Lyžaři se asi jen tak na sjezdovky nedostanou. Zatím to nevypadá, že by se skiareály v nejbližší době otevřely. CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle něj je možné, že by mohly skiareály otevřít třeba na týden v druhé polovině března, moc optimisticky to ale nevidí.
Lyžařské areály byly otevřené pouze od 18. do 27. prosince loňského roku. V polovině ledna to vypadalo, že se můžou lyžaři i vlekaři těšit na otevření, k tomu ale nakonec nedošlo. A zdá se, že se v nejbližší době situace nezmění.
Za lyžovačkou míří Češi do zahraničí. Které země nechaly skiareály otevřené?
Lyžařská střediska v Česku zůstávají zavřená, lidé proto cestují do ciziny. Nabízí se možnost vyrazit na sjezdovky do Bulharska nebo Polska, které jsou v provozu i pro zahraniční lyžaře. Naopak v oblíbených destinacích, jako je Rakousko nebo Švýcarsko, fungují kvůli cestovním omezením skiareály prakticky jen pro místní.
„Nikdy jsem neřekl, že se otevřou. V jednu chvíli to vypadalo, že by mohly otevřít. Během jednoho týdne se situace zhoršila a už to nebylo ve hře. Není pravda, že jsem sliboval, že se skiareály otevřou. Sliboval jsem, že udělám vše, aby se otevřely,“ řekl CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu a dopravy Havlíček.
Na otázku, jestli může definitivně skiareálům říct, že letos už vůbec neotevřou, ale nedokázal odpovědět. „Vydržel bych ještě týden, pak to budeme definitivně vědět. Byl bych rád, kdyby se to zvládlo. Ale když vidím tu situaci teď, jsem realista. Může nastat situace, že se otevřou jen na pár dní. Těžko říct, jaká ještě bude zima. V březnu může být sluníčko a neotevře se ani tak,“ řekl Havlíček.
Havlíček: Nevím, jak to bude
„Rád bych řekl, jak to bude, ale nevím to. Kdybych viděl, že je tam nějaká šance, budu za to bojovat. Přece to neodpískáme. Oni nejsou hloupí, dobře vědí, že situace je nepredikovatelná,“ dodal Havlíček na adresu provozovatelů zimních středisek.
Jako příklad uvedl situaci v Itálii. Tam se měly vleky otevřít v pondělí 15. února. Italská vláda ale v neděli na poslední chvíli rozhodla, že se nerozjedou.
Havlíček uvedl, že s majiteli lyžařských středisek dlouho diskutoval o podpůrném programu, do kterého šla miliarda korun. Ani to ale některým nestačí. Například některá střediska v Beskydech už avizovala, že budou propouštět. V České republice je 450 lyžařských areálů, které zaměstnávají na 45 tisíc lidí.
Někteří čeští lyžaři raději míří do Polska, kde se už vleky rozjely. Jezdí tam za lyžovačkou na otočku. Pokud se totiž vrátí do 12 hodin, nepotřebují ke vstupu do země negativní test na koronavirus. Lidé musí v polských skiareálech dodržovat bezpečné rozestupy a nosit roušky.