reklama

Hamáček: Mají otevřeno a drze se tím chlubí. Rebelujícím podnikům má hrozit roční zákaz

Vláda chce přitvrdit vůči podnikatelům, kteří opakovaně porušují protikoronavirová opatření. Hrozit by jim mohl až roční zákaz činnosti. Návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) kabinet na pondělním jednání schválil. Podle Hamáčka se provozovatelé „drze chlubí“ tím, že mají i přes nařízení vlády dál otevřeno.

reklama

„Každý den dostávám maily od občanů, kteří mě upozorňují na zejména restaurace, které ignorují ta nařízení, mají otevřeno, ještě se tím drze chlubí, a ti policisté, kteří na místo dorazí, jsou bezmocní,“ prohlásil Hamáček v pondělí na tiskové konferenci ČSSD k aktuální situaci. Vláda se podle něj snaží získat „páku na chronické porušovatele“ protikoronavirových opatření.

„Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit,“ dodal ministr vnitra.

Kromě pokuty by tak měl rebelujícím podnikatelům hrozit i roční zákaz činnosti. Návrh novel k zákonu o krizovém řízení a zákonu o odpovědnosti za přestupky, které předložil Hamáček, vláda v pondělí schválila. Ve Sněmovně chce vicepremiér novely projednat zrychleně v rámci režimu legislativní nouze.

Bič na občany nechystáme

Do registru přestupků by se také měly nově zaznamenávat i porušení opatření vydaných na základě krizového zákona. Policie i úřady by se tak mohly lépe orientovat a rozhodovat podle toho, zda šlo o první přestupek, či nikoliv. „Dáváme správním orgánům i policii možnost zohlednit, zda je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce,“ doplnil šéf Ústředního krizového štábu.

Správní orgán by také měl policisty informovat o tom, jak ve správním řízení rozhodl. Takovou povinnost v současnosti nemá. Hamáček si od změny slibuje, že policie bude vědět, zda někdo, kdo porušil opatření v Praze, už totéž neudělal například v Teplicích a pak se neproviní ještě ve Znojmě.

Hamáček zároveň zdůraznil, že se nechystá žádný bič na občany. „Ta snaha je jednoduchá. Snaha je, aby kvůli pár procentům těch, kteří buď nerespektují nařízení, nebo si z toho ještě dělají kabaret, nedocházelo k ohrožení života té drtivé většiny slušných lidí, kteří ta opatření dodržují a pak jsou frustrováni, když čtou články o otevřených restauracích a sjezdovkách,“ sdělil.

Úpravy a vyšší postihy se týkají jen porušování krizových opatření nařízených vládou, tedy například zákazu provozování služeb nebo omezení pohybu. Netýká se naopak například nošení roušek. Správní orgán i policisté mají díky registru dostat možnost zohlednit, jestli je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama