Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před příliš levnými hračkami nebo produkty bez označení výrobce a shody s evropskými normami, které lze často nakoupit například na internetových tržištích. Mohou být zdravotně závadné či nebezpečné. Varovný může být například u plastových hraček chemický zápach a nápadná měkkost. Naopak shodu s podmínkami pro zdravotní nezávadnost a bezpečnost výrobků prokazuje označení CE. SZÚ o tom informoval v tiskové zprávě.
„Pokud pochybujete o původu, výrobci či prodejci hračky, to nejlepší řešení je takový výrobek nekupovat, za ohrožení zdraví žádný takový nákup nestojí,“ uvedla hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
ČTĚTE TAKÉ: Nákupní šílenství Black Friday. Kde se slevová akce vzala a kam ji posunuly obchody v Česku?
Prokazování souladu se stanovenými evropskými normami, které mají chránit spotřebitele, bývá podle SZÚ finančně náročné. „I to může být impulsem pro některé výrobce či prodejce, aby se snažili systém obejít. Výsledky kontrol dozorových orgánů v členských zemích EU často ukazují na problémy u výrobců ze třetích zemí, a to zejména u těch, kteří prodávají hračky prostřednictvím on-line tržišť, kde často nelze ani identitu výrobce ověřit,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do tří let Jitka Sosnovcová.
Výrobky prodávané na takových platformách se podle ní jen obtížně a velmi sporadicky kontrolují. „A mnohem hůře realizovatelná jsou i následná vymáhání požadovaných nápravných opatření, včetně stahování výrobků z trhu,“ dodala.
Povinnost zajistit, že je hračka bezpečná a zdravotně nezávadná, má ten, kdo ji vyrobí, dováží nebo pod svým jménem uvádí na trh. Pravidla jsou daná jednotně pro celou Evropskou unii. Bez označení CE nemůže být hračka dovezena a prodávána, což kontroluje Česká obchodní inspekce a krajské hygienické stanice.
„Ačkoli víme, že probíhají nejrůznější kontroly, osobně bych se vyvarovala nákupu až podezřele levných hraček z těžko ověřitelných zdrojů. Rizikové mohou být nákupy například z neověřených e-shopů nebo některých tržišť,“ doplnila Sosnovcová.
Chemický zápach či nápadná měkkost a vláčnost materiálu může podle ní signalizovat ve hračkách z plastů přítomnost nebezpečných ftalátů. Studie prokázaly, že expozice některým ftalátům je spojena s poruchami reprodukčního systému zejména u chlapců, což může vést k jejich neplodnosti v dospělosti. Spojovány jsou také se vznikem alergií nebo ekzémů.
„Současně negativně narušují i endokrinní systém, což může souviset i s rozvojem některých nádorových onemocnění, s inzulinovou rezistencí, obezitou nebo s poruchami pozornosti a chování u dětí,“ dodala.
Z textilních hraček se mohou z barviv uvolňovat primární aromatické aminy a formaldehyd, z hraček z pryže pak polycyklické aromatické uhlovodíky nebo nitrosaminy. „Jedná se opět vesměs o látky, které při dlouhodobé expozici mohou způsobovat rakovinu. A právě expozice těmto látkám v dětství může být jedním z faktorů při vzniku nádorů i v dospělosti,“ varovala Sosnovcová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Sociální vyloučení sílí, shodli se ekonomové. Zhodnotili hlavní problém znevýhodněných krajů