Setrvání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ve vládě, nebo naopak jeho odchod, jsou odpovědností vládní ODS, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na pondělní rozhodnutí koaličních Pirátů. Ti požadují po svých poslancích a členech vlády, aby navrhli okamžité Blažkovo odvolání z vlády. V této věci Piráti také požadovali zjistit stanovisko právě Starostů, s nimiž kandidovali v koalici. Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s proruským lobbistou a poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
„Už jsme řekli, že ačkoliv schůzka Pavla Blažka s panem Nejedlým je nevhodná, setrvání ministra Blažka ve vládě, případně jeho odchod, jsou odpovědností ODS,“ sdělil Rakušan. „Ani my jsme se v případě odchodu našeho ministra neodvolávali na názory koaličních partnerů a udělali to, co jsme považovali za správné," dodal Rakušan, čímž připomněl odchod šéfa resortu Petra Gazdíka kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Blažek musí okamžitě skončit, rozhodli Piráti ve stranickém hlasování. Žádají jeho odvolání
Premiér a Blažkův stranický předseda Petr Fiala (ODS) během pondělního večera zdůraznil, že personální obsazení resortů mají v rukou jednotlivé koaliční strany. Odmítl komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než ho s výsledky hlasování Pirátů seznámí sám předseda strany Ivan Bartoš.
Piráti již v červnu odhlasovali, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Fiala následně situaci probral s Bartošem a Blažka podpořil.
Blažek pobouřil vládní kolegy, Babiš se baví. Byl jste stíhaný premiér, rýpl si Rakušan
Vláda řeší nepěkný škraloup. Kvůli schůzce ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s kontroverzním „hradním podnikatelem“ Martinem Nejedlým požadují členové kabinetu vysvětlení. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš v souvislosti s podezřelými kontakty připomněl kauzu Dozimetr, konkrétně vazby podnikatele Michala Redla na hnutí STAN a Petra Gazdíka. To si ale ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nenechal líbit. „Dlouhou dobu jsme měli trestně stíhaného premiéra a nedělo se vůbec nic, že?“ rýpnul si do bývalého předsedy vlády na sociální síti X.
Ve druhé polovině srpna se objevila zpráva o schůzce ministra s podnikatelem Martinem Nejedlým. Šéf resortu spravedlnosti na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání.
„Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací,“ sdělil v tiskové zprávě Bartoš.
I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená.
Gregorová: Máme více možností, jak v tlaku pokračovat
K celostranickému vyjádření Pirátů se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřila i europoslankyně Markéta Gregorová. Odvolání ministra Blažka navrhovala již v létě, a to v souvislosti s dalšími kauzami ještě před samotnou schůzkou s lobbistou. „Takový návrh byl schválen až poté. Přijde mi v této souvislosti naprosto logický. Jak tlak náš, tak ze strany veřejnosti vedl až k té ‚žluté kartě‘, což je úspěch vzhledem k tomu, že jiné aféry ministra žádnou takovou reakci nevyvolaly,“ uvedla europoslankyně.
Blažek? Červená linie. Gregorová vysvětlila, proč Pirátům s ministrem za ODS došla trpělivost
Pavel Blažek (ODS) nemůže být dál ministrem spravedlnosti, neměli bychom tolerovat nic, co připomíná Andreje Babiše (ANO). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Ve středu předložila na pirátském fóru návrh, jenž vyjadřuje velmi negativní stanovisko k setrvání Blažka na pozici šéfa české justice. Podnět zatím podpořila drtivá většina hlasujících členů nejmenší vládní strany. Gregorová se rozpovídala mimo jiné i o tom, jak by Piráti reagovali, kdyby se za Blažka kromě politiků z ODS postavili i Starostové, lidovci a TOP 09. „Extrémní situace mohou vést k radikálním krokům,“ dodala politička.
„Právě z toho důvodu mi přijde tvrzení, že se jedná z naší strany pouze o nějakou bublinu, úplně mimo,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Pokud se Fiala nerozhodne Blažka odvolat, existuje pro stranu více možností, jak v tlaku pokračovat. „Celá situace vedla k tomu, že ve Sněmovně prošel prvním čtením návrh systémové změny ohledně nezávislosti státních zástupců, a to snahou našeho poslance Jakuba Michálka,“ připomněla europoslankyně.
„Související úspěchy nejsou možná vždy zcela vidět. Naše nové usnesení zahrnuje i to, že se k problému bude muset vyjádřit více stran, konkrétně třeba právě STAN. Zástupci koaličních stran totiž často tvrdí, že schůzka byla skutečně poslední kapka. Jenže poté k celé záležitosti neřeknou na schůzích nic. Pouze Ivan Bartoš se k tomu vyjádřil. Myslím si tedy, že by měli směrem k veřejnosti učinit závazek, za jakou vládu se staví,“ shrnula Gregorová ve vysílání CNN Prima NEWS.
Experti: Hlasování bylo bezzubé. Piráti odejdou z vlády za rok
Podle komentátorky Karoliny Stonjekové bylo stranické hlasování Pirátů bezzubé vzhledem k tomu, že s návrhem souhlasila asi čtvrtina z celkového počtu členů, jichž je okolo 1 200. „Piráti se chovají tak, jak tomu bylo v posledních letech u lidovců, kteří okopávali kotníky své vládě a byli potížisty. Právě tuto roli nyní přebírají. Kuriózní na celé věci ovšem je, že tehdy bylo KDU-ČSL třeba, zatímco Piráty ve vládě nikdo nepotřebuje. Největší potížisté jsou zároveň nejslabším článkem,“ uvedla v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.
„Schizofrenní“ Piráti do vlády s Blažkem nemuseli. Měli ale moc hladových krků, říká Valeš
Piráti svými protesty proti ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) vykazují schizofrenní chování, domnívá se politolog Lukáš Valeš. Do vlády totiž vstoupili dobrovolně již v době, kdy již panovalo podezření na Blažkovu účast v jiných kauzách. Strana však měla příliš mnoho „hladových krků“ a ty podle Valeše potřebovala dostat do státní správy. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Dodala také, že záleží na tom, jak dlouho bude schopný odolávat tlaku spolustraníků předseda Ivan Bartoš, kterého komentátorka označila za „loajální článek vlády“.
Vnitřní pnutí v koalici může podle politologa Jana Kubáčka vést až k možnému odchodu Pirátů z kabinetu Petra Fialy. „Očekávám, že Piráti nakonec odejdou, ale až po volbách, které se uskuteční během příštího podzimu,“ pronesl v pořadu Zprávy PLUS. Větší rozepře a snahu vymezit se razantněji vůči vládě politolog očekává na přelomu let 2024 a 2025.
Aktuální kauza ohledně ministra spravedlnosti podle Kubáčka přejde bez větších následků. „Celou záležitost budou ignorovat jak Fiala, tak Bartoš. Pirátský předseda se zaměří hlavně na témata pro evropské i krajské volby a především bude hledat důvod, kvůli němuž by mohli jako strana bouchnout dveřmi a začít opouštět koalici,“ řekl politolog.