Náhražky másla jdou na dračku. Lidé si produkty často pletou, výrobci si chybu nepřipouští

Rostlinná náhražka másla dotahuje cenu, kterou ještě nedávno drželo máslo klasické. Za poslední rok rostlinný tuk zdražil o 56 procent. Některé takové výrobky se přitom obalem nápadně podobají pravému máslu z živočišného tuku a lze si je tak snadno splést. Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že takové jednání není v pořádku a mělo by se kontrolovat. Výrobci však v označení produktu nechybují.

Vypadá jako máslo, ale není to máslo. „Dneska jsem si koupil máslo za třicet. Ten pocit vítězství, že jsem v regále našel poslední dva kousky. A pak zjistíte, že to vlastně máslo není,“ napsal na Twitteru jeden z uživatelů.

Označení má výrobce ale správně. „Žádné stížnosti si nejsme vědomi. Produkt má v tomto typu balení velkou tradici a je jasně odlišen. Věříme, že děláme maximum pro zabránění podobné záměně,“ popsala mluvčí společnosti Madeta Marta Faktorová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bleskový růst cen. Vejce v Česku zdražila nejvíc v celé EU, zájem lidí o chov slepic stoupá

Obaly si jsou ale nápadně podobné, což by mohl být problém. „Myslím si, že to může klamat a že to není v pořádku. Obaly by neměly být zaměnitelné. Z každého výrobku by mělo čišet ,toto je máslo, toto je potravinový tuk a toto je olej‘,“ sdělila předsedkyně Sdružení na obranu spotřebitelů Gerta Mazalová.

Zájmu o náhražky výrazně pomohla vysoká cena klasického másla. Jenže i rostlinné tuky prudce zdražují. Cena margarínu a roztíratelných tuků už u některých výrobků atakuje hladinu, kterou ještě nedávno mělo máslo. Za poslední rok se cena čtvrt kila zvedla o 56 procent.

Pokud produkt nemá 82 procent mléčného tuku, nesmí nést označení máslo. Lze ale využívat různých triků. „Třeba když tam napíšete ‚čerstvé‘, tak to v nás evokuje máslo, ale ono tam to ‚máslo‘ není napsáno, takže vlk se nažral a koza zůstala celá. Byl v nás navozen dojem, že kupujeme máslo, ale výrobce nic neporušil,“ popsal ekonom Petr Bartoň s tím, že pokud si někdo takový výrobek koupí v domění, že jde o máslo, je problém v tom, že si nepřečetl označení. Kontroly a případné sankce má na starosti Státní zemědělská a potravinová inspekce, na kterou se lidé mohou obracet, pokud by se cítili poškození.

Tagy: