížděl po hlavní silnici mezi Slavkovem a Rousínovem. Psal se srpen roku 2006 a posádka tuhle trasu dobře znala. V ten den ale mužům v bílé dodávce přesto mohlo něco připadat podezřelé. A to velitel posádky, který zodpovídal za hladký průběh převozu. Byl nervózní a v hlavě mu přemítalo jediné, kdy narazí na policejní hlídku, která měla podle plánu auto s penězi zastavit.
Zvlášť závažné zločiny
Seriál CNN Prima NEWS, ve kterém reportér Václav Janata čtenářům představuje největší kriminální kauzy posledních desetiletí v Česku.
Šlo o domluvený signál. Velitel vozu bezpečnostní agentury byl totiž s lupiči na všem předem domluvený. Trojice pachatelů se zatím oblékla do policejních uniforem a čekala u silnice. Když lupiči převlečení za policisty dali řidiči pancéřované dodávky signál, aby zastavil u krajnice, velitel vozu dal skutečně příkaz k zastavení. O pár momentů později už ale bylo posádce dodávky jasné, že nejde o běžné policisty. Byli ozbrojeni a jeden z mužů dokonce začal na dodávku mířit protipancéřovou střelou. Šlo jen o maketu, ale to nemohla vystrašená posádka přes skla dodávky poznat. Jakmile se otevřely dveře dodávky, lupiči rychle přeskládali 77 milionů korun a z místa zmizeli.
Na jižní Moravě se krátce nato rozjelo rozsáhlé policejní pátrání. Hledal se podezřelý vůz, vyslýchali se možní svědci a vysokou odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatelů tehdy vypsala i okradená bezpečnostní agentura. Jihomoravští policisté dokonce zřídili i speciální vyšetřovací tým, ale k dopadení lupičů to nevedlo. Horká stopa brzy vychladla, až zmizela úplně. Stejně jako 77 ukradených milionů.
Lupiči si zatím peníze rozdělili. Po přepadení spolu navíc zůstali dál v kontaktu. Navíc hlava celé loupeže, Roman Dolíhal, do akce zapojil i vlastního bratra. Po několika letech od přepadení se ale dostal do sporu s dalším členem party. O co během hádky s velitelem opancéřované dodávky šlo, už ví jen on sám.
Během potyčky vzal do ruky ocelové lanko a svého komplice uškrtil. Tělo později uložil do igelitového pytle a odvezl na skládku v Drásově nedaleko Brna. To policisté objevili až po devíti letech od samotného přepadení a právě tento nález jim doplnil chybějící stopy. Detektivové brzy pochopili, že smrt velitele vozu bezpečnostní agentury úzce souvisí s přepadením a pozatýkali všechny členy gangu.
Bratrská láska
Během výslechů bývalého kolegy, Romana Dolíhala, se ale nedozvěděli nic. Zapíral, mlžil a odmítal cokoliv přiznat. Vyšetřovatelé tak uhodili na slabší článek skupiny lupičů, Romanova bratra. Ten byl o poznání sdílnější. Přiznal vinu a popsal i průběh přepadení. Kromě toho znal i detaily smrti jejich komplice a věděl, že i to má na svědomí jeho sourozenec. Roman Dolíhal pak už věděl, že nemá cenu dál zapírat.
Před soudem nakonec stanula čtveřice mužů. Tři lupiči a jejich známý, který měl později pomáhat s odklízením mrtvého komplice. Nejpřísnější rozsudek si vyslechl právě Roman Dolíhal. Kvůli vraždě měl strávit ve vězení dvacet let. O poznání nižší tresty čekaly na jeho komplice. Téměř polovinu ze 77 milionů korun stačili lupiči před dopadením utratit.