Nejsilnější maďarské opoziční strany oznámily spojenectví, díky němuž by mohly ve volbách porazit vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána. Partaje to uvedly ve společném prohlášení. Snaha porazit Orbána spojila strany napříč politickým spektrem, mimo jiné i nacionalistický Jobbik a Zelené. Strana Fidesz byla od roku 2010 v maďarských volbách mimořádně dominantní, když vítězila s tak vysokým počtem získaných hlasů, že k sestavení vlády nepotřebovala poslance jiných stran.
Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána si v posledních letech užívala parlamentní dominanci. Ve 199členném shromáždění měla již od voleb v roce 2010 nadpoloviční většinu hlasů, tudíž mohla vládnout, aniž by musela formovat koalice.
Tomu by však nyní mohl být konec. Šestice vlivných opozičních stran totiž oznámila, že pro volby v roce 2022 budou postupovat společně a do jednotlivých volebních obvodů budou proti Orbánově partaji stavět společné kandidáty.
Spojenectví proti Orbánovi ohlásily strany napříč politickým spektrem. Silné osobnosti proti Fideszu budou hledat liberální Demokratická koalice, Maďarská strana socialistů, levicové uskupení Dialog, Zelení, centristické hnutí Momentum a společně s nimi nacionalistický Jobbik.
„Opoziční strany vyslyšely své voliče a předsedové stran zahájili oficiální jednání k přípravě na parlamentní volby v roce 2022,“ uvedly partaje ve společném prohlášení.
První zkouška v říjnu
První test podstoupí opoziční strany už v říjnu, kdy se konají doplňovací volby v jednom ze severovýchodních obvodů Maďarska. Poslanecký mandát zde získal člen Fideszu Ferenc Koncz, který ale v červnu zemřel během nehody na motocyklu. Orbánova strana coby náhradníka nominovala Konczovu dceru Zsófii.
Spojené opoziční partaje již oznámily, že proti ní vyšlou společného kandidáta, kterým se stal László Bíro z Jobbiku. Pokud by uspěl, Orbánův Fidesz by ztratil těsnou dvoutřetinovou parlamentní většinu.
Strany zároveň informovaly, že pokud by se jim podařilo společnými silami ve volbách v roce 2022 Fidesz porazit, vládly by společně na základě programu, který si nyní odsouhlasily.
Nedávné předvolební průzkumy predikovaly straně premiéra Orbána podporu vždy kolem 50 procent voličů. Jednotlivé opoziční strany většinou dosáhly jen na jednociferný výsledek, ale společně by mohly mít šanci ukončit dominanci Orbána a jeho strany.
Maďarský volební systém je specifický v tom, že 106 z celkových 199 poslanců je voleno jednotlivě dle obvodů. Strany do nich jmenují svého kandidáta, který se následně utká o jediné poslanecké místo za daný obvod s kandidáty ostatních stran. Zbylých 93 poslanců je pak voleno v rámci kandidátních listin.