Rostlinná náhražka másla dotahuje cenu, kterou ještě nedávno drželo máslo klasické. Za poslední rok rostlinný tuk zdražil o 56 procent. Některé takové výrobky se přitom obalem nápadně podobají pravému máslu z živočišného tuku a lze si je tak snadno splést. Sdružení obrany spotřebitelů tvrdí, že takové jednání není v pořádku a mělo by se kontrolovat. Výrobci však v označení produktu nechybují.
Vypadá jako máslo, ale není to máslo. „Dneska jsem si koupil máslo za třicet. Ten pocit vítězství, že jsem v regále našel poslední dva kousky. A pak zjistíte, že to vlastně máslo není,“ napsal na Twitteru jeden z uživatelů.
Označení má výrobce ale správně. „Žádné stížnosti si nejsme vědomi. Produkt má v tomto typu balení velkou tradici a je jasně odlišen. Věříme, že děláme maximum pro zabránění podobné záměně,“ popsala mluvčí společnosti Madeta Marta Faktorová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bleskový růst cen. Vejce v Česku zdražila nejvíc v celé EU, zájem lidí o chov slepic stoupá
Obaly si jsou ale nápadně podobné, což by mohl být problém. „Myslím si, že to může klamat a že to není v pořádku. Obaly by neměly být zaměnitelné. Z každého výrobku by mělo čišet ,toto je máslo, toto je potravinový tuk a toto je olej‘,“ sdělila předsedkyně Sdružení na obranu spotřebitelů Gerta Mazalová.
Zájmu o náhražky výrazně pomohla vysoká cena klasického másla. Jenže i rostlinné tuky prudce zdražují. Cena margarínu a roztíratelných tuků už u některých výrobků atakuje hladinu, kterou ještě nedávno mělo máslo. Za poslední rok se cena čtvrt kila zvedla o 56 procent.
Pokud produkt nemá 82 procent mléčného tuku, nesmí nést označení máslo. Lze ale využívat různých triků. „Třeba když tam napíšete ‚čerstvé‘, tak to v nás evokuje máslo, ale ono tam to ‚máslo‘ není napsáno, takže vlk se nažral a koza zůstala celá. Byl v nás navozen dojem, že kupujeme máslo, ale výrobce nic neporušil,“ popsal ekonom Petr Bartoň s tím, že pokud si někdo takový výrobek koupí v domění, že jde o máslo, je problém v tom, že si nepřečetl označení. Kontroly a případné sankce má na starosti Státní zemědělská a potravinová inspekce, na kterou se lidé mohou obracet, pokud by se cítili poškození.