Jak získat příspěvek na lyžařský výcvik?
Školní lyžařský výcvik může stát až deset tisíc korun. Mnohé děti kvůli vysoké ceně na hory se spolužáky nejedou. Zdravotní pojišťovny proto přicházejí s pomocí a alespoň část nákladů zaplatí. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dává na pohybové aktivity dětí roční příspěvek až dva tisíce korun. Pomoci může i Úřad práce.
Žákyně osmé třídy Elizabeta musela vloni lyžařský výcvik vynechat. „Je to moc drahé. Celé vybavení, pobyt a tak dále,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS. Podle její tety, která je zároveň učitelkou, jsou lyžáky čím dál dražší. „Dohromady to dělá několik tisíc. Rodiče na to opravdu nemají peníze,“ uvedla Hana Petřinová.
ČTĚTE TAKÉ: Vejce před Vánocemi prudce zdražují. Proč jejich cena roste rychleji než u másla?
Finanční injekcí může být příspěvek zdravotní pojišťovny na sportovní a pohybové aktivity dětí. Od letošního léta VZP umožňuje uplatnit ho právě na lyžařské kurzy. „Podmínkou je, aby kurz skutečně proběhl a žák ho skutečně navštívil. Podat žádost je možné až po absolvování kurzu, a to s formulářem, který potvrdí škola,“ sdělila mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová pro CNN Prima NEWS.
Na pohybové aktivity přispívají i další pojišťovny. Podmínky i výše částky se liší. Třeba Vojenská pojišťovna dává až jeden tisíc korun ročně. Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) přispívá dle výše nasbíraných kreditů na Vitakartě.
Pojišťovna ministerstva vnitra přispívá až 1 500 Kč za rok. „Žádost o příspěvek je možné podat do tří měsíců od úhrady nebo po skončení pobytu,“ uvedla mluvčí Jana Schillerová. Příspěvky na pohybové aktivity dětí jsou jedny z nejžádanějších. VZP jich ročně vyplácí kolem dvou set tisíc.
O další peníze na lyžařský kurz lze požádat i Úřad práce. Ten může poskytnout až 48 tisíc korun ročně na školní potřeby, kroužky a další školní aktivity dětem z rodin v tíživé životní situaci.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Na Staroměstské náměstí už se nikdo další nevejde. Policie uzavřela vstupy na vánoční trhy