To, že má Česko po devíti měsících od výskytu koronaviru v zemi více než 5000 mrtvých, neznamená úspěšné zvládnutí pandemie. V debatě Nadačního fondu Neuron to v úterý prohlásil epidemiolog Rastislav Maďar. Zároveň dodal, že roušky se pro bezproblémové zvládnutí viru v budoucnu stanou běžnou součástí života. Češi i jejich političtí představitelé se podle něj s nadsázkou musí naučit „tančit s rouškami a dokázat klidněji proplouvat rozbouřeným mořem“.
„Od začátku pro mě bylo překonání hranice 5000 mrtvých ještě v tomto roce známkou toho, že to u nás nedopadne úspěchem, a nyní už jsme ji bohužel překročili. Důvody jsou komplexní, ale všichni asi tušíme, že se nepostupovalo dostatečně rázně a včas,“ prohlásil epidemiolog Rastislav Maďar.
Češi nosí jednu roušku i týden v kuse. Jak o ústenky pečovat a kolika lidem vadí?
Roušky jsou součástí naší každodenní výbavy už několik měsíců, ne každý ale ví, jak se o ně starat. Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS je přitom nosí skoro 98 procent české populace. Avšak 15 procent lidí ji mění jen jednou za týden. Povinnost zakrytých dýchacích cest na veřejnosti pak vadí třetině Čechů.
První i druhá vlna koronaviru nás ale podle něj také mnohému naučila a je třeba si z toho vzít ponaučení do budoucna. Uvedl, že roušky jsou opravdu velmi účinným nástrojem, jak šíření viru předejít a Češi by měli být připravení, že si je v následujících letech při zhoršující se situaci budou muset vždy načas nasadit.
„I kdybychom měli vakcínu, a já doufám, že bude, tak další roky nás budou doprovázet určitá opatření, která budou automatická. V momentě, kdy se bude ukazovat, že číslo R stoupá a dochází k masivnímu přenosu viru, tak nikdo – a už vůbec ne politici – nebude diskutovat o tom, že se jemná opatření, jako jsou roušky, zavedou. Třeba dva týdny před otevřením škol,“ uvedl epidemiolog.
Tanec s rouškami po lockdownech
Takovéto vyvažování a včas zavedená „jemná opatření“ podle Maďara mohou účinně předejít tvrdým lockdownům, jako je ten současný.
„Skutečně zasáhnout a udělat tvrdá opatření je jednodušší, mnohem náročnější je ale proplouvat rozbouřeným mořem. Jak se uvolní, tak se bude situace opět zhoršovat, ale musíme to včas jemně přitáhnout. Několik měsíců nás čeká toto vyvažování, a poté už věřím, že přijde vakcína. Musíme se naučit tanec s rouškami po tvrdých lockdownech,“ doplnil Maďar.
Právě kombinace roušek, účinné vakcíny pro ohrožené skupiny a promořenosti té méně ohrožené je podle něj cesta, jak se s virem naučit žít i v dalších letech, protože odborníci předpokládají, že virus sám od sebe jen tak nezmizí.
Maďar: Na ministerstvu jsem skončil po podpásovkách
Rastislav Maďar byl vedoucím epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví. Skončil v srpnu poté, co byl například propagátorem plošného nošení roušek právě před avizovaným otevřením škol. Už v srpnu měl totiž resort zdravotnictví podle dalšího odborníka, Ladislava Duška z ÚZIS, k dispozici data, která předpovídala nepříznivý vývoj.
Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i premiér Andrej Babiš ale plošné zavedení roušek nepodporovali a Maďar poté na vlastní žádost v odborné skupině skončil. Uvedl, že to bylo kvůli podpásovkám. Jak vše dopadlo, už víme – roušky jsou nakonec povinné i venku, došlo opět k zavření restaurací, služeb i škol a je otázkou, zda se lidé dostanou na Vánoce do obchodů a kdy se děti vrátí do školních lavic. Většina odborné i laické veřejnosti tak zpětně dává Maďarovi za pravdu.