Spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) je podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana trapný. Zatímco je Bezpečnostní informační služba (BIS) a její šéf Michal Koudelka pod tlakem, radují se cizí mocnosti jako Rusko, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Podle předsedy ODS je znepokojující, že jeden ze dvou zmíněných nejvyšších ústavních činitelů lže.
„Představa, že u schůzky prezidenta a premiéra sedí pan (hradní kancléř Vratislav) Mynář bez bezpečnostní prověrky, tak jsme se už úplně posunuli z našeho civilizačního okruhu někam jinam,“ zhodnotil současnou kauzu šéf STAN. Sám si nedokáže představit, že by Koudelka přijal rozkaz mimo rámec zákona, tedy od premiéra.
„My tady hrajeme trapnou přestřelku mezi našimi dvěma ústavními činiteli a ten, kdo se raduje a směje, je Rusko a jiní podobní mocenští soupeři, které tady máme. Předvádíme strašnou ostudu už od Vrbětic. Kdybych měl odpovědět přímo, tak si myslím, že pan prezident neříká pravdu,“ pokračoval Rakušan.
Tlak na BIS se bude podle něj nadále zvyšovat. „Je vybičován do maximálních obrátek. Tady se sáhlo na ostrov nedotknutelnosti, který je v představě prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků. V této zemi jsou snad všichni rovni před zákonem. Ve chvíli, když státní instituce, která zajišťuje bezpečnost nás všech, detekuje někde riziko, tak se samozřejmě může zabývat i spolupracovníky pana prezidenta,“ hájil možné aktivity tajných služeb.
Podobně mluvil také šéf ODS Petr Fiala, podle něhož BIS odvádí dobrou službu a dráždí tím síly, které chtějí posouvat Českou republiku na východ do sféry vlivu Ruska a Číny. Dodal, že si nemyslí, že Koudelka povede BIS, pokud se Babiš opět dostane do vlády.
„Prezidentovo stanovisko a tlak na Babiše jsou silné. Jsou to velcí spojenci, ale teď je zajímavé, že každý z nich říká něco jiného. Jeden z nich musí lhát – buď prezident, nebo premiér. To je tak vážná situace, že nás to musí všechny zneklidňovat. Musíme si klást otázku, co to znamená a komu to slouží,“ zaznělo od Fialy.
Sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS v tomto týdnu konstatovala, že neexistují žádné indicie o tom, že by zpravodajská služba použila odposlechy v rozporu se zákonem. Koudelka členům komise řekl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Vyloučil také, že by na něj Babiš tlačil, aby ukončil prověřování některé osoby, o čemž hovořil Zeman.
Věc se má řešit přes komise, ne veřejně
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) považuje za problém, že se jmenování ředitele tajné služby stalo v Česku politickým bojem. Bezpečnostní aparát ale pracuje profesionálně a je dostatečně robustní, aby tuto situaci zvládl, řekl ve vysílání.
Pokud má prezidentská kancelář podněty týkající se práce Koudelky nebo BIS, má se to podle Hamáčka prošetřit v komisi, ne veřejně. S tím souhlasili i přítomní lídři opozičních uskupení.
„Vést mediální přestřelku o tajnou službu, to nepomáhá nikomu,“ uvedl vicepremiér. Návrh, aby vláda Koudelku pověřila vedením BIS a definitivní řešení nechala na kabinetu vzešlém z říjnových voleb, přišel od Babiše, jmenování ředitele kontrarozvědky je podle zákona jeho odpovědnost, dodal ministr vnitra.
Zeman před týdnem řekl, že se před několika lety dozvěděl od vysokého důstojníka BIS o odposleších ve svém nejbližším okolí. Protože nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle prezidenta odposlechy i jeho.
„Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře (Vratislava Mynáře) mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl prezident. Premiér se proti tomuto Zemanovu tvrzení ohradil. Odmítl i to, že by záležitost řešil v přítomnosti Mynáře.