Zatímco USA a některé evropské státy v čele se Španělskem a Ruskem počítají nakažené koronavirem na statisíce, v celé Africe se nemocí COVID-19 oficiálně nakazilo zhruba 63 tisíc lidí. Před měsícem představila vláda Madagaskaru vlastní lék na zmíněné onemocnění. Navzdory Světové zdravotnické organizaci nyní země prodává necertifikovaný medikament po celé Africe.
V době, kdy se počet nakažených koronavirem v Číně pohyboval kolem 60 tisíc, se v Africe, kde žije 1,25 miliardy lidí, objevil vůbec první případ nákazy. Stalo se tak 14. února v Egyptě. Už tehdy bylo jasné, že průběh koronavirové pandemie bude v Africe jiný než ve zbytku světa. Experti varovali, že řada afrických států nemá občany kde testovat, a proto budou pravděpodobně reálná čísla nakažených daleko větší. A jejich obavy trvají dodnes.
Spása z Madagaskaru
V současnosti je v Africe oficiálně asi 63 tisíc nakažených. Nejvíce pacientů s COVID-19 eviduje Jihoafrická republika (přes deset tisíc) a Maroko, kde je více než šest tisíc nemocných.
Léků na koronavirus se na světě vyvíjí hned několik, žádný se ale zatím neprodává. Vláda Madagaskaru se tak rozhodla, že se pustí do vývoje medikamentu po vlastní ose. Zhruba před měsícem tamní prezident Andry Rajoelina na tiskové konferenci oznámil, že nový madagaskarský lék je hotový a z koronavirového onemocnění už vyléčil dva lidi. Sám prezident se na konferenci léku také napil. Informovala o tom agentura Reuters.
Nové léčebné tonikum se vyrábí z pelyňku, který se mimo jiné využívá při boji s malárii. Světová zdravotnická organizace se ale nového léku obává. Podle ní je zapotřebí jej nejprve vědecky analyzovat a provést sérii testů efektivnosti a vedlejších účinků.
Afričtí politici si to ale nemyslí. „Obyvatelé Libérie to používat budou, vyzkouší se to na Liberijcích,“ sdělil pro Reuters náměstek liberijského ministra informací Eugene Farghon. „Madagaskar je africká země, takže budeme postupovat jako africký národ a budeme nadále využívat naše africké bylinky,“ vysvětlil.
Lék už je na trhu
Navzdory expertům se už nový lék z Madagaskaru začíná masově prodávat. Podle Reuters stojí jedna léčebná lahvička čtyřicet amerických centů (cca deset korun). Své první vzorky léčebného tonika obdržely vlády v Tanzanii, Kongu, Libérii nebo ve Středoafrické republice.
„Tento lék může být nyní uveden na trh,“ sdělila agentuře Reuters Marie Michelle Sahondrarimalalaová, která v kanceláři madagaskarského prezidenta dohlíží na právní záležitosti. „Madagaskar už obdržel objednávky od mnoha států, ale i od soukromníků,“ dodala.
Rebecca Moetiová, ředitelka Světové zdravotnické organizace pro africký kontinent, se obává, že v případě, že lidé tonikum vypijí, způsobí to nebezpečný placebo efekt. „Lidé si pak budou myslet, že jsou v bezpečí,“ míní Moetiová.